W dniu ogłoszenia przez Apple nowej usługi muzycznej, iPod - urządzenie które razem z iTunes zrewolucjonizowało muzykę i przyczyniło się do znacznej poprawy kondycji firmy - stracił swoje prominentne miejsce w głównym menu serwisu Apple.com.

Warto także zauważyć, że z menu amerykańskiej wersji serwisu zniknął także link do podstrony poświęconej iTunes, który zastąpił odnośnik do nowej podstrony poświęconej usłudze Apple Music. To tam znajduje się obecnie link do podstrony poświęconej iPodom, dalej dostępnej pod adresem www.apple.com/ipod.

alt text

W polskiej wersji serwisu Apple.com iPod dalej dostępny jest w głównym menu.

alt text

iPody padły niewątpliwie ofiarą rosnącej popularności iPhone'ów. Sprzedaż tych urządzeń spada od dawna. W tym roku Apple zdecydowało się na nie wyróżnianie tej kategorii produktów w swoich sprawozdaniach finansowych. Usunięcie tego urządzenia z głównego menu w serwisie Apple.com sugeruje nie tylko to, że Apple nie zamierza promować tej linii urządzeń, ale także możliwe jej wygaszenie w niedalekiej przyszłości. Podobnie rzecz się ma z iTunes Store. Start nowej usługi udostępniającej muzykę na żądanie i prowadzoną przez DJ-ów internetową rozgłośnię radiową, sygnalizuje zmierzch tego sklepu.