Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

- - - - -

Vista nie Ruszy na komputerach Apple


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
86 odpowiedzi w tym temacie

#26 db

db
  • 771 postów

Napisano 05 stycznia 2007 - 15:00

Z tekstu wynika tylko jedno: - Sytuacja z Vistą będzie podobna jak teraz ma się z XP, po włożeniu DVD z Vistą bezpośrednio do napędu Maka, system się nie zabotuje tak jak na PC, będzie trzeba podobnie jak w przypadku XP użyć BootCampa. Nie chodzi o to że zupełnie nie będzie działać :) po prostu od tego będzie BootCamp.

#27 Smierc

Smierc
  • 379 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 05 stycznia 2007 - 15:06

podczas gdy obecnie wszystkie nowe komputery Mac używają 32-bitowych procesorów Intela.



znaczy się Mac PRO wykorzystuje XEON'y w wersji 32-bit? :D
to w takim razie Tygrysio gratuluje znajomości platformy sprzętowej na której rzekomo pracujesz

niestety nie doczytalem się czy ktoś juz pisał abyś podał z kiedy był owy MacWorld na podstawie którego napisałeś swoją wypowiedz i kto był autorem artykułu? moim zdaniem po prostu przeczytales tekst bez zrozumienia o co w nim faktycznie chodzilo

#28 Hackmaniak

Hackmaniak
  • 459 postów

Napisano 05 stycznia 2007 - 15:18

Bawiłem się kiedyś w składanie, dla siebie i dla znajomych i to jaki komputer złożysz to już zależy od przeznaczonych funduszy, oczekiwań użytkownika i wiedzy składającego.



To zależy o czym myślisz. Pomijam komputery składane samodzielnie, bo Maczka tez nie składałeś sam. Biorę ofertę innych firm i za tą samą cenę za jaką kupiłeś maczka, kupuję lepszy (parametrami) sprzęt PC. Wbrew co poniektórym na tym forum ja nie mam klapek na oczach (absolutnie nie obrażam Ciebie), Apple w znacznej większości są droższe niż "firmowe" PieCe. Teraz gdybyś porównał takie dwa komputery, najlepiej różnymi programami testującymi wydajność, zobaczył byś który komputer jest szybszy. Porównywanie tańszego i gorszego sprzętowo PC do droższego i lepszego maka jest nieporozumieniem.

Ja akurat nie mam klapek na oczach, bo użytkownikiem Mac' a jestem od bardzo niedawna. Wcześniej oprócz wszystkich wersji Windowsa, korzystałem z różnych dystrybucji Linuksa (Red Hat, Slackware, Knoppix, Ubuntu i wiele innych, nawet sam się bawiłem w przerabianie live cd) oraz FreeBSD. Czasem miałem inne systemy, ale to tylko testowo. Mój pierwszy komputer to Amiga z WorkBenchem, którego bardzo dobrze wspominam jak bardzo szybki i niezawieszalny system. Może dlatego zawsze szukałem alternatywy.
Rozumiem o jakich piszesz komputerach, ale ja porównywałem sprzęt FS, który był plagiatem Mini Mac' a, ale niestety kosztował dużo kasy, a możliwości miał o wiele mniejsze.
Komputery PC porzuciłem z jednego powodu. Ich największą zaletą była dla mnie nieograniczona możliwość rozbudowy. Jak zdobywałem kasę co pół roku, rok albo i rzadziej mogłem coś wymienił. Teraz co pół roku zmienia się jakiś standard, wszystkich rządzi tylko marketing co widać po oznaczeniach i ten sprzęt dla mnie jest już trochę przegrany. Markowe komputery wcale nie są aż tak tanie.
Przy wyborze sprzęcie Apple' a spodobały mi się wymiary, stosunkowo duże możliwości oraz przystępna cena Mini Maca. Mac OS X jest systemem opartym na FreeBSD z którego korzystałem i był świetny. Do tego właśnie to, że jedna firma projektuje sprzęt, składa go i robi dla niego system, więc nic tam nie ma przypadkowego, tylko wszystko przemyślane. Firmy oferujące markowe PC nie zagwarantują mi co w Windowsie siedzi. To co mnie ostatecznie przekonało, że nic nie tracę, to procesor Intela, czyli możliwość instalacji Windowsa gdyby jednak był mi potrzebny.

