Komentarze TK Usuń wszystkie komentarze

Nowe aplikacje zgłaszane do App Store będą musiały korzystać z IPv6

Tak, błędnie to interpretujesz. Mylisz pojęcia - jest różnica pomiędzy wyrażeniem "must support IPv6-only networking" a "must support only IPv6 networking".

Pierwsze oznacza możliwość pracy urządzenia w sieci, w której nie ma IPv4, z opcjonalnym mechanizmem przejściowym dla komunikacji z IPv4 (np. DNS64 i NAT64) (co nie wyklucza w żadnym stopniu możliwości działa urządzenia w sieci IPv4-only czy też dual-stack), zaś drugie (które nie padło nigdzie w prezentacji ani w ogłoszeniu na dev.apple.com) oznacza działanie urządzenia TYLKO w sieci IPv6. Drobna różnica w zapisie, a jednak ogromna w interpretacji. W chwili obecnej (mocno generalizując) można wyróżnić 3 tryby działania urządzeń w sieciach IP:

  • IPv4-only (czyli to, co teraz można spotkać w większości sieci na świecie) - dostajesz adres IPv4 i możesz komunikować się jedynie z hostami posiadającymi adres IP w wersji 4.

  • dual stack - Twoje urządzenie dostaje jednocześnie adres IPv4 i IPv6 (tutaj w grę wchodzą też mechanizmy typu teredo, tunelowanie itd.) i masz dostęp do obu światów. Teoretycznie jest to mechanizm przejściowy, który ma zapewnić łagodne przejście na kolejny typ sieci, czyli:

  • IPv6-only - Twoje urządzenie dostaje TYLKO adres IPv6 i natywnie komunikuje się tylko z hostami z adresami IPv6. Do tego dochodzi kolejna opcja przejściowa, czyli mechanizmy typu NAT64 i DNS64, które mają umożliwić nawiązanie komunikacji pomiędzy urządzeniami z adresem IPv6 i IPv4.

To, co Apple chce osiągnąć, to natywne wsparcie aplikacji dla tej ostatniej wymienionej przeze mnie opcji. Pierwsze 2 są zaimplementowane i działają od lat. Jest to kolejny z wielu etapów wdrożenia IPv6 na świecie i nie zakłada on od razu wyłączenia obsługi IPv4, przygotowuje on po prostu urządzenia do pracy w takich sieciach. Wg statystyk google (http://www.google.com/intl/pl/ipv6/statistics.html) obecne przyjęcie protokołu IPv6 oscyluje na poziomie poniżej 12%. Mimo, że wzrost jest coraz bardziej dynamiczny, to i tak nie ma szans, żeby porzucić wsparcie dla sieci IPv4 w ciągu nawet najbliższego dziesięciolecia.

Nowe aplikacje zgłaszane do App Store będą musiały korzystać z IPv6

Niestety, ale błędnie to interpretujesz. Apple chce, aby aplikacje umiały działać w środowisku IPv6-only, czyli NIE zakazuje używania IPv4. Nie ma żadnych restrykcji odnośnie używania IPv4, po prostu aplikacje muszą umieć poradzić sobie w (miejmy nadzieję) coraz częstszych sytuacjach, gdzie telefon pracuje w środowisku IPv6-only (+DNS64/NAT64). Apple nie może wymusić (jeszcze) zakazu używania IPv4, bo inaczej nasze telefony przestałyby praktycznie całkowicie funkcjonować przy obecnej skali wdrożenia IPv6.

Jak połączyć Last.fm z Apple Music - poradnik

Jacku, nie wprowadzaj ludzi w błąd. Aplikacja którą proponujesz - CloudScrob - nie działa dobrze z Apple Music. CloudScrob potrafi scrobblować tylko te utwory, które zostały wcześniej dodane do "Mojej muzyki", każdy inny utwór (lub np. jakakolwiek inna playlista czy album) NIE będzie wysyłany do last.fm. Warto o tym wspomnieć, szczególnie biorąc pod uwagę, że CloudScrob nie jest aplikacją darmową.

Podczas czytania wątku na forum discussions.apple.com (https://discussions.apple.com/thread/7103687) w którym się udzielałeś, odniosłem wrażenie, że w ogóle nie czytałeś tego, co ludzie pisali przed Tobą - użytkownicy napisali, że CloudScrob nie działa, a Ty mimo wszystko 2x proponowałeś to tam jako działające rozwiązanie ;-)