Onet pod adresem Vod.pl oferuje największy serwis z treściami wideo w Polsce. Filmy, seriale, programy telewizyjne to wszystko było w pełni dostępne wyłącznie przez stronę. Od teraz jest też nowa aplikacja dla iOS i Androida, bardzo dobra aplikacja.

Wciąż czekamy na Netfliksa w naszym kraju, usługi VOD nie mają dobrej opinii, choć z roku na rok jest coraz lepiej. Najlepszym tego przykładem jest właśnie Vod.pl, który ma potężną bazę filmów i bardzo przystępne ceny. Premiery pojawiające się na równi z DVD i Blu-ray za 9,90 zł to naprawdę zacna cena. Jedyne na co trzeba narzekać to jakość tych materiałów, wciąż daleko im do przyzwoitego streamingu HD o dźwięku przestrzennym również należy zapomnieć, w dodatku nie ma opcji wyboru ścieżki dźwiękowej. Większość pozycji pojawia się więc z lektorem. Coś za coś.

alt text

Do tej pory Vod.pl miał też spore ograniczenia. Wersja mobilna zawierała wyłącznie treści darmowe z reklamami, w przypadku wersji na Smart TV do dyspozycji mieliśmy aktywację kodem treści premium. Teraz się to zmienia i wszystkie treści dostępne są już z poziomu smartfonów i tabletów z Androidem oraz iOS. Ponadto możemy zmieniać urządzenia w trakcie oglądania czyli zacząć na komputerze, a dokończyć na iPadzie, czy iPhonie.

alt text

Niestety jest też spory mankament spowodowany oczywiście konfliktem interesów pomiędzy Apple’m, a Onetem. W aplikacji na iOS nie znajdziemy możliwości zakupu filmów, transakcji musimy dokonywać przez stronę internetową. Szkoda, że mimo wszystko nie ma opcji przypięcia karty w wersji webowej, a później szybkich płatności w aplikacji. To naprawdę duży dyskomfort, który sprawia, że mobilny vod.pl jest tylko dodatkiem do strony, która nadal będzie głównym punktem usługi. Nie mówiąc już o tym, że czas aby duzi gracze na polskim rynku zaczęli rozmawiać z Apple na temat debiutu w Apple TV tak, aby ta platforma stała się atrakcyjna

Sama aplikacja działa naprawdę szybko i wygląda dobrze, łączy w sobie najważniejsze cechy obecnych interfejsów mobilnych z tym, jak wygląda serwis Vod.pl w wersji komputerowej. Na starcie jesteśmy przeprowadzani krok po kroku przez najważniejsze funkcje i jest to zrobione w taki sposób by pokazać aplikacje nawet mniej doświadczonym użytkownikom. Plusem jest możliwość dostosowania jakości materiału. Niestety na wielu programach nawet „wysoka jakość” wygląda marnie na ekranie iPhone’a 6 Plus. Zastosowanie własnego odtwarzacza oznacza brak opcji AirPlay.

Vod.pl w wersji mobilnej trzyma się dzisiejszych standardów i jest świetną opcją dla osób, które już korzystają z tego serwisu i będą chciały to robić również na urządzeniach mobilnych. Sam wyczekuje nowej aplikacji na wybrane platformy Smart TV oraz liczę na poważne negocjacje z wytwórniami aby jakość materiałów była dostosowana do współczesnych realiów. Te filmy źle wyglądają na ekranie smartfona, a co dopiero dużego telewizora 4K o przekątnej 55, czy 65-cali.

Aplikacje Vod.pl pobierzecie z AppStore