Po pięciu latach od debiutu programu Fantastical, twórcy ze studia Flexibits zdecydowali się na premierą jego następcy. Ich nowa aplikacja nadal zawiera funkcje, które pokochali użytkownicy, a dodatkowo przynosi mnóstwo zmian, mogących ugruntować jej pozycję na rynku kalendarzy na Maca. Wpis został zaktualizowany 31 marca 2016 r.

Fantastical 2 to już nie tylko mały kalendarz, do którego użytkownik miał dostęp z paska menu. To także program, który w pełni zastępuje systemowe rozwiązanie dzięki pełnowymiarowemu interfejsowi oraz licznym funkcjom, na które nie zdecydowali się programiści z Cupertino.

Design

W ciągu ostatnich pięciu lat system OS X zmienił się nie tylko pod względem funkcjonalności, ale także w kwestii designu. Nowy Fantastical 2 wpisuje się w nową stylistykę, choć graficzny kierunek jego rozwoju mogliśmy poznać dzięki aplikacjom Flexibits na urządzenia mobilne. Wersja mini, która znajduje się w pasku menu, została w pełni odświeżona dzięki płaskiemu i pełnemu wyrazistych kolorów interfejsowi. Główne okno programu – stanowiące nowy trzon aplikacji – zostało zaś zaprojektowane od zera. Tutaj również spotkamy się ze stylistyką, do której przyzwyczaiła nas iPhone'owa i iPadowa wersja programu. Dodatkow, twórcy umożliwili użytkownikowi przełączenie się między jasną lub ciemną wersją interfejsu, przez co zależnie od wybranej opcji dominuje w nim biały lub popielaty kolor.

Fantastical recenzja

Wersja mini

Zawieszony w pasku menu Fantastical mini nie został pod względem funkcjonalności względem poprzedniej wersji programu. Nadal pozwala użytkownikom na dodawanie przypomnień oraz wydarzeń za pomocą naturalnego języka - niestety bez wsparcia dla polskiego. Twórcy poprawili sztuczną inteligencję swojego programu, dzięki czemu odczytuje on teraz kilka dodatkowych komend, na przykład związanych z czasem alarmu. Stosowana przeze mnie metoda wprowadzania danych polegająca na łączeniu dwóch języków w jednym zdaniu może zniechęcić purystów lingwistycznych. Podam jednak kilka przykładów jej wykorzystania:

  • Spotkanie z Janem Kowalskim today at 13:30 in centrum handlowe Silesia;
  • Todo trening every monday at 19:00;
  • Mecz at 19:00 remind me 15 (alarm kwadrans przed wydarzeniem).

Kliknij play

Wersja mini umożliwia podgląd kalendarza w widoku miesiąca oraz pozwala na szybki przegląd wydarzeń i przypomnień z konkretnego dnia. Niestety twórcy nadal nie dopracowali opcji przywoływania okna mini, gdy pracujemy w dowolnym programie w trybie pełnoekranowym. Po kliknięciu w ikonę na pasku menu zostajemy przeniesieni do Biurka i opuszczamy okno aplikacji, której aktualnie używamy. Rok po premierze Fantasticala 2 błąd ten nadal nie został poprawiony.

Rozszerzenia

Nowy Fantastical korzysta z możliwości OS X Yosemite i El Capitan. Przynosi ze sobą widżet, który w bardzo klarowny sposób daje nam podgląd wydarzeń oraz zadań na dany dzień. Co ważne, możemy z poziomu umieszczonego w centrum powiadomień rozszerzenia oznaczyć je jako wykonane. Fantastical 2 wspiera również funkcję Handoff.

Fantastical recenzja

Po instalacji nowego programu od Flexibits, w menu rozszerzeń z Safari pojawi się ikona Fantastical 2. Za jej pomocą możemy udostępnić link strony do okna programu i szybko dodać do notatki wydarzenia lub zadania. Na podobnej zasadzie działa usługa „Add to Fantastical”, z której możemy skorzystać zaznaczając tekst w dowolnym miejscu systemu. Warto dodać, że w bibliotece programu PopClip już pojawiło się odpowiednie rozszerzenie, które przyspiesza ten proces.

Fantastical recenzja

Kalendarz

Interfejs programu możemy podzielić na dwie części. Po lewej znajdziemy kopię wersji mini z paska menu, zaś po prawej pełnowymiarowy kalendarz. Standardowo pozwala on na wybranie widoku dnia, tygodnia, miesiąca i roku. Wraz z jedną z ostatnich aktualizacji twórcy Fantasticala pozwolili użytkownikom na umieszczenie na pierwszej pozycji w widoku tygodniowym dzisiejszego lub zaznaczonego dnia i w widoku miesięcznym dzisiejszego lub zaznaczonego tygodnia. Początkowo ograniczone było to odpowiednio do poniedziałku/niedzieli i pierwszego tygodnia miesiąca. Muszę jednak w tym momencie zaznaczyć, że w Fantastical brakuje mi widoku dwutygodniowego, który wbrew pozorom bywa bardzo użyteczny w niektórych przypadkach.

Fantastical recenzja

Świetnym rozwiązaniem jest możliwość tworzenia kilku wersji kalendarza, między którymi możemy się swobodnie przemieszczać. Dla przykładu możemy stworzyć widok swoich prywatnych wydarzeń, kalendarza z pracy, który współdzielimy z innymi osobami oraz planu zajęć dzieci. Całość można także zespolić, aby mieć podgląd kilku kalendarzy w jednym widoku.

W widoku szczegółowym danego wydarzenia możemy je edytować oraz zobaczyć pogląd mapy, jeśli dodaliśmy lokalizację w szczegółach. Kliknięcie w nie otworzy systemową aplikację lub inną, którą wybraliśmy w opcjach programu. Warto dodać, że wraz z aktualizacją programu do wersji 2.2 twórcy przynieśli możliwość sprawdzania dostępności współpracowników oraz poprawili odczytywanie wprowadzanych lokalizacji.

Fantastical recenzja

Fantastical 2 współpracuje z kalendarzami iCloud, Google, Yahoo!, Fruux, Exchange oraz innymi kontami CalDAV. Umożliwia również dodawanie lokalnych linków, np. z takich programów jak iStudiez Pro. Wersję trial programu można pobrać ze strony internetowej producenta. Obecnie aplikacja kosztuje 50 dolarów. Poniżej można znaleźć przegląd zmian, jakie wprowadziła aktualizacja do wersji 2.2