Żyjemy w czasach, gdzie dostęp do informacji jest bardzo prosty. Jeśli chcemy zgłębić naszą wiedzę wystarczy kilka uderzeń w klawiaturę, aby wyszukiwarka internetowa zwróciła nam odpowiedź na zapytanie. Co więcej, również pewne usługi takie jak różnego rodzaju kursy przygotowywane są w formie elektronicznej. Niemniej jednak, nawet e-learning jest dla wielu z nas zbyt czasochłonny. Stąd coraz więcej tego typu aplikacji powstaje na platformy mobilne. Jednym z takowych przykładów jest Speeq - program do nauki języka angielskiego na platformę iOS.

Po wpisaniu nazwy programu w wyszukiwarkę aplikacji App Store w odpowiedzi otrzymamy dwie pozycję. Pierwsza z nich zapewne zniechęci wielu użytkowników, gdyż jest to pełna wersja, której cena wynosi 7.99€. Niemniej jednak tym zniechęconym i przerażonym polecam pobranie wersji darmowej, która w pełni ukazuję możliwości programu i jego superlatywy. Kolejną różnicą pomiędzy dwoma wersjami jest oczywiście rozmiar aplikacji: przy wersji bezpłatnej będziemy potrzebować jedynie 15 MB wolnej przestrzeni, wersja pełna zajmie aż dziesięć razy więcej miejsca.

Gdy zdecydujemy się na płatną wersje aplikacji, jej pierwsze uruchomienie będzie bardzo istotne, gdyż wybieramy jeden z czterech poziomów znajomości języka (podstawowy, średni-niższy, średni-wyższy, biznes). Cena za aplikacje obejmuje jedynie jeden stopień zaawansowania, tak więc jeśli wybierzemy poziom podstawowy i uznamy, że opanowaliśmy go bardzo dobrze, za kolejny przyjdzie nam zapłacić ponownie 7.99€.

Zarówno interfejs jak i sama obsługa aplikacji jest bardzo prosta i przejrzyście zaprojektowana. Aby zapoznać się ze słownictwem, powinniśmy przejść do opcji zapamiętywanie, gdzie lektor będzie przedstawiał nam dany wyraz oraz jego użycie w popularnym zwrocie zarówno w języku polskim jak i angielskim. Bardzo zaskoczyła mnie genialna wręcz jakość nagrań i dykcja osoby mówiącej. Nawet niedoświadczony użytkownik łatwo zauważy fakt, że w zależności od języka w jakim prezentowane jest słowo posłużono się inną osobą do wypowiedzenia go. Jak zapewniają autorzy aplikacji do nagrań zaangażowani byli native speakerzy. Gdy zaczniemy czuć się swobodnie w towarzystwie wypowiadanych słów, możemy przejść do opcji pisanie. Tam zostaną nam zaprezentowane słowa w języku polskim bądź angielskim (w zależności od ustawień), a naszym zadaniem będzie przetłumaczenie go na język przeciwny. Dzięki takim zadaniom w przyjemny sposób przyswoimy sobie pisownie danych wyrazów. Co więcej, przy każdym prezentowanym słowie możemy dodać tak zwaną kotwice pamięciową, czyli opis z czym dana fraza nam się kojarzy. Ponadto, nasze skojarzenia możemy udostępnić innym użytkownikom aplikacji, tak więc gdy mamy problem z danym słowem możemy posłużyć się kotwicą wymyśloną przez inną osobę.

Ciekawym rozwiązaniem jakim posłużyli się autorzy aplikacji, jest możliwość wyboru zakresu słownictwa, które chcemy sobie przyswoić. Aby tego dokonać powinniśmy udać się do zakładki kolekcje i tam utworzyć nową zaznaczając działy, z którymi mamy największy problem, bądź które nas najbardziej interesują. Do wyboru mamy między innymi takie kategorie jak dom, liczby, nauka, praca.

Wszyscy, którzy kiedykolwiek uczyli się języków obcych wiedzą, że nawet gdy opanujemy komunikację w dość dobrym stopniu to zaprzestanie systematycznego używania języka spowoduje „ulatywanie” z naszej głowy słówek, zwrotów, zasad gramatycznych. Speeq, jest dobrym rozwiązaniem, na utrwalanie i wzbogacanie naszego języka. Ciężko jest mi stwierdzić, czy z ta aplikacja byłaby przydatna osobie, która nigdy nie miała kontaktu z językiem angielskim. Niemniej jednak, jak zapewniają twórcy programu już niebawem będą dostępne inne języki takie jak niemiecki, włoski, hiszpański i francuski.

Aplikacje można pobrać stąd.

Uwaga! Dzięki uprzejmości autorów aplikacji - firmy Softical mamy dla Was dwa kody na darmowe ściągnięcie pełnej wersji programu. Jutro (piątek 15 kwietnia 2011) między godziną 11:30 a 12:30 pojawi się pytanie konkursowe, pierwsze dwie osoby, które udzielą poprawnej odpowiedzi otrzymają kody na pobranie recenzowanej aplikacji. Z uwagi na problemy z wyświetlaniem komentarzy na stronie głównej prosimy o śledzenie odpowiadającego wątku na forum w dziale "Wiadomości".