Sieć elektromarketów Saturn poinformowała o uruchomieniu kolejnego Apple Shop w Polsce. Czym jest Apple Shop i dlaczego nie jest to Apple Store?

Apple ma bardzo rygorystyczną politykę sprzedaży swoich produktów. Aby dana sieć zyskała możliwość oferowania iPadów, iPhone’ów, czy MacBooków musi spełnić wiele obwarowań. Dlatego, chociażby wciąż w sieci komórkowej Plus, nie ma oficjalnie urządzeń mobilnych Apple.

Głównym kanałem dystrybucji produktów są salony firmowe Apple Store. W Polsce takiego stacjonarnego sklepu nie ma, bezpośrednio w Apple możemy zrobić zakupy wyłącznie korzystając ze strony internetowej Apple Store Online. Najbliższe salony Apple Store ulokowane są u naszych zachodnich sąsiadów w Berlinie i Dreźnie. Tam już 24 kwietnia, będzie można nabyć Apple Watch.

alt text

W Polsce funkcjonują jednak takie punkty, jak Apple Shops. Znajdziemy je w wybranych sklepach MediaMarkt i Saturn w całym kraju. Już 11 kwietnia zostanie uruchomiony kolejny w Saturnie w warszawskim C.H. Arkadia.

Na stronie Apple znajdziemy definicję Apple Shop:

Apple Shops to stworzone przez firmę Apple punkty sprzedaży detalicznej zlokalizowane u wybranych sprzedawców Apple i w innych sklepach detalicznych. W wielu z nich w skład personelu wchodzą doradcy firmy Apple ds. rozwiązań — odpowiednio przeszkoleni pracownicy firmy Apple, którzy mogą pomóc w znalezieniu najlepszego rozwiązania.

Jak to wygląda w rzeczywistości? Są to duże „wyspy” z produktami Apple, przy których czasem znajdziemy, także doradców firmy. Sam proces zakupowy finalizujemy, już przy kasie Saturna, czy MediaMarkt. To co je wyróżnia to właśnie identyfikacja wizualna i dostępność większości produktów.

Ponadto na rynku mamy wielu tzw. resellerów, którzy sprzedają sprzęt Apple. Są to zarówno sklepy sprzedające też inną elektronikę, jak na przykład X-Kom, czy Komputronik, ale też sklepy takie jak iSpot, czy iMad. Wśród tych sklepów Apple wyróżnia, też wybrane salony przyznając im tytuł Apple Premium Resellers.

Apple definiuje tą kategorię sklepów w ten sposób:

Apple Premium Resellers zostali uznani przez firmę Apple za zapewniających najwyższy poziom obsługi klienta, ze szczególnym uwzględnieniem rozwiązań, serwisu i wsparcia Apple.

Warto zauważyć, że nie każdy sklep pod tym samym szyldem, ma status Premium Reseller. Na przykład nie każdy salon iSpot czy Cortlandu ma takie oznaczenie.

Sprzedawcy Apple Shop i Apple Premium Resellers przynajmniej w teorii powinni mieć większą wiedzę na temat produktów i zachowywać standardy narzucone przez Apple. Nadal nie są to jednak sklepy bezpośrednio Apple. Takich w Polsce nie ma.

A gdzie kupować sprzęt Apple? Na to pytanie, trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Firma oferuje międzynarodową gwarancję, więc o to nie musimy się martwić kupując u dowolnego oficjalnego sprzedawcy. Reszta zależy już od naszych preferencji.