Amerykańskie Biuro Patentów i Znaków Towarowych przyznało firmie Apple patent na kabel słuchawkowy, który wykrywa, gdy te są dzielone pomiędzy dwóch użytkowników. W przeciwieństwie do trybu stereo, w którym słyszany dźwięk różni się w zależności od kanału lewego i prawego, słuchawki po wykryciu drugiego użytkownika, przełączą się w tryb mono, by obaj korzystający z nich, słyszeli to samo. Co ciekawe, dwóch użytkowników nie będzie tylko w stanie słuchać tej samej muzyki na jednej parze słuchawek, ale słuchać zupełnie różnych utworów w tym samym czasie.

Aby było to możliwe, niezbędne jest wyposażenie kabla słuchawkowego w szereg czujników. Według patentu Apple, w tym celu zostaną wykorzystane m.in. przełączniki mechaniczne, tensometry, czujniki pojemnościowe, a nawet czujnik transmisji światła poprzez światłowody. W zależności od konstrukcji słuchawek, moduły czujnikowe będą rozmieszczone w określonych miejscach wzdłuż kabla m.in. w miejscu łączącym lewy i prawy kanał przewodu typu Y, używanego w dołączanych do produktów firmy Apple słuchawkach EarPods.

Opisane w dokumentacji czujniki wewnątrz gumowej osłony kabla, zlokalizowane na jego skrzyżowaniu, są wykorzystywane do wykrywania zmian w kącie pomiędzy wychodzącym z tego miejsca lewym i prawym odcinkiem słuchawek. Gdy zmierzony kąt przewyższa wcześniej ustaloną wartość dla jednego użytkownika, zostaje włączony specjalny profil audio.

Taki sam efekt zostanie uzyskany przy użyciu czujników pojemnościowych umieszczonych na lewym i prawym przewodzie, które ze względu na swoją zasadę działania umożliwiają wykrywanie obiektów. Jeżeli w przypadku jednoczesnego korzystania ze słuchawek, odległość między dwoma przewodami wzrośnie w skutek ich rozsunięcia, to stale monitorowana pojemność zmaleje.

Patent opisuje także zasadę wykorzystania goniometru światłowodowego, czyli urządzenia umożliwiającego dokładny pomiar kątów za pomocą właściwości transmisji światła. Światło wyemitowane przez laser, LED lub inne źródło, przepływając przez kabel światłowodowy jest spolaryzowane, a następnie odebrane w detektorach umieszczonych w obu słuchawkach dousznych. Występujące zmiany polaryzacji modulują różne natężenie światła rejestrowane przez czujnik, a uzyskane dane są przetwarzane wskazując określoną pozycję przewodu.

Biorąc pod uwagę, że wniosek patentowy firmy Apple został zgłoszony w listopadzie 2012, czyli ponad dwa lata temu, jest mało prawdopodobne, iż firma ma w dalszym ciągu plany, aby wprowadzić takie rozwiązanie w swoich dołączanych do urządzeń mobilnych słuchawkach. Szczególnie, iż kwestia odtwarzania w obu słuchawkach dźwięku mono, jest rozwiązana w systemie iOS za sprawą funkcji Dostępności dla osób niedosłyszących. Jeżeli firma z Cupertino chciałaby jednak wykorzystać posiadany patent, to może użyć opisanych tam rozwiązań w słuchawkach firmy Beats, którą kupiła w ubiegłym roku.

Źródło: Appleinsider