#29 Gość_tygrysio_*

Gość_tygrysio_*

Napisano 05 stycznia 2007 - 15:53

Ręce opadają od takich porównań.


Świete słowa :D

znaczy się Mac PRO wykorzystuje XEON'y w wersji 32-bit? :D
to w takim razie Tygrysio gratuluje znajomości platformy sprzętowej na której rzekomo pracujesz

niestety nie doczytalem się czy ktoś juz pisał abyś podał z kiedy był owy MacWorld na podstawie którego napisałeś swoją wypowiedz i kto był autorem artykułu? moim zdaniem po prostu przeczytales tekst bez zrozumienia o co w nim faktycznie chodzilo


Cytowany argument jest tylko jednym z kilku ... i juz pisałem ze nie chodzi mi o możliwości techniczne a o OFICJALNE stanowiska Obu Firm wiec moja znajomość platformy nie ma w tym kontekście znaczenia ... Skoro nie doczytałeś to sie nie wypowiadaj bo z tego Twojego niedoczytania piszesz brednie o moim rozumieniu testu samemu nie rozumiejąc istoty powstania tego wątku .... Pozatym Twoj wpis nie wnosi niczego do tematu wiec nie rozumiem po co wogóle zabierasz głos... Pogratulowac możesz jedynie Sobie wpisania posta który ma sie do temetu jak ....

#30 Ka

Ka


  • 6 050 postów
  • SkądKraków

Napisano 05 stycznia 2007 - 16:35

piszesz brednie o moim rozumieniu testu samemu nie rozumiejąc istoty powstania tego wątku ....


Niezbyt dobrze wyjasniles te istote. Jedyne co mamy to artykul pelen falszywych informacji.

#31 Lack

Lack
  • 2 171 postów
  • SkądGdynia

Napisano 05 stycznia 2007 - 16:39

Niezbyt dobrze wyjasniles te istote. Jedyne co mamy to artykul pelen falszywych informacji.


Ja bym powiedział "nieaktualnych" informacji. Odgrzewany kotlet po prostu.

#32 Gość_tygrysio_*

Gość_tygrysio_*

Napisano 05 stycznia 2007 - 16:40

Niezbyt dobrze wyjasniles te istote. Jedyne co mamy to artykul pelen falszywych informacji.


Dwukrotnie (conajmniej) nadmieniałem ze chodzi mi o stanowisko Firm ktore to mówia sobie stanowcze nie. Fałszywe informacje mogą dotyczyć terminów technicznych ale stanowisko o ktore mi chodzi jest napisane jednoznacznie. Zastanawiam sie poprostu jak dalej ma wyglądać możliwość instalacji Visty (Legalna Supportowana możliwość przez BootCamp)i dalsze rozwijanie i utrzymywanie aplikacji (BootCamp) ktora w zasadzie wnioskując po wypowiedziach moze nie być potrzebna. Nie chodzi mi o to czy Ktoś umie dał rade widział Viste na BootCamp tylko o Uregulowania mowiące jednoznacznie że jest to możliwe i w pełni funkcjonalne

Jeśli stanowisko Apple oraz M$ jest nieatualne to poproszę o źródła w ktorych to bede mogł przeczytać ze jest inaczej ... tylko o to mi chodzi a nie o dywagowanie czy ktoś zdolny uruchomił system A na komputerze B czy tym bardziej o rozpetywanie wojny gdzie co szybciej działa .... Mam nadzieje ze teraz wyraziłem sie w miare jasno :)

