Pod hasłem design kryje się praktycznie wszystko, w końcu każdy przedmiot został zaprojektowany. O rzeczach designerskich, mówimy gdy zdecydowanie się wyróżniają. To właśnie można powiedzieć o termostacie stworzonym przez Starcka i działającym z iPhonem.

Kim jest Philippe Starck? To autor projektu statku Steve’a Jobsa. Starck urodził się w 1949 roku, a od 1968 prowadzi własną firmę projektową. Jest zarówno designerem, jak i architektem. Jest niezwykle wszechstronny projektuje praktycznie wszystko od opakowań, przez ubrania, sprzęt AGD po motocykle, czy budynki.

alt text

To właśnie Starck przy konsultacjach z Jobsem zaprojektował super-jacht Venus. Prezentacja okrętu odbyła się rok po śmierci założyciela Apple. Statek ten należy do rodziny Jobsa, a koszty jego budowy w holenderskiej stoczni Feadship szacuje się na ponad 100 milionów euro.

alt text

Najbardziej rozpoznawalnym projektem Starcka jest wyciskarka do cytryn Juicy Salif firmy Alessi wciąż dostępna w sprzedaży. Z elektroniki użytkowej Starck projektował obudowy do dysków zewnętrznych LaCie, piloty do sprzętów Thomsona, czy głośniki ze stacją dokującą dla iPoda - Zikmu Parrot.

Czas się ogrzać

Starck jest też autorem termostatu od firmy Netatmo. Nie jest, to jednak zwykłe „pokrętło” do pieca, a jeden z elementów inteligentnego domu. Sprzęt, który ułatwi życie każdemu, kto w domu korzysta z własnego systemu grzewczego.

Posiadacie w domu piec gazowy, olejowy, elektryczny, pompę ciepła, rozwiązanie z bateriami słonecznymi? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wasz system grzewczy jest kompatybilny z termostatem od Netatmo. Sprawdzicie to na stronie producenta odpowiadając na serię krótkich pytań. Niestety w moim przypadku, pech chciał, że ten model Viessmanna nie działa z termostatem Netatmo.

W bardzo prosty sposób sami, podmienicie obecny klasyczny termostat, na ten inteligentny. Sam w sobie po podłączeniu pozwoli na prostą kontrole temperatury, z niewielkiego ale jakże ładnie zaprojektowanego wyświetlacza.

alt text

Zabawa zaczyna się, gdy skonfigurujemy połączenie z naszą domową siecią WiFi. Od tego momentu, możemy zarządzać naszym ogrzewaniem z poziomu przeglądarki na komputerze oraz aplikacji dla iPhone’a i iPada. Co więcej, możemy to także robić poza domem.

alt text

Dzięki dedykowanej aplikacji możemy decydować o temperaturze, planować ogrzewanie i monitorować zużycie energii. Nasz piec jest cały czas pod kontrolą. Dzięki opcji zdalnej, możemy szybko zmienić temperaturę, gdy na przykład zamierzamy wrócić do domu wcześniej niż planowaliśmy. Aplikacja podobnie jak w przypadku samego urządzenia jest bardzo minimalistyczna i ładnie zaprojektowana.

Alternatywa dla Nest, czas na inteligentny dom.

Termostat Netatmo nie jest pierwszym urządzeniem tego typu. W sprzedaży jest m.in. Nest należący do Google’a. Ten od Netatmo jest nieco tańszy, kosztuje około 800 zł. Zaletą obu jest uczenie się naszych przyzwyczajeń. Termostaty są w stanie poznać, to jak zachowujemy się w domu i dostosować się do tego, przez co możemy liczyć na oszczędności w zużyciu energii. Wielu domach takie urządzenie nie dość, że zwróci się po 2-3 sezonach, to jeszcze ułatwi nam codzienne życie.

alt text

Inteligentny dom nie jest już fikcją, to teraźniejszość. Sprzęty, które nam to ułatwiają są dostępne na wyciągnięcie ręki. Nie musimy też zakładać instalacji, za dziesiątki tysięcy złotych. Urządzenia te nadal nie są najtańsze, ale większość możemy zrobić sami i to bez plątaniny kabli. Jednocześnie szkoda, że takie inteligentne termostaty nie są standardem przy nowych piecach.

alt text

Netatmo w dodatku kolejny raz dowodzi, że wzornictwo użytkowe idzie w parzę z dobrą elektroniką użytkową.