Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

- - - - -

Vista nie Ruszy na komputerach Apple


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
86 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_tygrysio_*

Gość_tygrysio_*

Napisano 04 stycznia 2007 - 20:22

Nie wiem czy juz był temat aż tak dokładnie nie przeszukiwałem Forum ... jesli tak to przepraszam Na maszynach wyprodukowanych przez Apple Computer, nawet tych z procesorami Intela, nie będzie można uruchomić systemu operacyjnego Windows Vista. Oświadczenie przedstawiciela koncernu raz na zawsze rozwiało marzenia o kolejnym kroku zbliżającym do siebie użytkowników Maków i pecetów. Głównym problemem, uniemożliwiającym instalowanie Mac OS X na komputerach typu PC i Windows na Makach z procesorami Intela, jest różnica w bootowaniu obu systemów operacyjnych. Fani komputerów Apple'a od dawna liczyli na to, że nowa wersja Windows - Vista - będzie łatwiejsza do uruchamiania na Makach niż Windows XP, ponieważ Vista, podobnie jak system operacyjny Mac OS X, będzie używać Extensible Firmware Interface (EFI) w trakcie bootowania. Windows XP, podobnie jak wszystkie starsze wersje tego systemu operacyjnego, używa Basic Input Output System (BIOS), który ma już ponad 20 lat. Niestety, do oczekiwanego zbliżenia platform nie dojdzie. Cameron Esfahani, przedstawiciel Apple Computer, poinformował w trakcie Intel Developer Forum, że, według jego wiedzy, jedynie 64-bitowa wersja systemu operacyjnego Windows Vista będzie wspierać standard EFI, podczas gdy obecnie wszystkie nowe komputery Mac używają 32-bitowych procesorów Intela. Cameron Esfahani wyraźnie stwierdził, że nie sądzi, by w najbliższym czasie było możliwe instalowanie Visty na komputerach wyprodukowanych przez Apple. W tym samym czasie przedstawiciel Microsoftu potwierdził, że pierwsze wersje Windows Vista nie będą wspierać EFI w ogóle i na tą funkcjonalność trzeba będzie poczekać do późniejszych wersji. Już od dawna, jeszcze zanim koncern Apple zaczął produkować komputery z procesorami Intel, liczni entuzjaści próbowali uruchomić system operacyjny Mac OS X na pececie, lub Windows na Maku. Apple nie zamierza w żaden sposób utrudniać użytkownikom wyprodukowanych przez siebie komputerów prób uruchomienia któregoś z systemów operacyjnych Windows na swoich maszynach, ale nie zamierza też wspierać ani ułatwiać tych działań. Z drugiej jednak strony, koncern Steve'a Jobsa zamierza zrobić wszystko, łącznie z podjęciem kroków prawnych, by uniemożliwić uruchomienie systemu operacyjnego Mac OS X na jakimkolwiek innym sprzęcie, niż wyprodukowanym przez Apple. Źródło MacWorld

#2 wirus

wirus
  • 398 postów
  • SkądGrudziądz

Napisano 04 stycznia 2007 - 20:41

no to dziwne,jeden z moich klientów posiada viste dla firm zainstalowaną na iMaczku coreduo 1,83 i nie miał problemów ze sterownikami czy uruchamianiem do wyboru ma trzy systemy przy starcie i tyle,sam to widziałem na własne oczy :( fakt widocznie EFI nie jest wspierane jeszcze przez viste.

#3 eujot

eujot
  • 64 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 04 stycznia 2007 - 20:49

Cóż za brednie. Windows XP też nie wspiera EFI a działa na pecintoshach, wystarczy BootCamp i po sprawie.

#4 tomeczek43

tomeczek43
  • 746 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 04 stycznia 2007 - 20:53

Vista dziala szybciej na jakim kolwiek mini niz na pecetach sam doswiadczylem u kumpla ktory mi namacalnie to pokazal Viste pod bootcampem ma i jest wszystko okey ;)

#5 wirus

wirus
  • 398 postów
  • SkądGrudziądz

Napisano 04 stycznia 2007 - 20:58

bootcamp to tylko aplikacja umożliwiająca dzielenie dysku pod mac os i nagrywająca sterowniki ale nie jest wymagana do instalacji windowsa.To że działa szybciej no to wiadomo w końcu apple na intelu to też Pcet tylko z dobranymi podzespołami i tyle.

