W ostatnich latach Apple osiaga ogromne zyski, które znacznie przewyższają wyniki firm konkurencyjnych. Jednak patrząc na dane dotyczące wydatków na badania i rozwój niejedna osoba przetarłaby oczy ze zdumienia. Apple przeznacza na ten cel dużo mniej niż m.in. Google, Microsoft czy Samsung.

Nie znaczy to, że Apple nie realizuje działań R&D. Pisaliśmy ostatnio, że do końca 2016 roku firma z Cupertino zbuduje centrum badawcze w Japonii. Apple posiada podobne ośrodki w Izraelu i na Florydzie, gdzie zajmuje się rozwojem procesorów; w Seattle i Bostonie, w których pracuje nad oprogramowaniem (centrum w Bostonie odpowiada za rozwój Siri) oraz w Chinach, Szwecji i Anglii.

W 2013 roku Apple przeznaczyło na badania i rozwój około 4,5 miliarda dolarów, natomiast w kolejnym już nieco ponad 6 miliardów. Na poniższym wykresie przedstawione zostały wydatki Apple na ten cel w latach 1995-2013.

apple-badania-rozwoj-1

Warto zauważyć, że znaczy spadek wydatków na R&D w latach 1997-1999 przypada na powrót Steve'a Jobsa do Apple. Przyczyną tego były działania restrukturyzacyjne, których celem było skoncentrowanie przyszłych prac badawczo-rozwojowych na tych projektach, które ówcześnie uważane były za kluczowe. Do 2008 roku wydatki te utrzymywały się na podobnym poziomie i nie przekraczały jednego miliarda dolarów rocznie. Przypomnijmy, że w 2009 roku rozpoczęły się intensywne zmagania Jobsa z nowotworem trzustki, a podczas jego nieobecności zastępował go Tim Cook. Czy w związku z tym wysnuć można wniosek, że dopiero obecny CEO Apple rozpoczął intensyfikację działań R&D, a przynajmniej wydatków na nie?

Można powiedzieć, że Apple stosunkowo niewiele przeznacza na badania i rozwój. Wystarczy przytoczyć, że w 2013 roku firma Microsoft wydała na ten cel około 10 miliardów dolarów. Warto w tym miejscu przypomnieć słowa Steve'a Jobsa, które wypowiedział podczas wywiadu dla magazynu Fortune w 1998 roku.

Innowacje nie mają nic wspólnego z tym, jak wiele pieniędzy przeznaczamy na badania i rozwój. W czasie gdy Apple opracowało Maca, IBM wydało sto razy więcej na R&D. Znaczenie ma to jakich masz ludzi i jak nimi zarządzasz.

Odpowiadając na zadane wcześniej pytanie, przypomnieć warto, że Steve odszedł z Apple na początku 2011 roku. Do tego czasu swoją premierę miały jedne z bardziej innowacyjnych produktów Apple - iPhone oraz iPad, a wydatki na badania i rozwój wzrosły. Należy więc powiedzieć, że Steve nie był przeciwnikiem badań i rozwoju.

W latach 2011-2013 wydatki te wzrosły prawie dwukrotnie. W tym okresie Apple wydało na badania i rozwój niemal tyle samo co przez poprzednie 15 lat łącznie.

apple-badania-rozwoj-2

Kolejny wykres pokazuje stosunek wydatków na badania i rozwój do wartości sprzedaży netto. Odsetek ten w ostatnich latach spada, ale jest to związane z niezwykle dynamicznym wzrostem przychodów, a nie spadkiem wydaktów na R&D.

apple-badania-rozwoj-3

Jak wynika z ostatniego raportu Unii Europejskiej, w 2014 roku Apple znajdowało się dopiero na 35 miejscu pod względem wydatków na R&D wśród największych firm na świecie. Na pierwszym miejscu uplasował się Volkswagen, na drugim Samsung, a podium zamyka Microsoft.

apple-badania-rozwoj-4

Źródła: Engadget, Statista, 9To5Mac, The 2014 EU Industrial R&D Investment Scoreboard