#33 Lack

Lack
  • 2 171 postów
  • SkądGdynia

Napisano 05 stycznia 2007 - 16:46

Dwukrotnie (conajmniej) nadmieniałem ze chodzi mi o stanowisko Firm ktore to mówia sobie stanowcze nie. Fałszywe informacje mogą dotyczyć terminów technicznych ale stanowisko o ktore mi chodzi jest napisane jednoznacznie. Zastanawiam sie poprostu jak dalej ma wyglądać możliwość instalacji Visty (Legalna Supportowana możliwość przez BootCamp)i dalsze rozwijanie i utrzymywanie aplikacji (BootCamp) ktora w zasadzie wnioskując po wypowiedziach moze nie być potrzebna. Nie chodzi mi o to czy Ktoś umie dał rade widział Viste na BootCamp tylko o Uregulowania mowiące jednoznacznie że jest to możliwe i w pełni funkcjonalne


Apple nie sprzedaje ani nie supportuje Windows, więc w myśl Twojej logiki mówiącej, że nie ma możliwości instalacji Visty na Macu nie ma także możliwości instalacji XP.

#34 Gość_tygrysio_*

Gość_tygrysio_*

Napisano 05 stycznia 2007 - 16:50

Apple nie sprzedaje ani nie supportuje Windows, więc w myśl Twojej logiki mówiącej, że nie ma możliwości instalacji Visty na Macu nie ma także możliwości instalacji XP.


Nie suportuje gdyż BootCamp jest w wersji BETA ... chcesz mi powiedziec ze w finalnej wersji Leoparda support bedzie dotyczył całego systemu z wyłaczeniem integralnej cześci jaką jest BootCamp..... jesli tak to podaj podstawę prawną do takiego rozdzielenia odpowiedzialności. Nie piszemy tu o tym co jest dziś tylko o oficjalnym stanowisku firm na przyszłość w moim mniemaniu juz po ukazaniu Sie BootCamp w wersji finalnej ..... Lub nie ukazaniu sie w związku z takimi doniesieniami

#35 Lack

Lack
  • 2 171 postów
  • SkądGdynia

Napisano 05 stycznia 2007 - 16:56

Nie suportuje gdyż BootCamp jest w wersji BETA ... chcesz mi powiedziec ze w finalnej wersji Leoparda support bedzie dotyczył całego systemu z wyłaczeniem integralnej cześci jaką jest BootCamp..... jesli tak to podaj podstawę prawną do takiego rozdzielenia odpowiedzialności. Nie piszemy tu o tym co jest dziś tylko o oficjalnym stanowisku firm na przyszłość w moim mniemaniu juz po ukazaniu Sie BootCamp w wersji finalnej ..... Lub nie ukazaniu sie w związku z takimi doniesieniami


Chcesz powiedzieć, że jak BC będzie w finalnej wersji to Apple zacznie nagle odpowiadać za soft MS? Ciekawe. Podstawy prawnej, podobnie jak Ty nie mam (a może masz?), ale nie problem jest zawrzeć w EULA takie zastrzeżenie.

A jakie znaczenie ma oficjalne stanowisko firmy? Apple sprzedaje swój sprzęt a Microsoft swój system. Kupujesz i robisz z tym co chcesz w granicach licencji.

#36 Gość_tygrysio_*

Gość_tygrysio_*

Napisano 05 stycznia 2007 - 17:04

Chcesz powiedzieć, że jak BC będzie w finalnej wersji to Apple zacznie nagle odpowiadać za soft MS? Ciekawe. Podstawy prawnej, podobnie jak Ty nie mam (a może masz?), ale nie problem jest zawrzeć w EULA takie zastrzeżenie.

A jakie znaczenie ma oficjalne stanowisko firmy? Apple sprzedaje swój sprzęt a Microsoft swój system. Kupujesz i robisz z tym co chcesz w granicach licencji.


Zacznie odpoiwadać za to Że system MS da sie zainstalować i dostarczy do tego wszystkie niezbedne nazedzia oraz ewentualną pomoc przy instalacji - a deklaracje z MacWorld na to nie wskazują . A stanowisko Firmy ma zasadnicze znaczenie czy za przeproszeniem mają to w D...e i sprzedają wirtualną funkcjonalność i slogan reklamowy czy produkt który jest przemyslany i w pełni działający.

