Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Dysk zewnętrzny firewire - jak się sprawuje?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
63 odpowiedzi w tym temacie

#1 heretique

heretique
  • 334 postów
  • SkądKraków

Napisano 02 stycznia 2007 - 16:24

Zaczyna mi doskwierać ciasnota na 160-gigowym dysku w moim iMacu, i zastanawiam się co zrobić: wymienić dysk na większy w SADzie (tak, żeby nie stracić gwarancji), czy może postawić na biurku zewnętrzny? Czy użytkownicy mogą się wypowiedzieć na temat wrażeń z szybkości dysku zewnętrznego? Zakładając, że na nim będę trzymał typowe pożeracze miejsca (filmy) i czasami zrzucał materiał z kamery cyfrowej? Drugie pytanie: są takie dyski zewnętrzne WD My Book, które mają taką miłą cechę, że po włączają się i wyłączają automatycznie razem z komputerem. Czy to jest wyjątkowa cecha tych dysków, czy kieszenie na FireWire też tak potrafią?

#2 Ka

Ka


  • 6 050 postów
  • SkądKraków

Napisano 02 stycznia 2007 - 16:26

Dyski zewnetrzne sprawuja sie swietnie. Ja uzywam ich jako dyskow do FCP i nie mam problemow z predkoscia. O samowylaczajacych sie nic, niestety, nie wiem. Swoje musze odmontowac i wylaczyc a komputer polozyc do spania.

#3 tejot

tejot
  • 28 postów
  • SkądWielkopolska

Napisano 02 stycznia 2007 - 16:55

Mam Maca Mini z dyskiem 60GB i zewnętrzny ratuje mi życie:-) mam obudowę z USB i FW i kiedyś tak dla ciekawości podłączyłem przez USB. Subiektywnie (bez pomiarów z użyciem specjalistycznych programów) wydawało mi się, że przy kopiowaniu (te same pliki) przez USB komputer jest trochę "ociężały" jakby musiał się więcej zajmować rzucaniem plików - tego efektu nie ma przy FW (wrażenie jakby dysk był w środku komputera). Może to jednak tylko moje wrażenie i nastawienie ("wspaniałe FW"). Dobrze jednak jest mieć dwa łącza bo nigdy nie wiadomo czy z dyskiem nie zawędrujesz gdzieś do jakiegoś peceta a wtedy USB może być jak znalazł. Moja obudowa sama się nie budzi - ma włącznik z dwoma pozycjami i trzeba ją ręcznie pobudzić do źycia:-). Co do wymiany dysku - też nad tym myślałem ale potem przeczytałem tutaj na forum w newsach, że niedługo będą 300GB dyski 2,5" więc poczekam do obniżek cen:-). W imacach chyba są dyski 3,5" z tego co wiem może więc lepiej poczekać do końca gwarancji i sprawić sobie większy za te same pieniądze? Za obudową przemiawia oczywiście fakt, że pakujesz ją do torby i wędrujesz:-) Szczęśliwego Nowego Roku i wielu miłych niespodzianek (nie tylko między 7 i 12 stycznia w San Francisco) dla wszystkich forumowiczów.

#4 Ka

Ka


  • 6 050 postów
  • SkądKraków

Napisano 02 stycznia 2007 - 17:10

Mam podobnie. FCP nie lubi dysku podłączonego przez USB, nie ma problemu z szybkością dostępu gdy jest tryb FW, wrażenie jakby dysk był w środku. Zresztą, wszystkie katalogi pomocnicze dla FCP ( dla renderingu itp) też leżą na zew. dysku FW. W PM tkwi tylko ciasny i zapchany 80 gb.

#5 tskisiu

tskisiu
  • 1 255 postów
  • SkądEnschede (NL)

Napisano 02 stycznia 2007 - 18:51

Mam podobnie. FCP nie lubi dysku podłączonego przez USB, nie ma problemu z szybkością dostępu gdy jest tryb FW, wrażenie jakby dysk był w środku. Zresztą, wszystkie katalogi pomocnicze dla FCP ( dla renderingu itp) też leżą na zew. dysku FW. W PM tkwi tylko ciasny i zapchany 80 gb.

To nie jest wrażenie ale istotna cecha standardu FireWire. On po prostu został zaprojektowany do podłączania dysków. Transfer po FW praktycznie nie obciąża procka, podczas gdy w przypadku USB obciążenie może dojść nawet do kilku procent.
Mam kieszeń na chipsecie HD227-FW i ładnie mi się usypia.

#6 Kaizen

Kaizen
  • 193 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 02 stycznia 2007 - 19:19

To przy okazji - czy ktoś widział obudowę na dysk SATA 2.5" na Firewire?

#7 njet

njet

  • 1 342 postów
  • SkądKraków

Napisano 02 stycznia 2007 - 19:31

Mam dysk marki Manhattan od kilku godzin. Ma z tyłu tylko dwa porty FireWire, ale na USB mi zupełnie nie zależało. Nie ma też włącznika. Chodzi spać razem z komputerem. Usypia też, kiedy nie jest używany. To rodzi pewne opóźnienie (sekundę), kiedy otwieram jakiś plik z niego po dłuższym czasie.

Myślę, że dyski na FW same chodzą spać, w przeciwieństwie do USB, które trzeba odmontować. Dlatego jeśli tylko w dostępnych interfacach (międzymordziach...) pojawia się USB, automatycznie na tył obudowy trafia też przełącznik.

Tak jak wspomniałem, u mnie brak USB, więc i nie ma przełącznika.

Na tym forum, na giełdzie znajdziesz teraz obudowę zew. w dobrej cenie. Ja za moją dałem 160 zetów w BIT-Computers (edycja) ROM (na Starowiślnej, na wysokości Miodowej. Trzeba obejść budynek na około).

Wiem że przepłaciłem, bo tańsze obudowy można dostać na Allegro, ale zależało mi na czasie. Jakby co pisz na iChat.

#8 heretique

heretique
  • 334 postów
  • SkądKraków

Napisano 02 stycznia 2007 - 20:42

To przy okazji - czy ktoś widział obudowę na dysk SATA 2.5" na Firewire?


Ja widziałem, ale po drugiej stronie atlantyku ;] http://www.macsales.com/

W Polsce chyba mało kto o takiej obudowie słyszał :/

#9 wicius

wicius
  • 852 postów
  • SkądPoznań

Napisano 02 stycznia 2007 - 21:14

To przy okazji - czy ktoś widział obudowę na dysk SATA 2.5" na Firewire?


Widziałem takie na Allegro. Sam posiadam dysk 2.5" 5400 rpm. z interfejsem FW 400 i USB LaCie. Wybrałem 2.5" bo chciałem, żeby był mały, i chciałem mieć FW, bo jest szybsze niż USB. Nie posiada żadnych włączników i nie wiem, po czym poznać, czy się usypia czy nie, ale jak go nie używam a jest podłączony to nie wydaje żadnych dźwięków ;) spisuje się super, dostałem do niego kabelek FW 6-6 kabelek USB i dotatkowy kabelek do USB jako dodatkowy zasilacz (choć nie potrzebowałem używać). Polecam, choć jest trochę droższy (FW podnosi trochę cenę)

#10 Kaizen

Kaizen
  • 193 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 03 stycznia 2007 - 12:46

Widziałem takie na Allegro.


A coś dokładniej? Model, sprzedawca. Już z miesiąc szukam i nie widziałem.
Jak ma FW to nie na SATA a już 2,5" to nawet sprzedawcy nie słyszeli.

#11 njet

njet

  • 1 342 postów
  • SkądKraków

Napisano 03 stycznia 2007 - 12:50

W Corrtlandzie jest LaCie 2.5" FireWire Brick. cortland.com.pl No ale to jest dysk a nie obudowa.

#12 mikemaj

mikemaj
  • 769 postów
  • SkądWarsaw, Poland, Poland

Napisano 05 stycznia 2007 - 22:33

A używa ktoś tego:
http://www.allegro.p...aktura_vat.html

?

#13 ClassicGOD

ClassicGOD
  • 1 643 postów
  • SkądTychy

Napisano 05 stycznia 2007 - 22:56

Ciekawe rozwiazanie dla tych co bardziej potrzebuja miejsca niz napedu: http://www.mcetech.com/optibay/ ;)

#14 kulasdp

kulasdp
  • 373 postów
  • SkądRacibórz/Wiedeń

Napisano 08 stycznia 2007 - 07:43

ja polecam Western Digital MyBook Premium 320 GB :) razem z MacBookiem Pro pod FireWire sie super sprawuje....przeniesienie pliku 1 GB ponizej minuty....jedna z tanszych cen to chyba tutaj: http://sklep.komputr...ny.php?id=28048
sa oczywiscie jeszcze wieksze i mniejsze, ale to juz kwestia wyboru i kasy :)

Pozdrawiam.

#15 aldek

aldek
  • 793 postów
  • SkądGrodzisk Maz. Wieś: Reczyce

Napisano 08 stycznia 2007 - 13:09

Potwierdzam hipotezę njeta dotyczącą usypiania dysków FW. Ja też mam (czteroletnią) obudowę wyłącznie z FW, i też chodzi grzecznie spać, nawet zasypia sama z siebie, gdy jest nieużywana (ordynuje to ptaszek usypiania dysków "when possible" w system prefs). Na marginesie mam szybkie pytanko: czy od 2003 r. interfajans dysków się jakoś zmienił? Bo wkrótce trzeba będzie tę starą 80-tke wymienić na coś większego....

#16 mikemaj

mikemaj
  • 769 postów
  • SkądWarsaw, Poland, Poland

Napisano 08 stycznia 2007 - 15:25

Jezeli ta obudowa ma 4 lata, to masz interfejs IDE ATA. Najnowszy jest SATA, ale ja ciągle używam starego. Gdy kupię obudowę fw do mini to też właśnie będę szukał starego ATA (WD 250GB)

#17 sham4n

sham4n
  • 274 postów
  • SkądŻary => Wrocław

Napisano 08 stycznia 2007 - 15:36

ja polecam Western Digital MyBook Premium 320 GB :)


Też poluje na ten model. :) I ciekawi mnie czy się grzeje i czy jest głośny? :)
Aha tam z tyłu obudowy są dwa porty FW, czyli np. można podłączyć do tego WD kolejny dysk na FW? Dobrze myślę? Zatem mimo zajęcia przez MyBook'a wejścia FW w komputerze, to jednak pozostaje nam jedno wolne z tyłu obudowy dysku?

A swoją drogą to nazwa "MyBook" pasuje do nazewnictwa Apple'a... czyżby tylko zbieg okoliczności?... a może coś więcej... :)

#18 hubiii

hubiii
  • 1 341 postów
  • Skądwroclaw

Napisano 08 stycznia 2007 - 20:55

mikemajk: ja mam taka obudowe ... i jakos od samego poczatku same probelmy :D heh moze dla tego ze to moja pierwsza kieszen fw :D , na dzien dobry przetarlem tasme ;(, jakos sie tak wczulem ze pare razy zdazylo mi sie nie odmontowac dysku i cos sie z nim stalo nie wiem co .. bylo sobi3 120 gb . teraz dziala :) stosuje sie do instrukcji obslugi z forum ;) w sumie podepne sie pod temat bo mam pytanko : czy istnieje taka mozliwosc podpiecia dwoch komuterow pod jeden dysk ? mam w nim 2 wejscia generalnie przy podlaczaniu kamerki smiga.. z 2 komputerami nie sprawdzalem bo nie chce kolejnego dysku zalatwic ;) zalezy mi bo 2 kopmuter ma udostepniony internet przez fw i chcialbym jakos jednoczesnie kozystac z netu i dysku .. ale chyba za duzo wymagam :D

#19 kulasdp

kulasdp
  • 373 postów
  • SkądRacibórz/Wiedeń

Napisano 08 stycznia 2007 - 23:33

tak. na MyBook masz dwa porty FW z tylu...do drugiego mozesz podlaczyc nastepne urzadzenie jakie chcesz...jezeli chodzi o cieplo to nie ma z nim problemu...zalezne od tego jaki masz stolik czy gdzie bedzie stal to powierzchnia moze wibrowac i oddawac dzwiek...ale to normalka...proste rozwiazanie to po prostu pod spod jeszcze dac np. jakas gabke...lub jak w moim przypadku poskladany reczniczek jednorazowy...i problem z glowy :) musimy pamietac to w koncu 7200 obr/min na stoliku...a nie w obudowie komputera :)...ale to tez zalezy jak go polozysz...w pionie czy w poziomie....na prawde nie sprawia to problemu...moze troche z innej polki...ostatnio przenioslem tam cala galerie z iPhoto ok 10 GB zdjec i wszystko smiga tak jak trzeba...porownywalem tez zachowanie sie komputera w trakcie gdy jest polaczony przez usb i trzeba przyznac ze USB to shit :) zamula komputer...to nieladnie ;) FW - RULEZ ! :) szkoda ze nie mam C2D to bym moze sobie kupil na FW800 :) Ciekawe jakby to smigalo :) Pozdrawiam. Dodatek: Sprawdzilem jeszcze ile to mozna urzadzen podpiac...no to ze specyfikacji FireWire 400 to mozesz podpiac az do 63 urzadzen :) Mysle ze powinno starczyc co nie ? :)

#20 tomeczek43

tomeczek43
  • 746 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 09 stycznia 2007 - 00:02

ja mam obudowe FW/USB z zew zasilaniem chlodzeniem wylacznik jest i to jest pod 5.25cala i sprawuje sie swietnie jako pod dysk twardy i pod naped teraz wsadzilem tam nagrywarke a do iMaca wsadzilem drugi dysk a testowalem takze tak ze dysk siedzial w obudowie i bylo okey ;) sam sie montowal sam sie odmontowywal kwestia magicznego przycisku power on z tylu obudowy ;) dalem w sklepie simmtech 150zl ;) i ta obudowa ma zgodnosc PC/MAC dzieki czemu poprzez naped wsadzony w ta obudowe moge zabootowac sobie normalnie instalator Mac OS co sprawdzilem

#21 mikemaj

mikemaj
  • 769 postów
  • SkądWarsaw, Poland, Poland

Napisano 13 stycznia 2007 - 22:53

hubiii - czyli trzeba ją odmontować przed wyłączeniem komputera? Czy usypia się sama razem z komputerem? Jak jest z jakością wykonania i jej wyglądem?

#22 heretique

heretique
  • 334 postów
  • SkądKraków

Napisano 13 stycznia 2007 - 23:42

tak. na MyBook masz dwa porty FW z tylu...
[....]
ostatnio przenioslem tam cala galerie z iPhoto ok 10 GB zdjec i wszystko smiga tak jak trzeba...


Ja również poluję na tę obudowę, właściwie to jest tylko kwestia przygotowania odpowiedniej ilości gotówki ;-)

Czy próbowałeś zmierzyć szybkość kopiowania tych plików? Albo jak długo te 10 GB się kopiowało, bo akurat czytałem recenzje, z których wynikało, że WD My Book jest strasznie powolny w porównaniu z innymi dyskami na FW.

#23 reRESERVEDFX

reRESERVEDFX

    /////AMG

  • 2 111 postów
  • SkądBurr Ridge, IL

Napisano 14 stycznia 2007 - 00:50

Ja dopiero co sobie dmuchnalem WD MyBook 160GB Essential Edition i dziala wspaniale. Jedyne, co mnie denerwuje to chyba wiatraczek. Troche glosno powiewa ;) Pozdr.

#24 Ka

Ka


  • 6 050 postów
  • SkądKraków

Napisano 14 stycznia 2007 - 05:42

rereserve, watek jest o dysku fw, nie o usb :/

#25 reRESERVEDFX

reRESERVEDFX

    /////AMG

  • 2 111 postów
  • SkądBurr Ridge, IL

Napisano 14 stycznia 2007 - 06:05

rereserve, watek jest o dysku fw, nie o usb :/


No, to moge dodac, ze dziala jeszcze lepiej bo mozna strumien z FCS przesylac ;)

A tak wogole to nie zerknalem w temat dokladnie, wiec przepraszam. A tak wogole to moze i dobrze bo jutro wymieniam tego dziadka na dysk FW to zobacze co i jak.

Pozdr.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych