W ciągu kilku ostatnich lat system iOS wyrósł na całkiem sensowną platformę do gier, potrafiącą już zadowolić nie tylko tzw. "każuali" ale też tych bardziej wymagających graczy. Duża w tym zasługa bardzo aktywnej społeczności deweloperów, którzy wręcz dwoją się i troją by zapewniać nam nieprzerwany dopływ nowych, ciekawych produkcji.

Zawrotne tempo w jakim powiększa się oferta sklepu App Store ma jednak tą wadę, że coraz częściej trudno jest nam nadążyć za naprawdę ciekawymi nowościami, nie mówiąc już o konieczności wyławiania ich spośród zalewu kolejnych klonów Clash of Clans i Temple Run (chociaż akurat ten problem może już niedługo odejść w zapomnienie). By ułatwić wam to zadanie postanowiliśmy wystartować z cyklem comiesięcznych podsumowań najbardziej interesujących premier gier z App Store. Poniżej znajdziecie więc krótki przegląd tytułów, które w minionym miesiącu wyróżniły się na tle konkurencyjnych nowości.

Dragon Quest VI

Seria Dragon Quest nie osiągnęła nigdy w naszym kraju tak dużej popularności jak chociażby konkurencyjna Final Fantasy, jednak w Japonii cieszy się ona statusem niemal kultowym (miejska legenda głosi, iż jej twórcy zostali w pewnym momencie zmuszeni przez rząd do publikowania nowych gier wyłącznie w weekendy, gdyż premiery w środku tygodnia paraliżowały pracę w całym kraju). Dragon Quest VI oferuje więc wszystko, czego fan jRPG może spodziewać po klasyce gatunku, poczynając od turowego systemu prowadzenia starć a kończąc na odpowiednio rozbudowanej warstwie fabularnej. Podobnie jak w poprzednich odsłonach serii pieczę nad wizualną stroną gry objął tu Akira Toriyama, znany w naszym kraju głównie za sprawą serii Dragon Ball. Warto jednak zaznaczyć, że tabletowe wcielenie gry nie bazuje na wersji oryginalnej wydanej w 1995 roku na konsolę SNES, lecz na jej remake'u wydanym piętnaście lat później na konsolę Nintendo DS.

Pobierz Dragon Quest VI

Transistor

Nowa produkcja studia Supergiant Games przenosi nas do dystopijnego świata przyszłości przedstawionego za pomocą nietuzinkowej, ręcznie malowanej oprawy graficznej. Fabuła gry opowiada historię nietypowego duetu: śpiewaczki imieniem Red, starającej się odzyskać utracony głos, oraz tytułowego Tranzystora - futurystycznego miecza obdarzonego własną osobowością. Mechanika rozgrywki stanowi zaś całkiem ciekawe połączenie zręcznościowego Hack"n'Slasha ze strategiczną grą turową, dzięki czemu gracz może w pewnym stopniu dopasować rozgrywkę do własnego stylu gry.

Pobierz Transistor

Fallout Shelter (Recenzja)

Fallout Shelter z pewnością nie jest grą, która zaspokoi oczekiwania fanów serii. Zamiast pełnokrwistego, tabletowego RPG otrzymaliśmy bowiem lekką, prostą i przyjemną zabawę w zarządzanie schronem, podaną z lekkim przymrużeniem oka. Trzeba jednak przyznać, że w swojej "kategorii wagowej" tytuł ten radzi sobie naprawdę nieźle. Duża w tym zasługa naprawdę zdrowego podejścia twórców do kwestii mikropłatności, które pozwala swobodnie cieszyć się grą bez konieczności ciągłego wydawania pieniędzy. Jeśli więc poszukujecie lekkiego, niezobowiązującego "zabijacza czasu", Fallout Shelter sprawdzi się w tej roli bardzo dobrze.

Pobierz Fallout Shelter

Warhammer 40,000: Armageddon

Osoby znające dotychczasowy dorobek studia Slitherine wiedzą zapewne dobrze, czego spodziewać się po ich najnowszej produkcji. Warhammer 40,000: Armageddon to turowa strategia w starym stylu, rozgrywana na planszy podzielonej na pola (klasyczne hexy zostały zastąpione kropkami) i pozwalająca graczom pławić się w morzu rozmaitych statystyk i modyfikatorów. Oprócz rozbudowanej kampanii dla jednego gracza (30 misji fabularnych + samouczek) znajdziemy tu również dwa tryby gry dla wielu graczy: sieciowy (asynchroniczny) oraz lokalny, pozwalający zmierzyć się z innym graczem przy jednym tablecie.

Pobierz Warhammer

Her Story

Her Story to eksperymentalna produkcja za którą odpowiedzialny jest Sam Barlow, człowiek znany w środowisku graczy głównie za sprawą dwóch części serii Silent Hill (Origins i Shattered Memories). Fabuła gry pozwala nam wcielić się w rolę detektywa starającego się rozwiązać sprawę zaginionego mężczyzny. Klucz do rozwiązania zagadki ukryty jest gdzieś pośród fragmentów nagrań dokumentujących przesłuchanie jego żony. Odnalezienie go będzie jednak wymagać od gracza spostrzegawczości i umiejętności czytania między wierszami.

Pobierz Her Story

I to by było tyle na dziś. Jeśli uważacie, że na liście zabrakło jakiejś ciekawej produkcji, która zadebiutowała w App Store w czerwcu, zachęcam do podzielenia się nią w komentarzach.