#37 Lack

Lack
  • 2 171 postów
  • SkądGdynia

Napisano 05 stycznia 2007 - 17:09

Zacznie odpoiwadać za to Że system MS da sie zainstalować i dostarczy do tego wszystkie niezbedne nazedzia oraz ewentualną pomoc przy instalacji - a deklaracje z MacWorld na to nie wskazują . A stanowisko Firmy ma zasadnicze znaczenie czy za przeproszeniem mają to w D...e i sprzedają wirtualną funkcjonalność i slogan reklamowy czy produkt który jest przemyslany i w pełni działający.


Czyli masz dostęp do "podstawy prawnej" skoro tak twierdzisz?
Jakie deklaracje z MacWorld?
Od stanowiska firmy nie zależy czy Vistę da się zainstalować, jeśli się da to stanowisko przeciwne nie ma żadnego znaczenia, jeśli visty nie da się zainstalować to stanowisko potwierdzające nie ma żadnego znaczenia.

#38 PGC

PGC
  • 1 023 postów

Napisano 05 stycznia 2007 - 17:15

Nie suportuje gdyż BootCamp jest w wersji BETA ... chcesz mi powiedziec ze w finalnej wersji Leoparda support bedzie dotyczył całego systemu z wyłaczeniem integralnej cześci jaką jest BootCamp..... jesli tak to podaj podstawę prawną do takiego rozdzielenia odpowiedzialności. Nie piszemy tu o tym co jest dziś tylko o oficjalnym stanowisku firm na przyszłość w moim mniemaniu juz po ukazaniu Sie BootCamp w wersji finalnej ..... Lub nie ukazaniu sie w związku z takimi doniesieniami


Ale jesteś uparty... chyba nikt Cię nie przekona. Cytowane stanowisko było PRZED wydaniem Bootcampa. To zrozumiałe, że Apple nie będzie odpowiadało za działanie jakiegokolwiek systemu na Bootcampie, tak jak Microsoft nie będzie odpowiadało za działanie OS X na VirtalPC.

To mi przypomina jak B.Gates kiedyś powiedział, że 640KB wystarczy wszystkim, tyle że życie i wszystko co nas otacza nie stoi w miejscu. Cytowany artykuł pochodzi z 13 marca 2006! W wersji angielskiej zapewne był wcześniej opublikowany. Hello, pobudka, budzimy się z hibernacji, zrywamy stary kalendarz bo mamy już 5 stycznia 2007!

#39 Gość_tygrysio_*

Gość_tygrysio_*

Napisano 05 stycznia 2007 - 17:20

Czyli masz dostęp do "podstawy prawnej" skoro tak twierdzisz?
Jakie deklaracje z MacWorld?
Od stanowiska firmy nie zależy czy Vistę da się zainstalować, jeśli się da to stanowisko przeciwne nie ma żadnego znaczenia, jeśli visty nie da się zainstalować to stanowisko potwierdzające nie ma żadnego znaczenia.


Wiesz co ja już przestaje mieć ochote na dalszą polemikę :( tak szczerze to wydaj mi sie ze jasno napisałem o co mi chodzi.

Deklaracja - miałem na mysli ze powiedziano iż Vista nie bedzie (procować uruchamiać sie nie bedzie suportowana przez Apple)

I właśnie istotą sprawy jest to czy instalacja Visty bedzie w pełni wspierana i suportowana przez Apple - jesli tak to po co takie słowa że nie da sie ?? a jesli nie to po co rozwijanie BootCamp ?? Natomiast drugiej cześci Twojego postu wogóle nie rozumiem bo jeśli stanowisko Apple było by jednoznaczne i mowiło "Nasze komputery są w pełni przygotowane na instalacje Visty dzieki naszej aplikacji BootCamp" a Visty nie dało by sie zainstalowac to .... sam sobie odpowiedz :) Poprostu wydaje mi sie ze wogóle sie nie rozumiemy (być moze z mojej winy) Słuchaj jeśli masz jakies potwierdzone żródła dowodzące ze Vista bedzie sie bezproblemowo instalowała przez BootCamp i Apple bedzie jak najbardziej tę funkcjonalność suportowało (wyjasniam nie Windows a działanie Boot Camp) to poporstu napisz w innym wypadku nie polemizujmy juz bo tracimy obaj czas :)

