Wydanie piątej odsłony mobilnej wersji systemu operacyjnego Apple spodziewane jest razem z premierą iPhone’a 5, jesienią lub pod koniec tego roku. Ostatnie duże aktualizacje iOS nie przynosiły przełomowych funkcjonalności. Doniesienia ostatnich miesięcy sugerują jednak, że iOS 5 będzie znaczącym wydaniem z wieloma ciekawymi funkcjami i nowościami.

Mobilny system Apple dojrzewał stosunkowo powoli. Początkowo był wręcz przez niektórych wyśmiewany, m.in. za brak obsługi MMS-ów. Z czasem Apple dodawało do niego oczekiwane funkcje, tj. App Store, wielozadaniowość czy kopiuj/wklej. Dzisiaj iOS jest postrzegany jako jedna z głównych zalet iPhone’ów, iPodów i iPadów. W dalszym jednak ciągu istnieje w nim miejsce na znaczne usprawnienia. Poniżej postaram się przedstawić niektóre z nowych rozwiązań, które być może znajdą się w piątej odsłonie iOS.

[U]Finder na iOS = AirFinder[/U]

Jeżeli dzisiaj chcemy z pominięciem iTunes przenieść własne pliki na iOS, to musimy tego dokonać poprzez aplikację pobraną z App Store (np. FileApp). Takie rozwiązanie na krótką metę okazuje się dobre, jednak z czasem może być frustrujące, gdy potrzebujemy dostępu do większej ilości danych. Bez odpowiedniej struktury katalogów duża liczba plików prawie zawsze oznacza bałagan. Dlatego być może Apple zdecyduje się na stworzenie mobilnego odpowiednika Findera, który nie tylko pozwalałby na tworzenie, edycję i przechowywanie danych, ale również na ich synchronizację „w chmurze”, na zasadzie podobnej do działania Dropboxa. Takie rozwiązanie umożliwiłoby dostęp do naszych danych właściwie w dowolnym miejscu i czasie. Pozwoliłoby także na przeniesienie potencjału tradycyjnych komputerów stacjonarnych do ekosystemu iOS.

[U]Wtyczki[/U]
Jeśli ktoś zdecyduje się wyszukać w App Store aplikację o nazwie „camera” przekona się, że istnieją setki, być może tysiące podobnych programów. Camera+, 3D Camera, Camera Flash Deluxe, Night Camera, 7.0 Megapixel Camera + Zoom i inne aplikacje z tej niekończącej się listy mogłyby być sprzedawane jako plug-iny dla natywnej aplikacji Aparat. Efektem tego byłby mniejszy bałagan w App Store i wśród zainstalowanych na telefonie/tablecie programach, przy jednoczesnym zwiększeniu funkcjonalności aplikacji takich jak Aparat.

[U]Mobilne iPhoto i iWeb[/U]

Podczas marcowego eventu Apple, na którym Steven Jobs zaprezentował iPada 2 pokazano także przenośne wersje iMovie i Garageband. Innym programem z pakietu iLife, nie zapowiedzianym dotychczas na iPada, a który doskonale do niego pasuje, jest iPhoto. Rozwiązanie z opisanym wyżej AirFinderem pozwoliłoby Apple na udostępnienie użytkownikom iPada w pełni funkcjonalnego iPhoto. Taka specjalna, mobilna edycja programu być może pojawi się także w wersji na iPhone’a i iPoda Touch.

O planach Apple odnośnie mobilnego iWeb informowaliśmy kilkanaście dni temu.

[U]iMaps[/U]
Apple w ostatnim czasie wykupiło dwie firmy - Placebase i Poly9, zajmujące się tworzeniem map całego świata za pomocą zdjęć satelitarnych i lotniczych. Oznaczać to może, że firma z Cupertino będzie chciała opracować system nawigacji GPS, którego działanie będzie zbliżone do tego znanego z Google Maps Navigation lub zdecyduje się na uruchomienie własnej usługi lokalizacyjnej wzorowanej na Facebook Places.

[U]Nowy system powiadomień[/U]
System powiadomień jest jedną z rzeczy, która w iOS 5 ma zostać zbudowana zupełnie od podstaw. Stanie się tak dlatego, ponieważ jest on jedną ze słabszych stron iOS, mocno krytykowaną i znacznie odstającą od rozwiązań proponowanych przez Androida czy WebOS. W maju 2010 r. Apple zdecydowało się zatrudnić na stanowisko starszego designera interfejsu użytkownika Richa Dellingera, który wcześniej zajmował się tą kwestią w Palm Inc. Oto jak wygląda system powiadomień na WebOS:

Zatrudnienie Dellingera i fakt, że powiadomienia są jednym z niewielu elementów iOS, które pozostają niezmienione od momentu jego powstania, wskazują, że wkrótce zobaczymy ich nową wersję.

Z całą pewnością powyższa lista nie wyczerpuje wszystkich nowości, jakie znajdą się w iOS 5, a jedynie te bardziej istotne. Wśród innych nowych funkcji mogą m.in. znaleźć się: ulepszona wielozadaniowość z rozbudowanymi gestami, bezprzewodowa synchronizacja, zmieniony i bardziej funkcjonalny zablokowany ekran. Wcześniej informowaliśmy o nowym systemie sterowania głosowego.
Pierwsza prezentacja nowej wersji iOS odbędzie się na WWDC 2011. Za niewiele ponad dwa miesiące przekonamy się czy spełni on pokładane w nim nadzieje.

Źródło: ThreeGuysAndAPodcast