Najnowsze plotki głoszą, że w iOS 9 zobaczymy aplikacje Dom. Obawiam się, że u mnie jak i u większości użytkowników zagości w tym samym folderze co iBooks, Zdrowie, Przypomnienia, Giełda i Apple Watch.

Apple każdego roku dodaje do iOS kolejne aplikacje, których nie możemy usunąć. Zwykle więc tworzymy folder, w którym lokujemy wszystkie te programy i praktycznie o nich zapominamy.

Osobiście bardzo cenie sobie natywne aplikacje Apple, głównie ze względu na ich integracje z system. Dlatego nie wyobrażam sobie porzucenia Safari, Maila, czy Kalendarza. Natomiast rzadko zaglądam w iBooks na iPhonie, Podcasty, Zdrowie, Przypomnienia. Aplikacja Passbook kurzy się, gdyż w moim przypadku użyteczna jest wyłącznie w czasie lotów. Z Muzyki korzystam sporadycznie, a do iTunes Store częściej zaglądałbym, gdyby był połączony z App Store.

alt text

Oczywiście wszystko zależy od użytkownika. Świetnie, że Apple przygotowuje kolejne aplikacje, które dla wielu mogą być przydatne. Z drugiej strony szkoda, że firma wciąż tak mało lobbuje za tym, aby uczynić część z nich bardziej użytecznymi. Może czas zatrudnić pracowników, którzy zachęcą lokalne kina i teatry do tworzenia passbooków.

Przede wszystkim Apple dziś nie daje nam wyboru, które programy chcemy posiadać na naszym iPhonie. Kiedyś część z tych aplikacji była dostępna z poziomu App Store, teraz jest preinstalowana. Dzięki temu firma zapewne liczy na większe zainteresowanie nimi, ale wielu z nas może to przeszkadzać. Skoro już są, to brakuje opcji ukrycia ich tak aby nie pojawiały się wśród pozostałych aplikacji.

Nie wierzę w to, że Home z miejsca stanie się użyteczny. Apple od roku wprowadza HomeKit i idzie to bardzo mozolnie. Automatyzacja domu nie jest już pieśnią odległej przyszłości, możemy ją wykonać na własną rękę kupując gotowe rozwiązania. Świetnie aby to wszystko działało z poziomu jednej aplikacji w iPhonie, zintegrowanej z Siri i Apple Watch. Prawdopodobnie właśnie to Apple zapowie na dniach, ale u mnie w domu to nie będzie działać jeszcze przez długie lata. Dlatego, chce mieć opcję ukrycia tej aplikacji, podobnie jak aplikacji do zarządzania Apple Watchem.