Firma Apple udostępniła wczoraj aktualizacje systemu OS X Yosemite do wersji 10.10.5 oraz systemu iOS do wersji 8.4.1. Obie aktualizacje zawierają poprawki błędów, ulepszenia zabezpieczeń i wydajności.

OS X Yosemite

Wraz z wydaniem wersji 10.10.5 Apple załatało wykrytą niedawno lukę w systemie OS X Yosemite, która niepowołanym osobom umożliwiała uzyskanie praw administratora root. Luka w dynamicznym łączniku dyld pozwalała na tworzenie plików i wykonanie znajdujących się w nich skryptów z uprawnieniami root bez potrzeby podawania hasła dostępu. Poza tym, aktualizacja usprawnia działanie aplikacji Mail, Zdjęcia oraz QuickTime Player.

10.10.5 to prawdopodobnie jedna z ostatnich aktualizacji OS X Yosemite, który w niedalekiej przyszłości zastąpiony zostanie przez El Capitan. Nowy system to przede wszystkim usprawnienia dotyczące wydajności oraz zmiany w interfejsie systemu, poprawiające wygodę korzystania z aplikacji.

iTunes 12.2

Apple zaktualizowało także aplikację iTunes do wersji 12.2. Przynosi ona m.in. podgląd aktualnie granej piosenki przez stację Beats 1 po kliknięciu prawym klawiszem w jej baner, a także listę obserwowanych wykonawców. Aktualizacja rozwiązuje także problem z zapamiętywaniem ostatniego miejsca w programie, w którym znajdował się użytkownik przed jego zamknięciem oraz problem z sortowaniem wykonawców w widoku Moja Muzyka.

iOS 8

Aktualizacja systemu iOS do wersji 8.4.1 wydana została mniej więcej sześć tygodni po premierze iOS 8.4, wraz z którym użytkownicy otrzymali dostęp do usługi Apple Music. Wczorajsza aktualizacja zawiera udoskonalenia i poprawki dotyczące wspomnianej usługi muzycznej takie jak np. usunięcie problemu uniemożliwiającego włączenie biblioteki muzycznej iCloud czy tego, który powodował wyświetlanie innych grafik albumu na różnych urządzeniach. Podobnie jak w przypadku systemu OS X, jest to jedna z ostatnich aktualizacji iOS 8, który jesienią tego roku zastąpiony zostanie przez kolejną wersję, która oznaczona będzie numerem 9.

Źródło: MacRumors, MacRumors