Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Jak zarobić na fotografii?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
53 odpowiedzi w tym temacie

#1 oloSS96

oloSS96
  • 498 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 23 lutego 2010 - 22:12

Witam,

mam już 14 lat :) i chcę powoli zacząć zarabiać. Może nie na życie, ale zawsze coś się przyda ;). Generalnie chodzi o fotografię. Bardzo to lubię i z tego co słyszałem robię świetne zdjęcia. Dlatego wolę zająć się tym niż rozdawaniem ulotek w zimnie :D. No tak..., tylko że gdzie sprzedać zdjęcia? A może nie sprzedać, tylko, "sam nie wiem co z nimi zrobić". Próbuję na iStockphoto, ale na razie odpisali, że muszę mieć 18 lat lub zgodę rodziców, tylko że nie zprecyzowali jak im dać tą zgodę :x. Na taką "prawdziwą" pracę za wcześnie. Sam nie wiem...

Może macie jakieś pomysły i doświadczenia? Może ktoś jest w moim wieku i się tym zajmuje? Tak czy siak, proszę o waszą pomoc i zdanie na ten temat!

BTW Moje "najlepsze" zdjęcie - subiektywanie i obiektywnie w gronie rodzinnym :rolleyes:.

Dołączona grafika


Pozdrawiam
Olek

#2 airacobra

airacobra
  • 155 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 23 lutego 2010 - 22:49

Subiektywnie, zanim zaczniesz zarabiać na zdjęciach musisz się skupić jeszcze na warsztacie. Chociażby na horyzoncie...

#3 madmax332-802bc1e3e2

madmax332-802bc1e3e2
  • 7 682 postów

Napisano 23 lutego 2010 - 23:12

Szkoły Fotograficzne, Szkoła Fotografii, Uczelnie Fotografii, Kursy Fotograficzne - Spis: Szkoły Fotograficzne w Polsce Na początek kup może jakąś książkę na temat podstaw fotografowania - niezależnie od praktyki musisz mieć jakieś podstawy teoretyczne dotyczące fotografii.

#4 demarca

demarca
  • 301 postów
  • SkądLegnica

Napisano 23 lutego 2010 - 23:13

Generalnie chodzi o fotografię. Bardzo to lubię i z tego co słyszałem robię świetne zdjęcia.


Myślę, że którykolwiek ze stocków będzie dla Ciebie idealny na początek. Zobaczysz, które zdjęcia mają wzięcie, poprawisz to, co może się nie podobać w tych mniej popularnych.
Zakładam, że "siedzisz" na jakiejś grupie foto i opinie o Twoich zdjęciach nie pochodzą wyłącznie od członków rodziny ;)

Co do zgody rodziców, napisz na help@ i Ci powiedzą, być może wystarczy zwykły skan oświadczenia rodzica.

Powodzenia

#5 Luquitas

Luquitas
  • 17 postów
  • SkądBiałystok

Napisano 23 lutego 2010 - 23:14

lata praktyki, coraz więcej doświadczeń.. fotografia to nie coś co od razu przynosi profity, poza tym aby zarabiać trzeba mieć dobre rozeznanie w środowisku, przynajmniej u nas w Polsce, trzeba wiedzieć na czym można zarobić, jaka dziedzina fotografii itp. Mając 14 lat, masz jeszcze dużo czasu na zdobycie doświadczenia. Ja rozpocząłem swoją przygode ze zdjęciami chyba w wieku 13 lat i trwa to do dziś, na początku wydawało mi sie ze juz jestem super, robie dobre zdjęcia, rodzina chwaliła, jednak gdy zacząłem obcować bardziej z obcą fotografią, gdy miałem porównania, przychodziły chwile krytyki z zewnatrz, jak i samokrytyki, co mnie motywowało do wykonywania coraz to nowych pomysłów... dziś mam lat 20 i dalej twierdze ze duzo mi brakuje co bycia "fotografem".. dla mnie fotografia to głównie sztuka i zarabianie na niej jest troche mijaniem sie z celem, owszem fotografia reporterska jest niezbędna i bardzo dochodowa, ale to jest inny odłam. Im bardziej nie będziesz zadowolony ze swoich prac, tym lepsze prace bedziesz wykonywał! Radze Ci więc robić jak najwięcej zdjęć i mieć z tego przyjemność, a to na pewno z czasem zostanie docenione.

