Gdy firma Apple po raz pierwszy zaprezentowała światu swój najnowszy laptop najwięcej emocji wśród internautów wzbudził pojedynczy port USB-C, który zastąpił złącza USB 3 i Thunderbolt znane z poprzednich modeli. Jak nietrudno zgadnąć wielu potencjalnych nabywców nie było zachwyconych tym rozwiązaniem, które jakby nie patrzeć ogranicza dość znacznie funkcjonalność urządzenia.

Najprostszym sposobem na rozwiązanie wspomnianego problemu jest oczywiście korzystanie z odpowiednich przejściówek. W ofercie Apple można obecnie znaleźć kilka oficjalnych akcesoriów tego typu, jednak o wiele bardziej interesująco prezentują się propozycje mniejszych producentów, które często oferują takie same bądź większe możliwości w znacznie bardziej przystępnej cenie.

Jedną z najnowszych propozycji z tej kategorii jest Branch - nietypowy HUB USB którego twórcy rozpoczęli właśnie zbiórkę funduszy na realizację projektu za pomocą platformy Kickstarter. W odróżnieniu od większości pozostałych urządzeń tego typu, które łączą się z komputerem za pomocą kabla (przez co łatwo je przypadkowo odłączyć, zapomnieć lub po prostu zgubić) Branch zaprojektowany został w taki sposób by mógł stanowić on stały element naszego laptopa, nie zwiększający zbytnio jego rozmiarów ani wagi, ale za to znacznie poprawiający jego funkcjonalność.

alt text

Oprócz złącza USB-C znajdziemy tam również dwa dodatkowe porty USB 3.0 oraz złącze Mini DisplayPort, które zastąpi ostatecznie wyjście HDMI widoczne na powyższym zdjęciu. Zmiana ta została wprowadzona w odpowiedzi na prośby osób, które zdecydowały się nabyć akcesorium w przedsprzedaży (do pierwszych egzemplarzy produktu zostanie dołączona darmowa przejściówka miniDP-HDMI). Oprócz zwykłej wersji przystawki Branch do sprzedaży trafi również jej bardziej rozbudowana edycja pełniąca dodatkowo rolę pamięci USB o pojemności 64 GB. Oba produkty dostępne będą w trzech wariantach kolorystycznych: srebrnym, złotym i gwiezdnej szarości.

Przystawka Branch została wyceniona na $79 za wersję zwykłą i $139 za wersję z wbudowaną pamięcią, jednak w chwili obecnej można nabyć ją taniej wspierając projekt w serwisie Kickstarter (odpowiednio $59 i $119). Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem pierwsze egzemplarze akcesorium trafią do nabywców pod koniec przyszłego miesiąca. Więcej informacji na temat projektu Branch znajdziecie na jego oficjalnej stronie w serwisie Kickstarter.