Rynek przenośnych urządzeń grających na przestrzeni lat przeszedł radykalne zmiany. W naszej pamięci utkwiły pierwsze radia na baterie, magnetofony kasetowe typu "jamnik" czy bardziej nowoczesne "boomboxy" z odtwarzaczem CD. W chwili obecnej, gdzie praktycznie każdy człowiek posiada smartfona, popularność zyskały przenośne głośniki wykorzystujące technologię Bluetooth.

Firma Hama Polska (oficjalny dystrybutor produktów muzycznych Jabra), z którą mieliśmy już okazję współpracować, udostępniła nam do testów bezprzewodowy głośnik Jabra Solemate.

alt text

O produkcie

Solemate to jeden z trzech, dostępnych modeli, przenośnego głośnika produkowanego przez firmę Jabra. W ofercie producenta jest również mniejszy model o nazwie Solemate Mini i większy Solemate Max.

Jak przystało na produkty firmy Jabra, głośnik wykonany jest z wysokiej jakości materiałów. Design bardzo stylowy, w ciekawych odcieniach. Do dyspozycji mamy sześć kolorów: żółty, czarny, turkusowy, biały, czerwony i szary. Całość wykonana jest z gumy (oprócz maskownicy głośników - wykonano ją z metalu), która dobrze trzyma się podłoża i absorbuje drgania podczas odtwarzania muzyki, dzięki czemu nic nam nie brzęczy i nie rezonuje z podłożem. Z boku urządzenia przymocowano pasek, który służy nam jako uchwyt do noszenia.

alt text

alt text

Pod spodem urządzenia mamy sprytnie ukryty kabel z dwiema wtyczkami typu mini jack na wypadek gdybyśmy chcieli podłączyć głośnik za pośrednictwem gniazda słuchawkowego.

alt text

Na górze Solemate'a umieszczono trzy przyciski - dwa od regulacji głośności i jeden służący do odsłuchiwania komunikatu o stanie naładowania baterii.

alt text

Z boku urządzenia mamy włącznik, gniazdo mini jack, gniazdo micro USB, wbudowany mikrofon (gdybyśmy chcieli prowadzić rozmowę przez telefon) oraz dwa wskaźniki - połączenia bluetooth i stanu baterii.

alt text

W zestawie oprócz kabla audio z mini jack jest również kabel USB do ładowania urządzenia i estetyczne etui.

alt text

alt text

Brzmienie, czas pracy i podsumowanie

W środku urządzenia mamy wbudowane dwa tweetery i jeden woofer. Trzeba przyznać, że Jabra Solemate gra bardzo ładnie i czysto jak na tych gabarytów przenośny głośnik, zasilany wbudowanym akumulatorem. Moc jest w zupełności wystarczająca do jego celów. Po pełnym naładowaniu Solemate'a możemy słuchać muzyki ciągle przez około 8 godzin a jego czas czuwania to 40 dni.

Produkt firmy Jabra jakim jest Solemate to idealne rozwiązanie przenośne. Sam osobiście używam go pracując wieczorami w garażu, słuchając z niego internetowego radia czy też w kuchni podczas przygotowywania posiłków. Solemate sprawdził się również na majowym pikniku nad jeziorem. Na koniec dodam, że urządzenie świetnie współpracuje i błyskawicznie łączy się z wszystkimi urządzeniami Apple, które posiadam - Mac mini, iPhone 6 oraz iPad mini retina.