#6 PGC

PGC
  • 1 023 postów

Napisano 04 stycznia 2007 - 21:01

Vista dziala szybciej na jakim kolwiek mini niz na pecetach..


Najwyraźniej bardzo mało PieCów widziałeś skoro tak twierdzisz.

#7 Gość_tygrysio_*

Gość_tygrysio_*

Napisano 04 stycznia 2007 - 21:05

Raczej nie wdając sie w szczegóły techniczne chidzi mi o to że Panowie po obu stronach barykady powiedzieli sobie stanowcze NIE :) w taki przypadku nie wiem jaki jest sens rozwijania BootCamp przez Apple .... po to by była możliwość uruchomienia starego systemu konkurencji .... Rozumiecie pomijąc techniczny aspekt i bełkot o EFI raczej mam na mysli podejście obu firm ....

#8 hitman75

hitman75
  • 372 postów

Napisano 04 stycznia 2007 - 21:11

Dupa. Wszystko da sie zrobic ;P Kto wczesniej spodziewal sie windy na macu? Albo os x'a na pc'ecie, bo i to jest mozliwe na prockach z sse3(czy jakos tak szedl ten skrot)

#9 PGC

PGC
  • 1 023 postów

Napisano 04 stycznia 2007 - 21:13

Raczej nie wdając sie w szczegóły techniczne chidzi mi o to że Panowie po obu stronach barykady powiedzieli sobie stanowcze NIE :) w taki przypadku nie wiem jaki jest sens rozwijania BootCamp przez Apple .... po to by była możliwość uruchomienia starego systemu konkurencji .... Rozumiecie pomijąc techniczny aspekt i bełkot o EFI raczej mam na mysli podejście obu firm ....


Ten artykuł co go zacytowałeś przeczytałem w wersji angielskiej w okolicach jak wyszły pierwsze macintele. Rozumiesz jak dawno to było? Lepiej nie cytować czegoś tak starego, niaktualnego, wprowadzać ludzi w błąd, skoro na necie znajdziesz nie jeden film vista+macintel.

#10 ClassicGOD

ClassicGOD
  • 1 643 postów
  • SkądTychy

Napisano 04 stycznia 2007 - 21:20

@PGC - dokladnie. W koncu Intel Core 2 Duo to procesory 64bit, a poza tym Vista juz biega na Mac Intelach.

#11 Gość_tygrysio_*

Gość_tygrysio_*

Napisano 04 stycznia 2007 - 21:32

Ten artykuł co go zacytowałeś przeczytałem w wersji angielskiej w okolicach jak wyszły pierwsze macintele. Rozumiesz jak dawno to było? Lepiej nie cytować czegoś tak starego, niaktualnego, wprowadzać ludzi w błąd, skoro na necie znajdziesz nie jeden film vista+macintel.


Słuchaj mała autorytatywne są dla mnie popisy mające na celu udowodnienie ze Vista ruszy na Macu po 17 przeróbkach i czterech kombinacjach .... i filmiki o ktorych piszesz ... Istotne jest dla mnie oficjalne stanowisko obu Firm i to raczej był istotą tego postu bez względu na jego datowanie .... jesli masz źródła innych OFICJALNYCH doniesień a nie popisów klatkowych informatyków to chetnie poczytam. Tyle z mojej strony

@PGC - dokladnie. W koncu Intel Core 2 Duo to procesory 64bit, a poza tym Vista juz biega na Mac Intelach.


