Dostępność produktów Apple, w kontekście możliwości korzystania z nich przez wszystkich użytkowników, jest jednym z podstawowych wysiłków Tima Cooka jako CEO firmy z Cupertino. W swoich przemówieniach, często podkreśla znaczenie równości, jak miało to miejsce w ubiegłym roku na Auburn University, gdzie odwołał się do swoich dwóch inspiracji: Martina Luthera Kinga i Roberta Kennedy'ego. Dyrektor Generalny Apple powiedział wtedy: "Oni poświęcili wszystko, łącznie z życiem, jako obrońcy praw człowieka i godności ludzkiej. Ich portrety mnie inspirują. Służą jako przypomnienie dla mnie na co dzień, że niezależnie od drogi, którą ktoś wybiera, istnieją podstawowe zobowiązania, które powinny być częścią czyjejś podróży."

Starania Cooka zostały docenione przez American Foundation for the Blind (Amerykańska Fundacja dla Niewidomych). Fundacja ogłosiła laureatów, którzy otrzymają prestiżowe nagrody Helen Keller Achievement na specjalnej gali w Nowym Jorku 18 czerwca. Do nagrodzonych należą: Apple Inc., za technologię dostępności dla osób z dysfunkcją wzroku w swoich produktach, aktor Charlie Cox za rolę niewidomego superbohatera w serialu ”Daredevil", niewidomy muzyk Ward Marston i firma farmaceutyczna Vanda Pharmaceuticals Inc.

Fundacja przyznaje nagrody osobom oraz firmom, których inspirujące dokonania lub innowacyjne rozwiązania, przyczyniły się do poprawy jakości życia osób z dysfunkcją wzroku i zmiany wyobrażeń na temat tego, co to znaczy być niewidomym lub niedowidzącym.

AFB wyróżniła firmę Apple za funkcję dostępności VoiceOver, czytnik ekranu sterowany gestami. Dzięki głosowemu opisowi elementów wyświetlanych na ekranie, VoiceOver pozwala zastąpić interakcję wzrokową z urządzeniem na interakcję audio. Tym samym sprawiając, że iPhone, iPad i pozostałe produkty firmy z Cupertino są dostępne dla osób z uszkodzeniem wzroku.

Apple zostało uhonorowane nagrodą American Foundation for the Blind w 2009 roku za pionierskie rozwiązania swoich produktów w kwestii dostępności. Obecne wyróżnienie potwierdza, iż firma kontynuuje wysiłki, aby jej produkty były dostępne dla każdego, o czym pisaliśmy przy okazji opisywania funkcji dostępności zegarka Apple Watch.

Źródło: 9to5mac.