Począwszy od pierwszego iPoda, wszystkie przenośne odtwarzacze muzyki firmy Apple, były idealnym towarzyszem podczas rekreacji i uprawiania sportu. Obecnie sprzedaż urządzeń tego typu jest marginalna, a rolę podstawowego mobilnego źródła audio pełnią smartfony. Mimo wszystko w ofercie Apple, znajdują się nadal trzy modele iPodów: Touch, Nano i Shuffle. W przypadku dwóch pierwszych, ostatnia aktualizacja linii miała miejsce we wrześniu 2012 roku, natomiast czwarta generacja popularnej ”szufelki", w tym roku będzie obchodzić swoje piąte urodziny.

IPody nie wytrzymują konkurencji z iPhone'ami, ich sprzedaż spada, a linia odtwarzaczy nie jest odświeżana od dłuższego czasu, może to oznaczać ich zbliżający się koniec. Mam nadzieję, że to jednak nie nastąpi, gdyż w obliczu popularności coraz większych przekątnych smartfonów, bieganie z 5,5-calowym iPhonem 6 Plus na ramieniu jest co najmniej śmieszne. Na szczęście, firma z Cupertino, już teraz proponuje alternatywę, zegarek Apple Watch.

Smart zegarek Apple, dzięki funkcjom fitness, wspomaga aktywność fizyczną użytkownika. Z ośmiu gigabajtów przestrzeni dyskowej, w jaką wyposażono modele Apple Watcha, dwa gigabajty przeznaczono na muzykę, co oznacza, że sportowcy melomani mogą zostawić swojego iPhone'a w domu.

Aby zapisać muzykę na zegarku Apple Watch, należy:

• Utworzyć odpowiednią playlistę na iPhone'ie do zsynchronizowania

• Uruchomić aplikację Apple Watch

• Kliknąć na sekcji „Music”

• W zakładce ”Playlist Limit" wybrać liczbę piosenek lub ilość miejsca, jaką mają zajmować w pamięci Apple Watcha

• W zakładce ”Synced Playlist", wybrać stworzoną playlistę do przeniesienia

Po dokonaniu powyższych czynności iPhone rozpocznie synchronizację muzyki z zegarkiem.

Apple Watch do prawidłowego działania przy wykorzystaniu wszystkich jego funkcji, wymaga współdziałania z iPhonem. Gdy ten znajduje się w zasięgu, za pomocą zegarka możemy sterować odtwarzaniem muzyki, która znajduje się na smartfonie. Aby podczas treningu, móc na pewien czas usamodzielnić muzycznie zegarek odkładając mniej poręcznego iPhone'a, użytkownik musi wybrać Apple Watcha jako jej źródło w aplikacji Music na samym zegarku. Jako, że Apple Watch nie posiada wejścia słuchawkowego, odtwarzanie muzyki ograniczone jest do słuchawek Bluetooth lub małego wewnętrznego głośnika.

Możliwość przechowywania i odtwarzania muzyki bezpośrednio z zegarka firmy Apple, jest alternatywą w przypadku zaniechania dalszej produkcji mobilnych odtwarzaczy. Jedyną wadą takiego rozwiązania jest brak funkcji, których zegarek będzie pozbawiony, gdy iPhone zostanie w szatni. IPod Nano i Shuffle też ich nie posiadają, jednak Apple Watch, a szczególnie model opatrzony dopiskiem Sport, powinien oferować pełną niezależność swoich funkcji, bez obciążania trenującego dodatkowym urządzeniem.