I co z tego ??? Czy to że biega oznacza ze jest oficjalnie wspierane ?? NIEE ... NA wielu PC też biega MAC OSX ale nie tedy droga moim zdaniem ... chodzi mi zupełnie o co innego

#12 Hackmaniak

Hackmaniak
  • 459 postów

Napisano 04 stycznia 2007 - 21:37

Vista dziala szybciej na jakim kolwiek mini niz na pecetach sam doswiadczylem u kumpla ktory mi namacalnie to pokazal Viste pod bootcampem ma i jest wszystko okey ;)

Mac' i są tak robione, żeby zapewnić większą wydajność. Sam mam przykład na moim Mini. On naprawdę nie ma rewelacyjnych parametrów jak porównam z domowym PC, ale jak się przyjrzę lepiej to dysk chyba na SATA albo SATA 2, RAM 667 MHz z obsługą dual chanellingu w dwóch kościach, karta grafiki jedna z najlepszych zintegrowanych, procesor też wydajny i wszystko przemyślane i dobrane tak, żeby dobrze działało. Nie ma problemów, że coś z czymś nie jest kompatybilne jak PC. Sam do PC mam dysk na ATA, bo tańszy i dawno kupowany, RAMu jest tyle samo, ale w jednej kości i 400 MHz. Myśle, że tomeczek43 ma rację.

#13 hitman75

hitman75
  • 372 postów

Napisano 04 stycznia 2007 - 21:50

I co z tego ??? Czy to że biega oznacza ze jest oficjalnie wspierane ?? NIEE ... NA wielu PC też biega MAC OSX ale nie tedy droga moim zdaniem ... chodzi mi zupełnie o co innego


To jest inna sprawa. OS X moze byc instalowany tylko na komputerach firmy apple. Windows(po wykupieniu licencji) moze byc instalowany na kazdym kompie. Microsoft nie moze powiedziec, ze windows moze byc instalowany na wszystkich komputerach(dell, acer, sony itd.) oprocz tych z firmy apple, a nawet mozna sie pokusic mowiac OPROCZ TYCH W OBUDOWIE FIRMY APPLE, bo przeciez bebechow apple nie produkuje.

#14 PGC

PGC
  • 1 023 postów

Napisano 04 stycznia 2007 - 21:50

Słuchaj mała autorytatywne są dla mnie popisy mające na celu udowodnienie ze Vista ruszy na Macu po 17 przeróbkach i czterech kombinacjach .... i filmiki o ktorych piszesz ... Istotne jest dla mnie oficjalne stanowisko obu Firm i to raczej był istotą tego postu bez względu na jego datowanie .... jesli masz źródła innych OFICJALNYCH doniesień a nie popisów klatkowych informatyków to chetnie poczytam. Tyle z mojej strony


No to bardzo Ci współczuję że musisz dokonywać 17 przeróbek by odpalić Vistę na Maczku. Ten system wyjdzie 30 stycznia dla klientów indywidualnych. Mniemam że nim jesteś i nie masz jeszcze finalnej wersji. Nie mogę się się zgodzić z tym że czas w którym to oświadczenie było podane nie ma znaczenia. Cyt: .."jedynie 64-bitowa wersja systemu operacyjnego Windows Vista będzie wspierać standard EFI, podczas gdy obecnie wszystkie nowe komputery Mac używają 32-bitowych procesorów Intela". To zdanie jest już jak najbardziej nieaktualne!

#15 hitman75

hitman75
  • 372 postów

Napisano 04 stycznia 2007 - 22:02

1.zreszta vista przeciez bedzie tez 32bit 2.Kto by marnowal 20gb(bo tyle vista minimalnie potrzebuje na partycji, zeby w ogole sie zainstalowac) na jakiekolwiek dzielo microsoftu :) Jakby vista byla lepsza to od tigerka to bym zrozumial, ale chyba nie jest? 3.Ja uzywam parallelsa z XP, ktory zajmuje tyle gb ile MI sie podoba i w zupelnosci wystarczy do odpalenia aplikacji windowsowych(pomijajac gierki i jakies photoshopy, bo tego parallels juz nie pociagnie najlepiej).

#16 ClassicGOD

ClassicGOD
  • 1 643 postów
  • SkądTychy

Napisano 04 stycznia 2007 - 22:12

Czy to że biega oznacza ze jest oficjalnie wspierane ?? NIEE ...


yyy TAAAK
Caly sprzet jaki jest w nowych Makach jest wspierany przez system MS - co z tego ze nie pisze na pudelku 'for Mac'? Apple ulatwi uzywanie OS microsoftu u siebie? Kiedys mowilo ze nie nastepnie wydalo bootcamp ktory to niby ma ulatwic odpalanie innych os na Makach.

Ten news czytalem sporo czasu temu na jakims forum - tez wszyscy zawiedzieni byli. Duzo przed tym jak po raz pierwszy odpalono Viste na Maku (zaraz po tym wydarzeniu zreszta apple wydalo bootcamp)

#17 tomeczek43

tomeczek43
  • 746 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 04 stycznia 2007 - 23:44

no fakt ostatnio za duzo ich nie widzialem ale widzialem z 1.5Gb ram z P4 na pokladzie z taktowaniem 2.8ghz i dupowato chodzilo plus do tego Radeon 9000Pro 128Mb vram i dysk SATA ale jesli kumpel mi w sklepie pozwoli to puszcze test na jakims extra wypasionym mega super hiper kompie i podlacze jakiegos podobnie parametrowo maca jesli mi sie uda zrobic ten test to pokaze wyniki co lepiej bedzie chodzic zreszta gdzies slyszalem plote ze Vista byla robiona pod Maca takze :D

#18 Lack

Lack
  • 2 171 postów
  • SkądGdynia

Napisano 05 stycznia 2007 - 00:12

Mac' i są tak robione, żeby zapewnić większą wydajność. Sam mam przykład na moim Mini. On naprawdę nie ma rewelacyjnych parametrów jak porównam z domowym PC, ale jak się przyjrzę lepiej to dysk chyba na SATA albo SATA 2, RAM 667 MHz z obsługą dual chanellingu w dwóch kościach, karta grafiki jedna z najlepszych zintegrowanych, procesor też wydajny i wszystko przemyślane i dobrane tak, żeby dobrze działało. Nie ma problemów, że coś z czymś nie jest kompatybilne jak PC. Sam do PC mam dysk na ATA, bo tańszy i dawno kupowany, RAMu jest tyle samo, ale w jednej kości i 400 MHz. Myśle, że tomeczek43 ma rację.


no fakt ostatnio za duzo ich nie widzialem ale widzialem z 1.5Gb ram z P4 na pokladzie z taktowaniem 2.8ghz i dupowato chodzilo plus do tego Radeon 9000Pro 128Mb vram i dysk SATA ale jesli kumpel mi w sklepie pozwoli to puszcze test na jakims extra wypasionym mega super hiper kompie i podlacze jakiegos podobnie parametrowo maca jesli mi sie uda zrobic ten test to pokaze wyniki co lepiej bedzie chodzic zreszta gdzies slyszalem plote ze Vista byla robiona pod Maca takze :D


Ręce opadają od takich porównań.

#19 PGC

PGC
  • 1 023 postów

Napisano 05 stycznia 2007 - 00:20

Hmm, no sorry ale dlaczego PC miałby wolniej obsługiwać Vistę niż Mac? No nie rozumie tego. Przecież Mini jest robione z takich samych podzespołów jak PC a jak poczytasz wątek o mitach na tym forum to się dowiesz że części w Makach wcale nie są super producentów. ciekawe jeszcze jak będziesz przeprowadzał takie porównania, będziesz odpalał jakieś benchmarki? Podzespoły to podzespoły i jabłuszko na Maczku nie sprawi że Vista będzie lepiej działać. Piszesz o 1.5GB, co oznacza że taki PC już będzie wolniejszy bo nie działa na pewno w trybie dual channel. Podajesz CPU P4, a w Mini jest CPU Core Duo. Pewnie w tym PC magistrala też jest wolniejsza niż w mini.

