Tim Cook odwiedzając w marcu berliński Apple Store, zapowiedział, że firma Apple zwiększy nacisk na kwestię funkcji dostępności w swoich produktach. Zapytany przez jednego z pracowników sklepu, o to, czy zostaną one zaimplementowane w zegarku Apple Watch odparł: "Krótko mówiąc, tak. Staramy się, aby wszystkie nasze produkty były dostępne dla każdego użytkownika".

Lakoniczna odpowiedź dyrektora generalnego firmy z Cupertino nie rozwiązała moich wątpliwości, dlatego w dniu rozpoczęcia przedsprzedaży, udałem się do sklepu Apple, aby ją potwierdzić. Niestety, ani wersja demonstracyjna zegarka, ani niepoinformowani pracownicy, nie pozwoliły mi na stuprocentową weryfikację kwestii funkcji dostępności tego urządzenia.

Pierwsze egzemplarze Apple Watch trafiły już do nabywców, a tym samym przyszedł czas na rozwianie wątpliwości. Ostatecznie ”tak" Tima Cooka, okazało się tym, na co czekałem.

Słowa: ”Staramy się, aby wszystkie nasze produkty były dostępne dla każdego użytkownika" zostały potwierdzone na stronie firmy dotyczącej dostępności: ”As with every product we make, we want as many people as possible to enjoy using Apple Watch".

Użytkownicy z dysfunkcją wzroku lub słuchu, którzy zdecydują się na zakup zegarka Apple, będą mogli z niego korzystać, dzięki technologiom asystującym:

• Funkcja VoiceOver, która wykorzystując wbudowany w urządzenie głośnik, powiadomi osoby niewidome i słabowidzące, co w danym momencie znajduje się na ekranie zegarka. Funkcja jest kompatybilna z systemowymi aplikacjami oraz dostępna w czternastu obsługiwanych przez Apple Watch językach, przy czym na chwilę obecną, język polski nie jest wspierany.

• Funkcja adaptacji czcionek powiększająca rozmiar i pogrubiająca tekst, ułatwiająca odczytywanie m.in. poczty czy wiadomości.

• Zoom, narzędzie powiększające obraz w zakresie 100-1500 procent.

• Skala szarości, gdzie kolory na ekranie zostaną zastąpione przez szare odcienie.

• Opcja wyświetlania tarczy godzinowej zegarka z dużymi cyframi.

• Zmniejszenie przezroczystości poprawiające czytelność elementów graficznych.

• Dźwięk mono. W nagraniach stereo, ścieżka dźwiękowa w lewym i prawym kanale różni się od siebie, przez co osoby niesłyszące lub niedosłyszące na jedno ucho, korzystające ze słuchawek, są pozbawione części przekazu audio. Dzięki tej funkcji, w obu słuchawkach odtwarzany będzie identyczny dźwięk.

• Taptic Engine, wbudowany silnik wibracyjny, za pomocą którego Apple Watch delikatną wibracją na nadgarstku, powiadomi użytkownika o każdym powiadomieniu.

Funkcje dostępności zaimplementowane w zegarku Apple Watch, pozwalają na korzystanie z urządzenia osobom z dysfunkcją wzroku i słuchu. Dla polskiego użytkownika korzystającego z czytnika ekranu VoiceOver pozostaje kwestia rozszerzenia listy obsługiwanych języków.

Źródło: apple.com/accessibility/watch