#6 Koyot

Koyot
  • 947 postów

Napisano 23 lutego 2010 - 23:27

Nie pamiętam jak to robiłem, ale w wieku chyba też 14 lat zarejstrowałem się na iStockphoto. Więc większych problemów nie miałem (choć w którymś ze stocków chcieli ode mnie dodatkowo skan paszportu, a i to skończyło się sukcesem w rejstracji). Powiem Ci tak. Musisz konkretnie zdecydować jak chcesz zarabiać na fotografiach: czy robisz foto artystyczne czy komercyjne. Bo jest tu duża różnica. Uploadując zdjęcia na stocki raczej trzeba myśleć o ich potencjalnym wykorzystaniu w reklamach, ulotkach, folderach itd. Trochę trzeba się nagimnastykować, bo żeby nie było łatwo, na prawie wszystko co fotografujesz musisz mieć zezwolenie - to jest dokładnie opisane w regulaminach każdego stocka. Wychodzi, że najłatwiej jest mieć zgodę od modela, ale tego modela trzeba mieć. Poza tym trzeba mieć dobry sprzęt: najlepszy zestaw to duża matryca + ostry obiektyw, bo przy akceptacji zdjęcia, obsługa sprawdza je przy powiększeniu 100% i oczekuje, że zdjęcie będzie ostre jak żyleta. Czasami trzeba zmniejszać rozdzielczość by wyostrzyć fotę, a to się wiąże z mniejszymi maksymalnymi zyskami ze zdjęcia. Filtry wyostrzające nie whodzą w grę, tak samo jak bardziej artystyczna obróbka. Jeśli chodzi o foto artystyczne, to sposób jest taki, że zakładasz własną galerię internetową z subtelnym sklepem w tle lub wystawiasz prace w galeriach miejskich. To drugie jednak wymaga nieco inwestycji na starcie, bo raz, że trzeba zrobić odbitkę, a dwa, wstawić ją w ramki. Zysk może być zadowalający, ale nieraz już mi mówili właściciele galerii, że zdjęcia piękne, ale w Polse nie wykształcił się jeszcze rynek zdjęć artystycznych. Ludzie nadal wolą kupić obraz niż zdjęcie i powiesić go na ścianie. Większość moich prac, które sprzedały się w galeriach, kupili właśnie obcokrajowcy. Osobiście polecam Ci spróbować sił w pierwszym wariancie ze stockami. W googlach znajdziesz mnóstwo porad do każdego ze stocków. Można się sporo nauczyć, z technicznych spraw głównie o kompozycji zdjęcia. Jeśli jeszcze traktujesz fotografię jako swoje hobby i chcesz mieć większą satysfakcję niż tylko pieniądze, wypróbuj drugą opcję. Życzę powodzenia! ;)

#7 Gość_tygrysio_*

Gość_tygrysio_*

Napisano 23 lutego 2010 - 23:46

lata praktyki, coraz więcej doświadczeń.. fotografia to nie coś co od razu przynosi profity, poza tym aby zarabiać trzeba mieć dobre rozeznanie w środowisku, przynajmniej u nas w Polsce, trzeba wiedzieć na czym można zarobić, jaka dziedzina fotografii itp. Mając 14 lat, masz jeszcze dużo czasu na zdobycie doświadczenia. Ja rozpocząłem swoją przygode ze zdjęciami chyba w wieku 13 lat i trwa to do dziś, na początku wydawało mi sie ze juz jestem super, robie dobre zdjęcia, rodzina chwaliła, jednak gdy zacząłem obcować bardziej z obcą fotografią, gdy miałem porównania, przychodziły chwile krytyki z zewnatrz, jak i samokrytyki, co mnie motywowało do wykonywania coraz to nowych pomysłów... dziś mam lat 20 i dalej twierdze ze duzo mi brakuje co bycia "fotografem".. dla mnie fotografia to głównie sztuka i zarabianie na niej jest troche mijaniem sie z celem, owszem fotografia reporterska jest niezbędna i bardzo dochodowa, ale to jest inny odłam. Im bardziej nie będziesz zadowolony ze swoich prac, tym lepsze prace bedziesz wykonywał! Radze Ci więc robić jak najwięcej zdjęć i mieć z tego przyjemność, a to na pewno z czasem zostanie docenione.


Czytając Twoją wypowiedź jakoś tak mi przyszedł do głowy wykres który mi kiedyś pokazano

http://img40.imagesh...2086644b800.png

#8 airacobra

airacobra
  • 155 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 24 lutego 2010 - 00:06

hehe, właśnie miałem szukać tego wykresu, żeby go wstawić... :)

#9 micha_pl

micha_pl
  • 179 postów
  • SkądŁódź

Napisano 24 lutego 2010 - 10:20

http://img40.imagesh...2086644b800.png[/QUOTE]

bezlitosne bym powiedział

#10 m.bolechowski

m.bolechowski

  • 970 postów

Napisano 24 lutego 2010 - 10:40

ale jak widać, dość prawdziwe - zwłaszcza w początkowym okresie

#11 scurvy_shadow

scurvy_shadow
  • 825 postów
  • SkądŁódź

Napisano 24 lutego 2010 - 10:57

Koyot, kurde, serio trzeba na powiekszeniu 100% trzeba miec super ostro? Nigdy nie zajmowalem sie na powaznie foografia choc lubie sie troche pobawic a z racji zainteresowan musze robic konkretne zdjecia. I tak sie zastanawiam jaki musialbym miec sprzet aby miec tak ostre zdjecia... :/

#12 m.bolechowski

m.bolechowski

  • 970 postów

Napisano 24 lutego 2010 - 11:19

scurvy_shadow: dokładnie tak, najlepiej coś z pełną klatką*i stałoogniskowymi szkłami.

#13 MaUSeRoSS

MaUSeRoSS
  • 219 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 24 lutego 2010 - 11:56

Nie widziałem tego wykresu wcześniej. "HDR hole" mnie rozbawiło :)

#14 Koyot

Koyot
  • 947 postów

Napisano 24 lutego 2010 - 16:52

Koyot, kurde, serio trzeba na powiekszeniu 100% trzeba miec super ostro?


Tak pisze o tym iStockphoto:

Dołączona grafika

Niewiele tu widać, ale to zdjęcie ma już zadowalającą ostrość. Dopuszczalna jest co prawda "miękka ostrość", ale jest to już coś trochę innego, jest ściśle związana z tematem i kompozycją. Teraz nie mogę znaleźć linka, ale jest stronka, na której pokazywane są zdjęcia o wysokiej rozdzielczości całkowicie ostre przy powiększeniu 1:1. Robią wrażenie.

I szczerze mówiąc, nie ma się co dziwić, gdy zdjęcie jest odrzucone z powodu ostrości - lepiej nie przyjąć foty niż później mieć reklamacje od klienta.

scurvy_shadow: dokładnie tak, najlepiej coś z pełną klatką*i stałoogniskowymi szkłami.


Myślę, że statyw to podstawa - od tego trzeba zacząć (mówię o fotografowaniu w terenie, wewnątrz chyba wiadomo) ;) Potem już tak jak mówisz - stały obiektyw i w końcu matryca.

#15 tomekg85

tomekg85
  • 51 postów
  • SkądTarnów

Napisano 24 lutego 2010 - 17:14

Ćwicz warsztat, a stocki olej - sprzedawanie zdjęć poniżej wartości...

#16 parmenides

parmenides
  • 960 postów

Napisano 24 lutego 2010 - 19:29

a fotografii się nie zarabia, fotografią się żyje. wybierz studia prawnicze lub farmację. jak jesteś mocny z przedmiotów ścisłych, to jakieś inżynierskie. widziałeś dobrego bogatego fotografa? no może Gudzowaty, ale to przypadki na skalę światową ;)

#17 Nurse

Nurse
  • 169 postów

Napisano 24 lutego 2010 - 19:35

akurat Gudzowaty to się bogaty urodził...

#18 parmenides

parmenides
  • 960 postów

Napisano 24 lutego 2010 - 19:41

dlatego to przypadek na skalę światową.

#19 iPestek

iPestek
  • 564 postów
  • SkądKópertino

Napisano 24 lutego 2010 - 19:41

Tomasz Tomaszewski? (zarabia jeszcze na kursach, które prowadzi)

#20 parmenides

parmenides
  • 960 postów

Napisano 24 lutego 2010 - 19:46

i jak się mają Jego zarobki do zarobków notariusza ze średniej wielkości miejscowości? Fotografia, to nie sposób na pieniądze. jeśli te są priorytetem, to trzeba zająć się czymś innym. Fotografia to coś zupełnie innego.

#21 m.bolechowski

m.bolechowski

  • 970 postów

Napisano 24 lutego 2010 - 21:08

parmenides: bardzo dobrze powiedziane.

#22 Luquitas

Luquitas
  • 17 postów
  • SkądBiałystok

Napisano 24 lutego 2010 - 22:36

ten wykres to 100% prawdy i jest najtrafniejszą odpowiedzią na pierwszy post

#23 Foucault

Foucault
  • 197 postów

Napisano 26 lutego 2010 - 17:26

scurvy_shadow: dokładnie tak, najlepiej coś z pełną klatką*i stałoogniskowymi szkłami.


Ostrożnie z takimi opiniami bo teraz chłopak sprawdzi ceny sprzętów pełnoklatkowych i będziesz miał na sumieniu rodzącą się pasję :)
Poza tym rozważając jakość a nie wygodę (i ekonomię) mamy jeszcze aparaty analogowe średniego i wielkiego formatu - i z tą jakością trudno dyskutować.

Świętą prawdą jest natomiast jakość szkieł. Gorsze body zrobi dobre zdjęcie z porządnym obiektywem. W drugą stronę ta zasada nie chce działać.
Dlatego moim subiektywnym zdaniem kupując Canona lub Nikona należy nabyć body rezygnując z kitowych obiektywów i osobno dokupić sensowny obiektyw. Nieco inaczej sprawa ma się z Olympusem, którego kitowe szkła biją na łeb konkurencje. To jednak sprzet na swój sposób niszowy choć zapewniam że mimo mikroskopijnej matrycy da się nim zrobić (i sprzedać) zdjęcie.

Wracając do autora wątku - IMO za wcześnie jeszcze na zarabianie. Ucz się, rób zdjęcia, pokazuj ludziom, przyjmuj krytyką i jednocześnie nie przejmuj się nią za mocno. Reszta przyjdzie z czasem.

#24 oloSS96

oloSS96
  • 498 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 26 lutego 2010 - 17:57

...W takim razie, możecie ocenić ;)

Dołączona grafika

pozdrawiam

PS Więcej w "Pokaż fajną fotkę" :D

#25 thozo

thozo
  • 1 956 postów

Napisano 26 lutego 2010 - 18:12

Pooglądaj wykres...




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych