Apple odpowiada na zarzuty ws. prywatności danych
Niecały tydzień temu ujawniono dowody na domniemane zbieranie przez Apple dokładnych danych na temat położenia użytkowników urządzeń z systemem iOS, a wszystko to bez wiedzy użytkownika.
Sytuacja została szybko nagłośniona przez media, firmie z Cupertino zarzucano poważne naruszenie prywatności danych. Apple dzisiaj wydało oficjalne oświadczenie w tej sprawie:
Apple pragnie odpowiedzieć na pytania, które ostatnio otrzymaliśmy na temat zbierania i wykorzystywania informacji o położeniu przez nasze urządzenia.
Czemu Apple śledzi położenie mojego iPhone’a?
Apple nie śledzi położenie Twojego iPhone’a. Apple nigdy tego nie robiło i nie ma zamiaru nigdy tego robić.Czemu zatem wszyscy są tak tym zaniepokojeni?
Dostarczanie użytkownikom szybkiej i dokładnej informacji na temat położenia, jednocześnie zachowując bezpieczeństwo [ich danych] i prywatność stało się powodem bardzo skomplikowanych technicznych problemów, które trudno krótko opisać. Użytkownicy są zdezorientowani częściowo z powodu tego, że twórcy tej nowej technologii (wśród nich Apple) nie dostarczyli dotychczas wystarczająco dużo informacji na temat tych problemów.Czemu mój iPhone zbiera informacje o moim położeniu?
iPhone nie zbiera informacji o Twoim położeniu. Tworzy jedynie bazę danych na temat hotspotów Wi-Fi i stacji bazowych (BTS), które są dookoła twojego aktualnego położenia, przy czym niektóre z nich mogą być oddalone nawet o kilkaset mil od Twojego iPhone’a, aby pomóc Twojemu iPhone’owi w szybkim i dokładnym obliczeniu swojego położenia, gdy będzie taka potrzeba. Obliczanie położenia telefonu przy użyciu danych z satelitów GPS może zająć minut. iPhone może skrócić ten czas do raptem kilku sekund, dzięki wykorzystaniu danych z hotspotów Wi-Fi i stacji bazowych (BTS), co umożliwia szybkie odnalezienie satelitów GPS, a nawet obliczenie położenia w oparciu tylko o dane z hotspotów Wi-Fi i stacji bazowych (BTS), gdy GPS jest niedostępny (np. wewnątrz budynków czy w piwnicy). Obliczenia te są dokonywane na bieżąco w iPhone’ie w oparciu o ...] bazę danych hotspotów Wi-Fi i stacji bazowych (BTS), która jest generowana przez dziesiątki milionów iPhone’ów, wysyłających ...] informacje o położeniu pobliskich hotspotów Wi-Fi i stacji bazowych (BTS) w anonimowej i zaszyfrowanej formie do Apple....]
Czy Apple może mnie namierzyć na podstawie danych z hotspotów Wi-Fi i stacji bazowych (BTS)?
Nie. Te dane są wysyłane do Apple w anonimowej i zaszyfrowanej formie. Apple nie jest w stanie określić źródła tych informacji.Ludzie odkryli dane o położeniu nawet z całego roku przechowywane na iPhone’ie. Po co iPhone potrzebuje aż tyle danych, by wspomóc namierzanie aktualnej, dzisiejszej pozycji?
Dane te nie są danymi na temat położenia iPhone’a - to cache [bazy danych zebranych metodą crowd-sourcingu] z hotspotów Wi-Fi i stacji bazowych (BTS), które jest pobierane z Apple na iPhone’a, aby wspomóc go w szybkim i precyzyjnym obliczeniu położenia. Powodem kumulowania się tak dużej ilości danych jest błąd [bug], który odkryliśmy i który planujemy niebawem naprawić. ...] Uważamy, że iPhone nie powinien przechowywać danych z okresu większego niż siedem dni....]
Software Update
W bliżej nieokreślonym czasie w nadchodzących tygodniach Apple udostępni darmowe uaktualnienie systemu iOS, które:
[LIST]
*]zmniejszy rozmiar cache bazy danych zebranej metodą crowd-sourcingu z hotspotów Wi-Fi i stacji bazowych (BTS) na iPhone’ie,
*]wstrzyma tworzenie kopii zapasowych tego cache,
*]całkowicie usuwa to cache, gdy Usługu Lokalizacji są wyłączone.
[/LIST]W następnej zasadniczej wersji iOS to cache również będzie zaszyfrowane.
Apple ponadto dodało, że może dzielić się tymi danymi np. z deweloperami. W takim przypadku są one przesyłane w formie „crash logów”, które mają ułatwić udoskonalenie konkretnej aplikacji. Apple zaznacza jednak, że dane te są całkowicie anonimowe. Baza danych zebrana metodą crowd-sourcingu jest zbyt duża, by mogła być przechowywana w całości na iPhone’ie, więc Apple umożliwia przechowywanie jej części (czyli cache) na każdym iPhone’ie. To cache jest chronione, ale nie jest zaszyfrowane. Za każdym razem, gdy telefon jest synchronizowany z iTunes, tworzona jest kopia zapasowa tego cache (zaszyfrowana bądź nie - w zależności od ustawień iTunes).
Więcej na temat odkrycia tego kontrowersyjnego procederu Apple w stosownym artykule.
Źródło: Apple