Fallout to dla wielu kultowa seria gier RPG osadzonych w postapokaliptycznym świecie. O kulcie, jakim otaczana jest ta gra, przekonałem się już dobrze ponad 10 lat temu, kiedy podczas wykopalisk archeologicznych kilku moich znajomych potrafiło przez cały dzień rozprawiać o swoich przygodach w Fallout 1 i Fallout 2.

Nie ukrywam, że mnie fascynacja tą grą ominęła. Miałem kilka podejść, ale odbiłem się głównie od modelu rozgrywki podzielonego na tury. Podobał mi się za to bardzo wykreowany w tej grze świat, dlatego zawsze z przyjemnością wysłuchiwałem opowieści na jej temat. Bethesda, postanowiła po kilku latach powrócić do nieużytków i ludzkich kolonii zamkniętych w specjalnych schronach zwanymi kryptami (vault). W listopadzie światło dzienne ujrzy gra Fallout 4, a na iPhone'a i iPada zawitała właśnie gra Fallout Shelter, w której zarządzać będziemy tego typu schronem.

Fallout Shelter

Pod pewnym względem Fallout Shelter przypomina mi gry typu Tiny Tower czy Tiny Death Star, w której odpowiednio budowaliśmy wieżowiec mieszkalny z punktami usługowymi oraz gwiazdę śmierci. Tym razem jednak zarządzamy i rozbudowujemy schron przeciwatomowy. Naszym zadaniem jest konstruowanie kolejnych pomieszczeń o odpowiednich funkcjach. Są więc generatory prądu, stacje filtrów wody, stołówki, pomieszczenia mieszkalne, składy broni, laboratoria itp.

Fallout Shelter

Każde z nich ma oczywiście swoją funkcję. Stacje filtrów dostarczają wodę do konsumpcji, generatory prądu zasilają cały schron i zapewniają oświetlenie, stołówki i kuchnie żywią mieszkańców. Produkcja energii, wody i pożywienia zajmuje jednak sporo czasu. Zawsze można ją przyspieszyć ryzykując jednak pożar, albo dostaniem się do danego pomieszczenia żyjących w ziemi insektów.

Pamiętać trzeba, że wraz z rozbudową schronu zapotrzebowanie na konsumpcję rośnie. Na potrzeby odpowiadać można budowaniem kolejnych pomieszczeń lub ulepszaniem tych już istniejących.

Fallout Shelter

Pomieszczenia mieszkalne służą przede wszystkim do prokreacji. Umieszczając w nim pary można spodziewać się, że prędzej czy później zamieszkująca dane mieszkanie kobieta zacznie chodzić z brzuszkiem, a w późniejszym czasie urodzi dziecko - kolejnego mieszkańca schronu. Fallout Shelter

Mieszkańcy mają różne uzdolnienia, warto więc kontrolować to, czy pracują w odpowiednim miejscu. Dodatkowo niektórych z nich możemy wysłać na jałową powierzchnię by przeszukiwał ruiny cywilizacji. Przynieść stamtąd może nie tylko doświadczenie, ale i środki płatnicze - kapsle do butelek - które pozwolą na rozbudowę bazy.

Fallout Shelter

W zależności od potrzeb można ubierać ich w różne stroje odpowiednie do zadania. Można też ich uzbroić. To ostatnie jest bardzo ważne. Schron może paść ofiarą najazdu jakiejś bandy łupieżców z powierzchni. Mogą go zaatakować wspomniane insekty itp.

Gra ma bardzo ładną, rysunkową grafikę w widoku z boku z imitacją perspektywy i widoku 3D. Sam widok można oddalać lub przybliżać, zaglądając do konkretnych pomieszczeń i przypatrując się temu co robią mieszkańcy naszego schronu.

Fallout Shelter

Jak inne tego typu gry, także i Fallout Shelter dystrybuowana jest w modelu freemium. Można w nią grać bez wydawania tych jak najbardziej realnych pieniędzy, za które kupić można masę kapsli, dodatkowe uzbrojenie lub uzbrojonych po zęby bohaterów, których możemy wysłać na powierzchnię.

Gra Fallout Shelter dla iPhone'a i iPada dostępna jest w App Store za darmo (freemium):

Fallout Shelter - Pobierz z App Store