Przyznam, że bardzo rzadko recenzuję tego typu programy, gdyż nie jestem fanem krzyżówek. Poza tym jak wygląda krzyżówka każdy dobrze wie. Aplikacji tego typu też jest z resztą bez liku w App Store. Trudno jest więc trafić na jakąś ciekawą i godną uwagi. A kilka takich pozycji się znajdzie, m.in. Krzyżówki dydaktyczne dla studenta.

Starając się ocenić tego typu program tak naprawdę staję przed trudnym zadaniem. Nie jest to gra, w której można ocenić grafikę, ścieżkę dźwiękową, grywalność itp. NIe jest to też program użytkowy w pełnym tego słowa znaczeniu. Krzyżówki na ekranie urządzeń mobilnych były zawsze trochę jak z innego wymiaru.

alt text

W przypadku rzeczonej aplikacji mowa jest o krzyżówkach dydaktycznych. Domyślnie w programie znalazłem sporo krzyżówek z dziedziny informatyki, języka angielskiego, języka niemieckiego, biologii czy matematyki na poziomie szkoły średniej, a także historii II Wojny Światowej, w szczególności Powstania Warszawskiego i konspiracji. Co ważne nie jest to zamknięty zbiór krzyżówek. Wykładowcy, nauczyciele, czy nawet zapaleńcy mogą tworzyć swoje własne krzyżówki w programie Eclipse Crossword dla systemu Windows i przesyłać je twórcy, który następnie umieści je w swoim programie.

Sam program ma dość prostą grafikę, co zdecydowanie nie przeszkadza, a nawet pomaga. Każdy z krzyżówek umieszczona jest na wirtualnej kartce. Można ją powiększać lub pomniejszać, a nawet obracać. W zależności od działu karty różnią się kolorami.

Wystarczy stuknąć w numerowane ple by przeczytać pytanie czy opis hasła, jakie należy wstawić. Dodatkowo podświetlane są wszystkie pola danego słowa, co przydaje się zwłaszcza wówczas, kiedy z tego samego pola zaczynają się dwa słowa (poziomo i pionowo). Pełen opis haseł znajdziecie z boku każdej krzyżówki.

Samo wpisywanie także nie stanowi problemu. Wystarczy stuknąć w pole i rozpocząć wprowadzanie liter. W przypadki wystąpienia polskich znaków diakrytycznych program wprowadzi je sam. Wystarczy, że użytkownik wprowadzi a w miejsce ą, a program sam doda brakujący ogonek.

alt text

Właściwie najgorzej wygląda lista wyboru krzyżówek. Tutaj autor przewidział opcję dodania obrazka do całej grupy tematycznej, jednak na razie w ten sposób ilustrowana jest tylko grupa krzyżówek poświęcona Powstaniu Warszawskiemu i podziemnym organizacjom i innym zrywom niepodległościowym w okresie II Wojny Światowej i tuż po niej. Merytorycznie brakuje mi tu jednak pewnych organizacji i wydarzeń - nie wiem czy świadomie pominiętych przez autora, nie znalazłem np. krzyżówki na temat Powstania w Gettcie Warszawskim. Z drugiej jednak strony widać, że przygotował je człowiek interesujący się tematem - jest nawet krzyżówka poświęcona obcokrajowcom walczącym w Powstaniu Warszawskim.

alt text

Jeśli lubicie rozwiązywać krzyżówki, to ta aplikacja na pewno warta jest zainstalowania, choćby tylko celem sprawdzenia.

Krzyżówki dydaktyczne dla iPhone'a i iPada w App Store za darmo:

Krzyżówki dydaktyczne - Pobierz z App Store