Kilka dni temu pisaliśmy o tym, że firmie ABI Research udało się odkryć co znajduje się w środku kości S1 czyli sercu Apple Watcha. S1 nie jest jedynie procesorem. W układzie tym znajduje się cała architektura komputera sterującego smartwatchem. Taki moduł w terminologii przemysłowej nosi nazwę system-in-package (SiP).

Wczoraj inżynierowie z firmy Chipworks opublikowali rezultaty swoich prac, w wyniku których światło dzienne ujrzało kilka kolejnych ciekawostek związanych z konstrukcją pakietu S1 oraz zastosowanym do jej stworzenia procesem technologicznym.

S1 zawiera aż trzydzieści elementów, które połączone są ze sobą, jak mówią specjaliści z Chipworks, w niezwykły sposobów. Obudowa kości ma wymiary 26 mm na 28 mm.

apple-watch-taptic-engine

Procesor oznaczony symbolem APL0778 wykonany został w technologii 28 nm przez Samsunga i ma wymiary 5,2 mm na 6.2 mm. Łączy on w sobie jednostkę centralną oraz procesor graficzny PowerVR SGX543 produkcji Imagination Technologies.

Dla porównania, w zegarku Motorola Moto 360 znajduje się procesor wykonany w technologii 45 nm, która wykorzystana była już w iPhonie 4S. W tej samej technologii co procesor Apple Watcha, wykonywane są procesory znajdujące się obecnie w iPhonie 5S oraz iPadzie Air.

Samsung produkuje już procesory w technologii 14 nm, w której prawdopodobnie budowane będą procesory A9. Według doniesień znajdą się one w tegorocznych generacjach iUrządzeń. W kolejnym modelu Apple Watcha powinny znaleźć się tego typu procesory, co umożliwiłoby większą wydajność tych urządzeń i mniejsze zużycie energii. Dalsza miniaturyzacja pozwoli na umieszczenie w Apple Watchu dodatkowych elementów takich jak np. kolejne czujniki zdrowotne.

Podobnie jak wcześniejsze układy zasilające iPhone'y i iPady, S1 wykonany jest sposobem package-on-package (PoP), który polega na pionowym układaniu elementów wewnątrz układu. Pozwala to na maksymalne wykorzystanie przestrzeni wewnątrz obudowy urządzenia.

Wszystkie elementy opakowane są w aluminiowe osłonki, przylutowane do płyty głównej i zatopione w żywicy, co chroni je przed wilgocią i zalaniem wodą lub inną cieczą.

apple-watch-inside

Specjaliści z Chipworks dotarli do najdalszych zakątków układu. W swoim raporcie opisali oni m.in. gniazdo odpowiedzialne za zarządzanie zasilaniem całego układu, które produkowane jest przez firmę Dialog.

Firma STMicroelectronics dostarcza sześcioosiowe czujniki (żyroskopy), mikro kontrolery pamięci flash ST32 MCU oparte na procesorze ARM Cortex-M oraz optyczne czujniki znajdujące się wewnątrz wału Digital Crown.

apple-watch-gyroscope

Według inżynierów, wspomniane sześcioosiowe czujniki zasługują na szczególną uwagę. To pierwsze tego typu elementy wykorzystane w urządzeniu Apple, które nie wymagają zewnętrznego akcelerometru. Akcelerometry do iPhone'ów 6 i 6 Plus dostarcza firma Bosch.

Dobrym podsumowaniem tych informacji jest to, że według fachowców z Chipworks układ S1 to wielkie osiągnięcie inżynieryjne. Apple wykonało ogromną pracę w sferze badań i rozwoju, co pozwoliło osiągnąć ten nadzwyczajny efekt i pozostawiło konkurencję daleko w tyle.

Źródła: iDownloadBlog, ChipWorks