#20 Marcin_G

Marcin_G
  • 892 postów
  • Płeć:
  • SkądRumia

Napisano 05 stycznia 2007 - 12:25

Proszę Panowie, nie zaczynajcie kolejnej wojenki. Peace :)

#21 michau

michau
  • 436 postów

Napisano 05 stycznia 2007 - 12:37

obecnie wszystkie nowe komputery Mac używają 32-bitowych procesorów Intela

Wszystkie oprócz mojego chyba. Ja dostałem 64bit. :wink:

#22 Hackmaniak

Hackmaniak
  • 459 postów

Napisano 05 stycznia 2007 - 12:44

Hmm, no sorry ale dlaczego PC miałby wolniej obsługiwać Vistę niż Mac? No nie rozumie tego. Przecież Mini jest robione z takich samych podzespołów jak PC a jak poczytasz wątek o mitach na tym forum to się dowiesz że części w Makach wcale nie są super producentów. ciekawe jeszcze jak będziesz przeprowadzał takie porównania, będziesz odpalał jakieś benchmarki? Podzespoły to podzespoły i jabłuszko na Maczku nie sprawi że Vista będzie lepiej działać. Piszesz o 1.5GB, co oznacza że taki PC już będzie wolniejszy bo nie działa na pewno w trybie dual channel. Podajesz CPU P4, a w Mini jest CPU Core Duo. Pewnie w tym PC magistrala też jest wolniejsza niż w mini.

Rozumiem, że Mac' i nie są robione z super podzespołów, ale żebyś Ty wiedział co ludzie wkładają w obudowę PC czasem, żeby było trochę taniej. Nie patrzą jaka płyta główna, tylko ile GHz ma procesor, ile RAMu itp. Sam miałem okazję korzystać z PC o parametrach porównywalnych z moim i działało to 10 razy gorzej, wieszał się czasem, zapychał pamięć itp. Ja wszystko dobierałem sam i komp chociaż już stary działa bardzo ładnie. Nie twierdze, że Mac' i zawsze będą lepsze, ale z praktyki wiem, że duża część PC nie powala wydajnością.
A jeżeli chodzi o Vistę to nie było by problemem przynajmniej dla mnie jak by nie działała. Normalnie na Mac' u chce korzystać z Mac OS Xa, a Windows ma być dodatkiem do tego co nie zadziała i minie wiele lat zanim MS przestanie wspierać ten system. Mam na Parallels, bo mało korzystam z Windowsa jak będzie potrzebny, więcej czasu to normalnie zainstaluje przez Boot Campa. Nie widze potrzeby instalowania systemu o większych wymaganiach, różniącego się większą ilością bajerów, bo w Mac OS Xie mam tego więcej. Jak ktoś ma PC to normalne, że się Vistą będzie zachwycał.
  • doorshlaq lubi to

#23 PGC

PGC
  • 1 023 postów

Napisano 05 stycznia 2007 - 13:48

...ale żebyś Ty wiedział co ludzie wkładają w obudowę PC czasem, żeby było trochę taniej.


Bawiłem się kiedyś w składanie, dla siebie i dla znajomych i to jaki komputer złożysz to już zależy od przeznaczonych funduszy, oczekiwań użytkownika i wiedzy składającego.

Nie twierdze, że Mac' i zawsze będą lepsze, ale z praktyki wiem, że duża część PC nie powala wydajnością.


To zależy o czym myślisz. Pomijam komputery składane samodzielnie, bo Maczka tez nie składałeś sam. Biorę ofertę innych firm i za tą samą cenę za jaką kupiłeś maczka, kupuję lepszy (parametrami) sprzęt PC. Wbrew co poniektórym na tym forum ja nie mam klapek na oczach (absolutnie nie obrażam Ciebie), Apple w znacznej większości są droższe niż "firmowe" PieCe. Teraz gdybyś porównał takie dwa komputery, najlepiej różnymi programami testującymi wydajność, zobaczył byś który komputer jest szybszy. Porównywanie tańszego i gorszego sprzętowo PC do droższego i lepszego maka jest nieporozumieniem.

#24 hwojtek

hwojtek
  • 1 273 postów
  • SkądGrzebienisko - Warszawa - cała Europa

Napisano 05 stycznia 2007 - 14:11

Przecież to BootCamp służy jako ten element, który umożliwia Viscie 100% natywne działanie na Maku. Nie rozumiem o co te sceny.

#25 doorshlaq

doorshlaq
  • 847 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 05 stycznia 2007 - 14:40

Ten produkt jest bezsensu-LEPSZE XP ;-))




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych