Podczas wiosennych porządków trafiłem na zapomniane i zakurzone książeczki, które dla nas, sprzedawców Apple były jak modlitewniki.

Jako „sprzedawca produktów Apple” i dodatkowo ich serwisant pracowałem na etatach w okresie między 1993, a 1996 rokiem. Potem nadal się tym zajmowałem ale samodzielnie. W tamtym czasie Internet raczkował, a pierwsze strony WWW dopiero powstawały. Informacje o produktach musiały być dostarczane w konwencjonalny sposób czyli w postaci materiałów drukowanych.

Książeczki Apple Facts

Apple dość systematycznie rozdawał wśród autoryzowanych sprzedawców książeczki formatu A6 zawierające podstawowe informacje o praktycznie wszystkich będących wówczas w ofercie produktach Apple. A był to czas gdy potrafił on jednego roku wypuścić kilkadziesiąt modeli komputerów. Było więc czego się „uczyć”. Dodatkowo poza komputerami Apple maił jeszcze w sprzedaży cały asortyment dodatków jak monitory, drukarki, skanery, głośniki do komputerów, a nawet aparaty cyfrowe!

Skrócony spis treści Apple Facts 5.94 Skrócony spis treści Apple Facts 5.94.

W najstarszym Apple Facts z maja 1994 roku opisano ponad 30 modeli komputerów często różniących się tylko drobiazgami. Każdy z nich mógł mieć rożne konfiguracje i dodatki. Ponadto w książeczce zostało opisanych prawie drugie tyle różnych akcesoriów komputerowych produkowanych przez Apple.

Obecnie po odejściu Jobsa asortyment produktów Apple też się rozrasta. Naliczyłem aż 36 produktów w różnych konfiguracjach podstawowych (komputery, iPhone, iPad, iPod, ATV) ale nadal jest to znacznie mniej niż w latach 90 zeszłego wieku. Dodatkowo teraz mamy Internet i odpowiednie porównywarki oraz konfiguratory.

Apple Facts Tabele możliwości konfiguracji i rozbudowy Tabele możliwości konfiguracji i rozbudowy, konieczna ściąga sprzedawcy Apple.

Poza sprzętem, Apple Facts omawiało dostarczane w standardzie i oferowane odpłatnie dodatkowe oprogramowanie oraz zalety korzystania z rozwiązań Apple.

Ostatnie Apple Facts jakie widziałem pochodziły z 1998 roku (niestety nie jestem w jego posiadaniu ale może uda mi się zrobić fotokopię).

Z archiwum „Apple Facts 5.94”

Uzbrojony w taki „wzmacniacz wspomnień” postanowiłem rozpocząć serię artykułów, w których będę opisywał poszczególne ówczesne modele komputerów i inne produkty Apple. Te z którymi mailem osobiste kontakty opiszę szerzej, te których nie dane mi było „pomacać” (a są tam modele nieoferowana np. w Europie) na tyle na ile wiedza pozwoli.

Apple Facts 5.94 spis treści. Gwiazdką oznaczone nowości Apple Facts 5.94 spis treści. Gwiazdką oznaczone nowości.

Będę się starał w tygodniu opisać jeden komputer i jedno urządzenie nim nie będące. Czyli materiałów powinno wystarczyć prawie do końca roku.

Początek już w tym tygodniu! Aby nie przegapić polecam śledzenie MacWyznawcy w socjalmediach ;-)

Twitter:

Facebook:
MacWyzanwca