Główny problem tabletowych remake'ów klasycznych gier cRPG polega na tym, iż nie posiadają one wyraźnej grupy docelowej. Większość starych fanów nie przepada za powtórnym kupowaniem gier, które zdążyli już dawno poznać na wylot, natomiast młodsi gracze przeważnie z miejsca odbijają się od topornego interfejsu i archaicznej mechaniki rozgrywki. Nie dziwi więc fakt, iż studio Beamdog, które do tej pory zajmowało się głównie odświeżaniem zakurzonych już nieco tytułów, zdecydowało się wreszcie zaserwować nam coś zupełnie nowego.

Siege of Dragonspear będzie pełnowymiarowym dodatkiem do gry Baldur's Gate: Enhanced Edition (do odpalenia gry będzie więc niestety wymagane posiadanie "podstawki"), którego akcja rozgrywać się będzie pomiędzy wydarzeniami z pierwszej i drugiej odsłony serii. Fabuła gry pozwoli nam zmierzyć się z tajemniczą armią maszerującą przez Wybrzeże Mieczy, dowodzoną przez charyzmatyczną wojowniczkę mianującą się Lśniącą Panią, będącą według plotek kolejnym dzieckiem boga. Twórcy gry twierdzą, iż główny wątek fabularny powinien zagwarantować graczom przynajmniej 25 godzin rozgrywki.

Jak nietrudno zgadnąć nowej fabule towarzyszyć będzie pojawienie się nowych lokacji, postaci i przedmiotów (chociaż w grze nie zabraknie również oczywiście elementów znanych z oryginału), zaprojektowanych w taki sposób, by pasowały stylistycznie do charakteru serii. Siege of Dragonspear wprowadzi też szereg zmian technicznych, poczynając od nowego interfejsu użytkownika, idąc przez odświeżenie samego silnika gry (mającego już przecież na karku niemal dwie dekady) a kończąc na wprowadzeniu nowego trybu rozgrywki - Story Mode - skierowanego do graczy, dla których poznawanie fabuły jest bardziej interesujące niż walka z przeciwnikami.

Niestety, w chwili obecnej twórcy gry nie zdradzili jeszcze jej ceny ani przewidywanej daty premiery (chociaż wiele wskazuje na to, że będziemy mogli cieszyć się nią jeszcze w tym roku). Wiadomo już za to, że w tytuł ten będzie można zagrać na urządzeniach z systemami OS X, iOS, Windows, Linux i Android. Więcej informacji na temat Baldur's Gate: Siege of Dragonspear znajdziecie na oficjalnej stronie projektu.