Tematyka odżywiania i fitness jest ostatnio na topie. Najlepszym przykładem jest ilość tego typu aplikacji w App Store. Deweloperzy w ostatnim czasie prześcigają się w wypuszczaniu aplikacji związanych ze sportem, bądź też odżywaniem, które dotyczą zdrowego stylu życia. Oprócz Endomondo od pewnego czasu używam Lifesum - aplikacji, która naprawdę ułatwiła mi kontrolę nad kaloriami i makroskładnikami w diecie.

alt text

Zaczynamy

W Lifesum na samym początku określamy parametry naszego ciała, dietę, a także cel jaki chcemy osiągnąć. W aplikacji my sami wpisujemy zjedzone przez nas posiłki i na tej podstawie program wylicza ile kalorii już przyjęliśmy, a ile musimy jeszcze pozyskać by trzymać się wytyczonego przez nas celu. Oczywiście możemy oznaczać aktywność fizyczną, która przyczynia się do powiększenia puli dostępnych kalorii.

W aplikacji znajduje się bardzo duża baza, w której znajdziemy przeróżne produkty np. z popularnych u nas dyskontów. Bardzo fajną funkcją z której korzystam osobiście jest ułożenie i zapisanie sobie swoich ulubionych posiłków. Dane do bazy możemy wpisywać sami lub korzystać z dostarczonych przez innych użytkowników. Jednym z minusów jest brak moderowania tej sekcji - produkty często powtarzają się i jest spory bałagan.

alt text

Dodatkowe funkcje i abonament

Jeśli chcemy korzystać z wszystkich funkcji aplikacji (takich jak diety, ulubione składniki, synchronizacje z innymi aplikacjami fitness itd.) musimy opłacić abonament. Ceny za abonament są uwarunkowane od okresu za jaki zapłacimy. Abonament na miesiąc to cena 8,99 euro, przy wykupieniu na 3 miesiące koszt zmniejsza się do 6,33 euro za miesiąc użytkowania, natomiast przy opłaceniu 12 miesięcy z góry płacimy 3,33 euro za miesiąc.

Podsumowanie

W mojej opinii aplikacja z dostępem do wszystkich funkcji jest droga, lecz jest to naprawdę dobry program w bardzo ładnej oprawie graficznej. Całość jest intuicyjna i prosta w obsłudze a dodatkowo program obsługuje język polski. Osobiście korzystam z wersji darmowej, która w zupełności wystarcza mi do kontrolowania codziennego odżywiania. Dużym plusem dla posiadaczy iPhone’ów jest synchronizacja z systemową aplikacją Health. Lifesum dostępny jest w wersji dla iOS (iPhone / iPad) oraz Android.

Więcej informacji na stronie: lifesum.com