Łódź nie może pochwalić się dobrą aplikacją mobilną. Teraz Uniwerek po części to zmienia. Wzniecając też nadzieje na rozwój technologii iBeacon.

SmartUni zadebiutowała w poniedziałek w AppStore i Google Play. Aplikacja ma być nowoczesnym przewodnikiem po Uniwersytecie Łódzkim, mieście Łodzi, a także w pewnym stopniu całej Polsce. Adresowana jest ona przede wszystkim do studentów zagranicznych. Dlatego oprócz języka polskiego wspiera, także angielski, rosyjski, chiński.

Użytkownicy znajdą w niej wszelkie niezbędne informacje o uczelni, aktualności, mapę kampusu i wszystkie te dane, które mogą się przydać podczas próby dotarcia do miasta. Jest też sekcja Życie w Łodzi, w której studenci znajdą szczegółowe informacje o transporcie, lokalach gastronomicznych, szpitalach. Jest też nawet prosty słownik polsko-angielski.

alt text

Najlepsze są jednak obietnice o przyszłości aplikacji. Dzięki wykorzystaniu iBeaconów w miejscach takich jak dziekanat natychmiast użytkownikom wyświetli się lista spraw, które w danym pokoju można załatwić wraz z niezbędnymi dokumentami do pobrania. Ma pojawić się też nawigacja wewnątrz budynków. Na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego zostanie ona wdrożona jeszcze w tym półroczu.Niestety na razie nie ma co liczyć, na to aby aplikacja była też zintegrowana w pełni z system UsosWeb czyli elektronicznym indeksem.

alt text

alt text

alt text

Warto też zwrócić uwagę na ładne grafiki i utrzymanie interfejsu aplikacji. Jest to też spójne z obecnie stosowanymi grafikami Uniwersytetu Łódzkiego. Twórcy pomyśleli też o udostępnianiu informacji w serwisach społecznościowych popularnych w danych krajach. Obok Facebooka, mamy też rosyjskie VK i chińskie QQ.

alt text

To wszystko są tak naprawdę dopiero początki, choć takie aplikacje na dużych uczelniach wyższych powinny być już standardem. Smutne jest też to, że aplikacja jest dedykowana studentom zagranicznym, ponieważ na taki cel pieniądze przekazała Unia i ministerstwo. W stosunku do tego, co do tej pory działo się w kwestii aplikacji mobilnych w Łodzi to wreszcie mamy przełom.

Jest nieźle, co nie znaczy, że nie może być lepiej.

SmartUni do pobrania z AppStre

SmartUni - Pobierz z App Store

Obserwuj @paweloko