O Flashlight, bardzo fajnym rozszerzeniu możliwości systemowej wyszukiwarki Spotlight, pisałem w listopadzie ubiegłego roku. Dzięki temu prostemu programowi stawała się ona potężnym narzędziem pozwalającym na wyszukiwanie nie tylko w systemie, ale także w różnych miejscach w sieci, jak i wykonywanie wielu różnych komend.

Wspominałem wtedy o tym, że Spotlight z Flashlightem może śmiało konkurować z aplikacjami typu Alfred czy nierozwijanym już chyba od dawna Quicksliver. Wtedy, w listopadzie Flashglight było jeszcze w fazie testów beta, a liczba wtyczek dla tego programu było niewielka. Od tego czasu bardzo się to zmieniło.

Przede wszystkim jednak Flashlight wyszedł z fazy beta testów. Został także zauważony i doceniony przez Apple do tego stopnia, że jego twórca - Nate Parrot - dostał pracę w Cupertino w dziale odpowiedzialnym właśnie za systemową wyszukiwarkę. To moim zdaniem dobra prognoza na przyszłość. Nie obraziłbym się, jakby Flashlight został włączony do kolejnych wersji OS X.

Wrócę jednak do tego co potrafi Flashlight. Program ten sam w sobie jest jakby zbiorem wtyczek rozszerzających możliwości Spotlight. Kiedy opisywałem go w listopadzie, było ich kilkanaście. Obecnie jest ich już kilkadziesiąt. Wszystkie wymienione są na jego stronie domowej. Mamy też możliwość przeglądania ich (również po kategoriach tematycznych) i instalowania bezpośrednio w programie.

alt text

Wymienię tylko kilka z tych, które zainstalowałem lub które zainstalowane są domyślnie.

Pogoda

Wpisując w Spotlight komendę "Weather" oraz nazwę miasta bez użycia polskich znaków diakrytycznych (jeśli takie w niej występują) możemy podejrzeć prognozę pogody.

alt text

Polska Wikipedia

Wystarczy wpisać w Spotlight komendę "Wiki" i następnie szukane hasło, a zostanie ono wyszukane w polskiej wersji Wikipedii.

alt text

Tłumacz Google

W systemowej wyszukiwarce należy wprowadzić komendę "gtr", a następnie kod języka źródła i kod tego, na który dany tekst ma zostać przetłumaczony oraz właściwą frazę. Dla tłumaczenia z polskiego na angielski może ona wyglądać następująco: "gtr plen epicentrum zmian".

alt text

Wyszukiwanie obrazów w Google

W tym wypadku wystarczy wprowadzić komendę "gi" i zadaną frazę, a dzięki tej wtyczce Spotlight wyszuka obrazy w wyszukiwarce Google.

alt text

Twitter

Dzięki tej wtyczce dla Flashlight systemowa wyszukiwarka pozwala na wysyłanie tweetów bez potrzeby korzystania z dedykowanej aplikacji, przeglądarki web itp.

alt text

Multimedialny słownik j. angielskiego Diki.pl

Wtyczka ta pozwala wyszukiwać za pośrednictwem Spotlight poszczególne słowa/hasła w multimedialnym słowniku j. angielskiego Diki.pl.

alt text

Możliwości jest znacznie więcej, m.in. wprowadzenie i wykonywanie komend systemowych, wyszukiwanie w wielu popularnych serwisach (m.in. 500px, Deviantart, Flickr), kopiowanie ścieżki do lokacji w Finderze, zamykanie programów, otwieranie adresów w przeglądarce Safari), dodawanie wydarzeń do kalendarza.

alt text

Są także wtyczki dla popularnych programów, jak Todoist, Omnifocus. Niektóre z wtyczek dla Flashlight zamieniają Spotlight w coś co zaczyna przypominać Siri dla OS X. Wspomnę tutaj o wtyczce Send Email, iMessage (text nate, where are you?) czy Slack.

alt text

A przy tym wszystkim zarówno Flashlight, jak i dostępne dla niego wtyczki dostępne są za darmo.

Program można pobrać ze strony flashlight.nateparrott.com.