Kulisy powstania ResearchKit
Podczas konferencji Spring Forward Apple przedstawiło nową platformę ReserachKit, która pozwala na prowadzenie badań medycznych za pomocą aplikacji dla urządzeń z iOS. Platforma udostępniona została jako open source. W wywiadzie dla Fusion doktor Stephen Friend opowiada o genezie tego projektu.
We wrześniu 2013 - prawie półtora roku przed oficjalną prezentacją platformy ResearchKit, Friend uczestniczył w konferencji MedX, podczas której wygłosił wykład na temat przyszłości badań medycznych. Opowiadał wtedy o swojej wizji systemu open source, który umożliwiałby tworzenie aplikacji pozwalających użytkownikom na przesyłanie danych medycznych wykorzystywanych następnie w badaniach naukowych.
Jedną z osób słuchających wykładu Frienda był Michael O'Reilly - były główny lekarz Masimo Corporation, firmy zajmującej się pulsoksymetrią. O'Reilly opuścił wcześniej Masimo i dołączył do Apple planując stworzyć coś, co mniej więcej odpowiadałoby wizji skoncentrowanej na pacjencie platformy open source, o której opowiadał Friend.
Po zakończeniu wykładu O'Reilly podszedł do prelegenta i z typową dla Apple powściągliwością powiedział "nie mogę powiedzieć Ci gdzie pracuje, ani co robię ale muszę z Tobą porozmawiać." Zaciekawiony Friend dał się namówić na spotkanie przy kawie.
Niedługo po spotkaniu O'Reilly i Friend często pojawiali się w siedzibie Apple w Cupertino. Zorganizowali także finansowane przez DARPA warsztaty dotyczące potencjalnego wpływu biosensorów na zrozumienie mechanizmów choroby Parkinsona.
Euan Ashley, pracująca nad aplikacją myHeart badaczka ze Stanford University, w innym wywiadzie dla Fusion powiedziała, że Apple stworzyło jedynie ramy tej platformy, a nad pierwszymi aplikacjami ResearchKit pracowali wspomniani naukowcy.
Friend powiedział także, że choć jego wizja nie była w pełni zgodna z tym, nad czym pracowało już Apple, to nie chciał on pracować z Microsoftem czy Google. Jak sam stwierdził Apple to firma sprzętowa, która nie będzie wykorzystywać ani sprzedawać danych pozyskanych dzięki ResearchKit.
Ostatecznie nie wiadomo jednak czy ResearchKit to pomysł Stephena Frienda, czy dołączył on jedynie do zespołu, który już wcześniej pracował nad podobną platformą.
Źródła: MacRumors, Appleinsider