PS. Rozumiem ze data artukułu jest wsteczna ( nawet Bardzo) ale czy sa jakieś oficjalne doniesienia ze bedzie inaczej ?? czy tylko przesłanki z filmików przedstawiających działającą Viste na Macu

#40 PGC

PGC
  • 1 023 postów

Napisano 05 stycznia 2007 - 17:31

Zacznie odpoiwadać za to Że system MS da sie zainstalować i dostarczy do tego wszystkie niezbedne nazedzia oraz ewentualną pomoc przy instalacji


Ciężko jest Ci sobie wyobrazić że MS może wypuścić jakąś poprawkę albo SP która akurat nie będzie dobrze działała z podzespołami maka? Według tego co piszesz to Apple musiało by mieć dostęp do kodu Windowsa a nic na to nie wskazuje by przez długi okres czasu miała. Apple może udostępnić narzędzie i jednocześnie zastrzec że nie odpowiada za to czy Windows się zainstaluje czy nie i czy będzie działał dobrze czy źle.

#41 Ka

Ka


  • 6 050 postów
  • SkądKraków

Napisano 05 stycznia 2007 - 17:39

Dwukrotnie (conajmniej) nadmieniałem ze chodzi mi o stanowisko Firm ktore to mówia sobie stanowcze nie.


Mogles zatem zalozyc watek o tytule: oficjalne stanowisko firmy Microsoft wobec instalacji ich systemow na sprzecie Apple. Nie bardzo tylko wiem co chciales osiagnac:

1:wysondowac nasze zdanie na ten temat?
2:uznac, ze w zwiazku z takim podejsciem MS jest do d...y?
3:uznac, ze w zwiazku z takim podejsciem Apple jest do d..y?
4:zmienic swiat
5:wywolac flejm
6:potrollowac
7:zadne z powyzszych ale nie wiesz jakie bo chciales tylko patrz punkt 5 i 6.

Watek zamykam za godzine, chyba, ze padna tu jakies slowa warte podtrzymywania tej dyskusji.

#42 Gość_tygrysio_*

Gość_tygrysio_*

Napisano 05 stycznia 2007 - 17:42

Ciężko jest Ci sobie wyobrazić że MS może wypuścić jakąś poprawkę albo SP która akurat nie będzie dobrze działała z podzespołami maka? Według tego co piszesz to Apple musiało by mieć dostęp do kodu Windowsa a nic na to nie wskazuje by przez długi okres czasu miała. Apple może udostępnić narzędzie i jednocześnie zastrzec że nie odpowiada za to czy Windows się zainstaluje czy nie i czy będzie działał dobrze czy źle.


Zaczynamy sie rozumieć :) W sumie to chodzi mi o To czy Apple dostarczy narzedzie które pozwoli zainstalować Viste( nazwijmy ją wydanie 1.0) a w zwiazku z pojawieniem sie np. Servie Packa wyda BootCampa w wersji obsługującej ten serwis pack .... Oczywiście nie mam na mysli tego by Apple w jakiś sposób suportowało sam Windows a raczej Pełną funcjonalność BootCamp która to ma pozwolić na Zainstalowanie POPRAWNE innych systemów (choć moze sie myle) Mam na mysli W PEŁNI Funckjonalne i Suporotwane narzedzie pozwalające na Instalacje tego systemu bez problemu.

Mogles zatem zalozyc watek o tytule: oficjalne stanowisko firmy Microsoft wobec instalacji ich systemow na sprzecie Apple. Nie bardzo tylko wiem co chciales osiagnac:

1:wysondowac nasze zdanie na ten temat?
2:uznac, ze w zwiazku z takim podejsciem MS jest do d...y?
3:uznac, ze w zwiazku z takim podejsciem Apple jest do d..y?
4:zmienic swiat
5:wywolac flejm
6:potrollowac
7:zadne z powyzszych ale nie wiesz jakie bo chciales tylko patrz punkt 5 i 6.

