W ubiegłym roku sporo mówiło się o planach Apple związanych z produkcją przez GT Advanced Technologies, szkła szafirowego na potrzeby różnych urządzeń tej pierwszej firmy. Ostatecznie z wielkich planów nic nie wyszło, a podwykonawca ogłosił bankructwo.

Apple musiało poszukać innego dostawcy szafirowych szyb chroniących ekran w zegarkach Apple Watch ze stalową i złotą kopertą. Jak donosi serwis Sputnik News, firma znalazła go w Rosji.

To właśnie mieszczącej się w Savropolu firmie Monocrystal udało się stworzyć ważący około 136 kilogramów największy na świecie kryształ szafiru. Czegoś podobnego nigdy nie osiągnął żaden z dotychczasowych podwykonawców Apple, włącznie ze wspomnianą już firmą GT Advanced Technologies.

Monocrystal ma 25-letnie doświadczenie w produkowaniu syntetycznych kryształów szafiru na potrzeby urządzeń elektronicznych, optycznych i ogniw solarnych. Zapotrzebowanie Apple na mierzące dwa cale szafirowe płytki to jedynie 40% całej produkcji rosyjskich zakładów. Dzięki kontraktowi z Apple rosyjska firma uznana została za największego tego typu producenta na świecie.

Źródło: Sputnik News