Po latach spekulacji na temat większego iPada Apple zaprezentowało właśnie model Pro z ekranem o przekątnej liczącej 12,9 cala. Zdaniem Tima Cooka to najbardziej potężny i wydajny iPad stworzony przez Apple.

iPad Pro jest niemal dwa razy większy od iPada Air - szerokość iPada Pro jest równa długości iPada Air. Jest też od niego grubszy (6,9 mm iPad Pro i 6,1 mm w przypadku iPada Air 2)W ekranie nowego iPada znalazło się 5,6 miliona pikseli, więcej niż w ekranie MacBooka Pro Retina.

iPad Pro

Procesor godny dekstopów, układ graficzny godny konsoli

Sercem nowego urządzenia jest 64-bitowy procesor A9X, 1,9 raza szybszy i z dwa razy większą przepustowością komunikacji z pamięcią niż procesor A8X. iPad Pro wyposażony jest też w dwa razy szybszy układ graficzny.

iPad Pro

Apple pochwaliło się też, że iPad Pro jest szybszy i bardziej wydajny od 80% wszystkich komputerów PC, jakie trafiły na rynek w ostatnich sześciu miesiącach. Z kolei znajdujący się w nim układ graficzny bije zdaniem Apple inne układy, jakie zamontowane są w 90% wszystkich komputerów, które trafiły na rynek w tym okresie.

Urządzenie wyposażone zostało także w baterię zapewniającą 10 godzin nieprzerwanej pracy.

iPad Pro posiada pełnowymiarową klawiaturę ekranową. Apple stworzyło także specjalną nową okładkę wyposażoną w klawiaturę, którą przypina się do specjalnego gniazda umieszczonego na jednej z bocznych krawędzi.

iPad Pro keyboard

Piekło zamarzło - Apple Pencil

Zgodnie z zapowiedziami wraz z iPadem Pro Apple zaprezentowało także własny stylus, który nazywa ołówkiem. Akcesorium wyposażono w specjalny czujnik, który pozwala na dokładne rysowanie na ekranie włącznie z rozpoznawaniem siły nacisku.

iPad Pro Apple Pencil

iPad Pro w wersji łączącej się z siecią tylko przez WiFI dostępny jest tylko w dwóch wariantach pojemności: 32 i 128 GB. W przypadku modelu łączącego się także przez sieć komórkową dostępny jest tylko model o pojemności 128 GB.

iPad Pro trafi na rynek w listopadzie. Ceny prezentują się następująco:

  • 799 dolarów - iPad Pro 32 GB WiFi
  • 949 dolarów - iPad Pro 128 GB WiFi
  • 1079 dolarów - iPad Pro 128 GB WiFi + sieć komórkowa

Ceny akcesoriów:

  • 99 dolarów - Apple Pencil

  • 169 dolarów - klawiatura Smart Keyboard

Zdjęcia: Apple