Watek zamykam za godzine, chyba, ze padna tu jakies slowa warte podtrzymywania tej dyskusji.


Tak tylko dla informacji chciałem dostać wierygodne informacje dotyczące przyszłości aplikacji BootCamp jego rozwoju oraz być moze zmienionych stanowisk obu Firm(dostałem wykład o wyzszości Maca nad PC i udowadnianie ze juzio z poczty to zainstalował juz dawno na swoim Macu 4 windowsy . Twoje podejrzenia i trollowanie sa w moim mniemaniu niesmaczne i możesz Sobie zamknąc wątek nawet teraz nie czekając juz na nic mądrego mierząc oczywiście Twoją miarą :) Poczucie chumoru jakim sie wykazałeś pisząc tą odpowiedz nie trafia do mnie i przyznasz nie musi alee To Ty jesteś moderatorem :)i oczywiście tytuł mojego watku moze Ci sie nie podobać. Moim zdaniem problem w tej polemice po cześci tkwi w sposobie komunikacji ... jakby nie patrzeć do tej pory najlepszą choc też nie niezawodną jej formą jest rozmowa i możliwość przekazywania i rozumienia niuansów słownych ... ktorych to niestety pisząc nie da sie wyrazić i czasami trudno opisac własne intencje (i tu może jest moja wina ze wogóle zechciałem to zacząć ).

#43 hwojtek

hwojtek
  • 1 273 postów
  • SkądGrzebienisko - Warszawa - cała Europa

Napisano 05 stycznia 2007 - 17:56

Cytowany argument jest tylko jednym z kilku ... i juz pisałem ze nie chodzi mi o możliwości techniczne a o OFICJALNE stanowiska Obu Firm wiec moja znajomość platformy nie ma w tym kontekście znaczenia ...


Kolego drogi.
Gdybyś zrobił jakiekolwiek rozeznanie w tym temacie, dowiedziałbyś się niechybnie, że chodzi o wypowiedź Camerona Esfahani, jednego z głównych inżynierów software'owych Apple'a. Wskazuje on na to, że obsługa EFI, która umożliwiałoby bezbolesny start Visty z dysku IntelMaca, będzie dostępna tylko w Viście 64-bit. I ma rację.
Rzecz w tym, że wypowiedź ta pochodzi z 9. marca 2006, czyli 10 miesięcy temu. Od tamtej pory zmieniło się kilka rzeczy, które czynią ją nieaktualną:

1. Apple udoskonaliło swój programik BootCamp w taki sposób, że tworzy on środowisko uruchomieniowe zgodne zarówno ze standardem EFI jak i ze starszym modelem bootowania czyli z BIOS;
2. beta Visty zmieniła numery buildów kilkanaście razy (po czym stała się goldem jakiś miesiąc temu). Już w majowej becie wprowadzono do 32-bitowej Visty poprawiony kod bootowania. Ten kod jest zgodny ze standardem BIOS - a nie tylko z implementacją tego standardu, jaką stosują główni producenci firmware pecetów, czyli przede wszystkim Phoenix i AMI. Dlaczego wiem, że poprawiony? Bo jestem oficjalnym betatesterem MS, dostaję płyty każdej bety, jaką wypuszcza ta firma, i wiem kiedy mogłem odpalić Vistę na PC, który ma bardzo egzotyczny BIOS, w 100% zgodny ze standardem (nie tak, jak Phoenix, AMI i inne);
3. Apple wprowadziło procesory 64-bitowe Intela, w związku z czym problem niebootowania Visty64 na tych maszynach w ogóle nie istnieje, gdyż jak wiadomo, Vista64 obsługuje EFI.

W związku z tym, twoja sensacyjna wiadomość jest całkowicie mylna, gdyż w wypadku Maków z 32-bitowymi procesorami Intela, aby uruchomić jakiekolwiek Windows, w tym Vistę, wystarczy zastosować punkty 1 i 2. W wypadku Maków z 64-bitowymi procesorami, wystarczy zastosować punkt 3., a jeśli ktoś się upiera uruchamiać na nim Vistę32, to patrz punkty 1 i 2.

Co do tego co twierdzisz o "oficjalnych stanowiskach", to nie ma żadnego oficjalnego stanowiska Apple w kwestii Visty. Jeśli uważasz, że jest, to podaj linka do oficjalnego dokumentu Apple (tzn.: ma być to dokument umieszczony w domenie apple.com i nie będący postem z forum Apple), który twierdzi, że nie będzie można uruchomić Visty na Makach. Pomocne będzie wpisanie słowa "Vista" w wyszukiwarkę na www.apple.com/support

Ostatnia uwaga: nadanie własnemu postowi sensacyjnego tytułu "Vista nie ruszy na komputerach Apple" to ogromne nadużycie w stosunku do oryginalnej wypowiedzi inżyniera Esfahani, który 10 miesięcy temu odpowiedział "nie sądzę" na pytanie, które brzmiało: "czy MacIntele będą z łatwością obsługiwać Vistę?"

#44 Gość_tygrysio_*

Gość_tygrysio_*

Napisano 05 stycznia 2007 - 18:07

Kolego drogi.
Gdybyś zrobił jakiekolwiek rozeznanie w tym temacie, dowiedziałbyś się niechybnie, że chodzi o wypowiedź Camerona Esfahani, jednego z głównych inżynierów software'owych Apple'a. Wskazuje on na to, że obsługa EFI, która umożliwiałoby bezbolesny start Visty z dysku IntelMaca, będzie dostępna tylko w Viście 64-bit. I ma rację.
Rzecz w tym, że wypowiedź ta pochodzi z 9. marca 2006, czyli 10 miesięcy temu. Od tamtej pory zmieniło się kilka rzeczy, które czynią ją nieaktualną:

1. Apple udoskonaliło swój programik BootCamp w taki sposób, że tworzy on środowisko uruchomieniowe zgodne zarówno ze standardem EFI jak i ze starszym modelem bootowania czyli z BIOS;
2. beta Visty zmieniła numery buildów kilkanaście razy (po czym stała się goldem jakiś miesiąc temu). Już w majowej becie wprowadzono do 32-bitowej Visty poprawiony kod bootowania. Ten kod jest zgodny ze standardem BIOS - a nie tylko z implementacją tego standardu, jaką stosują główni producenci firmware pecetów, czyli przede wszystkim Phoenix i AMI. Dlaczego wiem, że poprawiony? Bo jestem oficjalnym betatesterem MS, dostaję płyty każdej bety, jaką wypuszcza ta firma, i wiem kiedy mogłem odpalić Vistę na PC, który ma bardzo egzotyczny BIOS, w 100% zgodny ze standardem (nie tak, jak Phoenix, AMI i inne);
3. Apple wprowadziło procesory 64-bitowe Intela, w związku z czym problem niebootowania Visty64 na tych maszynach w ogóle nie istnieje, gdyż jak wiadomo, Vista64 obsługuje EFI.

W związku z tym, twoja sensacyjna wiadomość jest całkowicie mylna, gdyż w wypadku Maków z 32-bitowymi procesorami Intela, aby uruchomić jakiekolwiek Windows, w tym Vistę, wystarczy zastosować punkty 1 i 2. W wypadku Maków z 64-bitowymi procesorami, wystarczy zastosować punkt 3., a jeśli ktoś się upiera uruchamiać na nim Vistę32, to patrz punkty 1 i 2.

Co do tego co twierdzisz o "oficjalnych stanowiskach", to nie ma żadnego oficjalnego stanowiska Apple w kwestii Visty. Jeśli uważasz, że jest, to podaj linka do oficjalnego dokumentu Apple (tzn.: ma być to dokument umieszczony w domenie apple.com i nie będący postem z forum Apple), który twierdzi, że nie będzie można uruchomić Visty na Makach. Pomocne będzie wpisanie słowa "Vista" w wyszukiwarkę na www.apple.com/support

Ostatnia uwaga: nadanie własnemu postowi sensacyjnego tytułu "Vista nie ruszy na komputerach Apple" to ogromne nadużycie w stosunku do oryginalnej wypowiedzi inżyniera Esfahani, który 10 miesięcy temu odpowiedział "nie sądzę" na pytanie, które brzmiało: "czy MacIntele będą z łatwością obsługiwać Vistę?"



Naprawde szczerze dziekuję za wyjasnienie (dogłebne i rzeczowe treściwe - szkoda ze nie w pierwszym poście :) ) mi wszystkich niuansów technologicznych którym to zapene nie okzałem nalezytej uwagi :) Dziekuje za wskazanie poprawnej interpretacji słów autora ktore to ja jak widze omylnie potraktowałem jako badz co badz "oficjalne stanowisko"pracownika Apple . Jeszcze raz dziekuję za poświecony czas na udzielenie tak wyczerującej wypowiedzi na temat :)

Choć szczerze powiedziawszy chciałbym jednoznaczną odpowiedz na pytanie "czy MacIntele będą z łatwością obsługiwać Vistę?" .... być może wymagam zbyt wiele :)

#45 Ka

Ka


  • 6 050 postów
  • SkądKraków

Napisano 05 stycznia 2007 - 18:38

W kontekscie istnienia dzialu windows on Mac i wyszukiwarki forum kompletnie nie rozumiem sensu zalozenia tego watku. Wszystko, wlacznie z tym co tak ladnie wyluszczyl hwojtek, zostalo juz na tym forum opisane wielokroć. Lektura na przynajmniej jeden długi wieczór. Zwracam również uwagę użytkownikowi tygrysio, że nie piszemy na tym forum posta po poście a używamy funkcji edit. Następnym razem będzie ostrzeżenie.

#46 Gość_tygrysio_*

Gość_tygrysio_*

Napisano 05 stycznia 2007 - 18:44

W pierwszym poscie napisałem ze starałem sie (moze zbyt słabo) przeszukac informacje na temat Visty i BootCamp-a i przeprosiłem jesli wątek juz był ... wystarczyło odesłać :( Co do uwagi rozumiem i dostosuję sie .... Może przegapiłem coś co nazywa sie Regulamin Forum i stad to niedopatrzenie

#47 Roman Malona

Roman Malona
  • 24 postów
  • SkądNowy Jork

Napisano 07 stycznia 2007 - 20:26

Wersja ultra i biznes bedzie z EFI w niedalekiej przyszlosci.Koszt 550 i 650 dol.Dziekuje..!!??? Roman

#48 Lack

Lack
  • 2 171 postów
  • SkądGdynia

Napisano 07 stycznia 2007 - 21:20

Wersja ultra i biznes bedzie z EFI w niedalekiej przyszlosci.Koszt 550 i 650 dol.Dziekuje..!!??? Roman


Co to za waluta dol? Bo w USD, Vista Ultra i Business kosztują odpowiednio 399 i 299 (cena sugerowana).

#49 mekintosz

mekintosz
  • 964 postów

Napisano 10 stycznia 2007 - 18:23

Ktos tu mowil, ze za cene maka kupi lepszego rowniez markowego PC, czyzby :?: A ile ostatnio krzyku bylo o to ze Mac Pro przebijal wydajnoscia drozsze odpowiedniki innych producentow :?: O calym belkocie z Viśtą nie wspominam :D

#50 Lack

Lack
  • 2 171 postów
  • SkądGdynia

Napisano 10 stycznia 2007 - 18:33

Ktos tu mowil, ze za cene maka kupi lepszego rowniez markowego PC, czyzby :?: A ile ostatnio krzyku bylo o to ze Mac Pro przebijal wydajnoscia drozsze odpowiedniki innych producentow :?:


Są już tańsze komputery o takiej konfiguracji.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych