Twórcy popularnego zegarka zaprezentowanego w serwisie KickStarter - Pebble Time- zgłosili swoją nową aplikację do obsługi smartwatcha do App Store 43 dni temu. Choć program trafił do weryfikacji dwa dni później, nadal nie jest dostępny dla użytkowników.

Wszystko wskazuje na to, że jest to celowe działanie ze strony producenta z Cupertino, tym bardziej, że od trzech tygodni podwładni Tima Cooka nie dokonali żadnych działań związanych z aplikacją Pebble Time. Twórcy z Kalifornii poprosili osoby, które zamówiły zegarek w przedsprzedaży, o pomoc i apel z użyciem hashtaga #FreeOurPebbleTime.

Etap sprawdzania aplikacji zwykle wynosi w przypadku nowych programów od jednego do trzech tygodni. Twórcy Pebble zmagają się więc z rekordowo długim opóźnianiem premiery przez Apple, co może skończyć się tragicznie dla przedsiębiorstwa z Kalifornii. Zegarek Pebble Time nie trafi do klientów, którzy kupili go w ramach kampanii na KickStarterze, zanim odpowiednia aplikacja nie pojawi się w App Store. Jeżeli firma z Cupertino odrzuci wspomnianą aplikację, zakres odbiorców zegarka skurczy się do użytkowników Androida, zaś Pebble będzie musiało prawdopodobnie zwrócić pozostałym klientom pieniądze.

alt text

Praktyka Apple, o ile nie wynika z błędu, może być związana z promocją zegarka Apple Watch. Blokowanie aplikacji Pebble Time - jeśli faktycznie jest to działanie intencjonalne - to nie jedyna oznaka tego stanu rzeczy. Mimo licznych plotek dotyczących przystosowania platformy Android Wear do systemu iOS, na konferencji Google I/O nie doczekaliśmy się potwierdzenia tego stanu rzeczy. Może to oznaczać, że firma z Cupertino chce ograniczyć użytkowników swoich produktów tylko do smartwatcha w postaci swojego produktu. Czas pokaże, jak zakończy się sprawa twórców Pebble. Jeżeli chcecie im pomóc w zaapelowaniu do Tima Cooka w sprawie aplikacji, to udostępnijcie w serwisach społecznościowych post z tagiem #FreeOurPebbleTime.

Aktualizacja

Aplikacja Pebble Time jest już dostępna w App Store. Jak się okazuje, wina nie do końca leżała po stronie Apple. Z niewiadomych powodów pierwsza wersja aplikacji została wycofana po zaakceptowaniu już 18 maja. Po zmianach wprowadzonych przez dewelopera, program został dopuszczony do App Store ponownie. Nie możemy więc mówić w tym przypadku o walce z konkurencją.

Źródło: KickStarter, MacWorld