Ile pamięci RAM ma komputer? Jaki procesor ma MacBook? Ile miejsca na dysku nam zostało? Gdzie jest najbliższy serwis Apple? To wszystko można sprawdzić dzięki funkcji „Ten Mac…”.

Podstawowe i zaawansowane informacje o naszym komputerze są na wyciągnięcie ręki. Aby się do nich dostać wystarczy na pasku menu (tym u góry) kliknąć w logo Apple znajdujące się w lewym górnym rogu. Pierwszą opcją jaką znajdziemy jest właśnie „Ten Mac…”. Wybieramy ją i już znajdujemy dostęp do wielu cennych danych o MacBooku, iMaku, Maku Mini lub Maku Pro.

alt text

alt text

W pierwszej karcie Ogólne sprawdzimy pod kontrolą jakiej wersji systemy OS X działa Mac. Poniżej tej informacji znajdują się podstawowe dane o modelu: model komputera, wraz z datą wprowadzenia do sprzedaży, rodzaj zastosowanego procesora, liczba pamięci RAM, typ karty graficznej oraz numer seryjny.

alt text

Klikając na Raport Systemowy otrzymamy szczegółowe informacje o wszystkich podzespołach w naszym komputerze, są one jednak mniej czytelne dla laika. Jeśli nasz system nie jest aktualny to klikając na uaktualnienia pobierzemy najnowsze łatki do OS X.

alt text

W zakładce monitory wyświetlane są informacje o ekranie jego typie oraz rozdzielczości. W przypadku MacBooków i iMaków będzie to standardowo wbudowany wyświetlacz. W tym miejscu pojawią się też wszelkie aktualnie podłączone zewnętrzne monitory. Klikając na preferencje monitora zostaniemy przeniesieni do jego ustawień.

alt text

Pamięć masowa dostarcza dane o wbudowanych dyskach HDD lub pamięci flash. Sprawdzimy tam wolne miejsce oraz sposób wykorzystania przestrzeni.

alt text

W zakładce wsparcie znajdziemy odnośniki do szczegółowych specyfikacji sprzętowych, instrukcji obsługi i porad Apple dotyczących zarówno komputera jak i systemu OS X.

Bardzo przydatna w niektórych wypadkach może okazać się zakładka serwis, w której bez podawania danych sprawdzimy informacje o naszej gwarancji. Z łatwością też zostaniemy przekierowani do serwisu. Wystarczy kliknąć, aby dostać się na odpowiednie strony internetowe Apple i znaleźć na przykład najbliższy autoryzowany serwis.

alt text

Na co dzień funkcja „Ten Mac..” nie jest potrzebna, ale gdy chcemy upewnić się o specyfikacji naszego sprzętu, wersji systemu OS X lub w przyjazny sposób podejrzeć sposób wykorzystania pamięci masowej, to jest to najprostsze i najszybsze rozwiązanie.