Nazywanie tego urządzenia „wagą” jest mocno nieuczciwe bo ważenie jest tylko jedną z 6 podstawowych funkcji Smart Body Analyzer WS-50. Część z nich dotyczy naszego ciała i zdrowia, reszta komfortu.

Strona 1 z 2

Dalej dla uproszczenia będę to rozbudowane urządzenie współpracujące z iPhonem nazywał jednak „wagą”.

Nigdy nie miałem jakiś wielkich problemów z masą ciała, ale gdy dopadł mnie „opóźniony kryzys wieku średniego” i postanowiłem bardziej o siebie zadbać. Jak już pewnie wiecie (po moich wpisach i artykułach „rowerowych”), lubię łączyć pasje Applowsko–Gadżeciarską z innymi zainteresowaniami. Takie połączenia potęgują przyjemność. Teraz do gadżetów i rowerowych „wyczynów” dodaję „dbanie o linię”.

Co potrafi Smart Body Analyzer WS-50

Urządzenie Withings choć wygląda jak zwykła elegancja waga „łazienkowa” jest naszpikowane dodatkowymi sensorami. Poza zważeniem, za pomocą elektrod wbudowanych w powierzchnię szkła, zmierzy nasz puls i zawartość tłuszczu. Dodatkowo waga jest wyposażona w czujnik stężenia dwutlenku węgla i temperatury, a dzięki połączeniu do internetu poinformuje nas jeszcze o pogodzie.

Withings Smart Body Analyzer WS-50 Poziom masy tłuszczowej

W wadze umieszczony jest w dość duży wyświetlacz graficzny, który poza informacjami z pomiarów, wyświetla wskazówki jak ustawić stopy jeżeli robimy to źle. Ale zanim dojdzie do ważenia sprzęt wypada skonfigurować.

Przygotowanie Withings Smart Body Analyzer do pracy

Waga jest wyposażona w WiFi oraz Bluetooth. Całą konfigurację wykonujemy z poziomu darmowej aplikacji Withings Health Mate przez Bluetooth. Aplikacja obsługuje wszystkie produkty Withings, a jest ich sporo. Ja mam poza „wagą” jeszcze ciśnieniomierz krwi tej firmy.

Zaczynamy od „sparowania” wagi co jest bardzo dobrze wyjaśnione w skróconej instrukcji. Aby w pełni korzystać z aplikacji i wagi musimy też założyć w programie konto użytkownika (profil Health Mate). Następnie wybieramy do jakiej sieci WiFi nasza waga ma się łączyć oraz jakie, i w jakiej kolejności informacje ma wyświetlać podczas pomiaru. Jeżeli nie mamy sieci WiFi to oczywiście z wagi też da się korzystać. Dane będą się synchronizowały przez Bluetooth ale nie jest to tak komfortowe jak przez WiFi.

Waga może być przypisana aż do 8 profili (czyli obsługuje 8 osób). Profile mogą być prowadzone na jednym smartfonie (iPhone) lub na różnych (wspólpracuje z wieloma urządzeniami). Działa również ze „smartfonami” androidowymi.

Jak to działa i co naprawdę potrafi

Budowa wagi jest klasyczna. W nóżkach ma wbudowane cztery tensometry. Jeżeli chcemy dokonywać pomiarów na dywanie to powinniśmy założyć dodatkowe nakładki (w zestawie). Zasilanie stanową 4 baterie AAA (mniejsze paluszki). Wg producenta wystarczają na 8 miesięcy pracy co po 14 dniach użytkowania wydaje się realne (stan baterii pogorszył się o 5%).

Na wadze należy stanąć boso (aby elektrody mogły dokonać pomiaru tętna i poziomu tłuszczu). Jeżeli ustawimy się źle w narożnikach ekranu pojawią się strzałki pokazujące w którą stronę należy się przesunąć. Po pomiarze ciężaru „waga” rozpoznaje która osoba (jeżeli obsługuje kilka profili użytkowników) na niej stoi i wyświetla skrót jej imienia. Jeżeli rozpoznanie jest błędne, to możemy naciskając bardziej lewą lub prawą stopą wybrać właściwy profil. Następnie w zależności od kolejności jaką zdefiniowaliśmy, pojawiają się kolejne wyniki. Mierzenie tętna chwilkę trwa (kilkanaście–kilkadziesiąt sekund). Poznajemy również wynik pomiarów temperatury i poziomu CO2 oraz prognozę pogody przed i po południu (jeżeli ważymy się wieczorem, to na następny dzień).

Withings Smart Body Analyzer WS-50 Prognoza Pogody

Najlepiej „kombajn” od Withings trzymać w sypialni. Ułatwi to pomiary o stałej porze po pobudce i dodatkowo będziemy mieli pełną kontrolę nad jakością powietrza (stężeniem dwutlenku węgla) w tym ważnym pomieszczeniu. Pomiary CO2 i temperatury odbywają się co 30 minut, są zapamiętywane i przesyłane do „chmury” przy każdym ważeniu lub co 14 godzin. Możemy też sprawdzić aktualny stan powietrza naciskając lekko nogą metalowy przycisk po środku wagi. Poza wyświetleniem stężenia CO2 i temperatury waga wyśle również pomiary do chmury.

O aplikacji, czyli gdzie zaczyna się prawdziwa zabawa, przeczytasz na str. 2