W roku 2011 ONZ uznało cukrzycę za pierwszą niezakaźną chorobę będącą epidemią XXI wieku. Aktualnie na całym świecie liczba chorych wynosi blisko 382 miliony osób, a według szacunków w ciągu następnych 20 lat będzie to już liczba 592 miliony. Mimo, że cukrzyca jest chorobą nieuleczalną, rozwój technologii medycznej sprawia, że postęp, jaki dokonał się w jej kontroli, a tym samym w jej leczeniu, jest imponujący. Rozwój medycyny idzie w parze z rozwojem pozostałych technologii wzajemnie się komplementując. Swój udział w tym procesie mają także urządzenia mobilne, w tym te produkowane przez firmę Apple. W jaki sposób?

Do prawidłowej kontroli cukrzycy niezbędna jest kontrola poziomu cukru we krwi, służą do tego glukometry. Jednak nie zawsze są one wygodne w mobilnym użyciu. Teraz rolę takiego urządzenia przejmują smartfony, służąc jako ich panel sterowania i wyświetlacz zarazem. Do rozwiązań tego typu należą produkty znajdujące się w ofercie firmy iHealth Labs. Jednym z nich jest iHealth Wireless Smart Glucko-Monitoring System, a drugim iHealth Align. Oba te glukometry działają z systemem zarówno iOS, jak i Android.

Pierwszy z modeli to mobilny aparat do pomiarów krwi komunikujący się bezprzewodowo z naszym iPhonem czy iPadem.

alt text

Do jego obsługi wymagane jest pobranie z App Store darmowej aplikacji, dzięki której na ekranie naszego urządzenia odczytamy wynik pomiaru glukozy we krwi. To nie jedyna funkcja tej aplikacji, będzie spełniała także rolę dziennika, który pozwoli diabetykom na lepsze prowadzenie długookresowych pomiarów. Wyniki z ostatniego tygodnia, a nawet 3 miesięcy mogą zostać wyświetlone w formie zwykłej bazy danych oraz wykresu wahań cukru. Aplikacja daje możliwość zapisywania informacji o posiłkach oraz dawce insuliny, a dla wygody roztargnionego użytkownika poprzez funkcję powiadomień przypomni o potrzebie wykonania kolejnego badania. Dotychczas przy używaniu większości standardowych glukometrów użytkownik był zmuszony do własnoręcznego prowadzenia takich zapisków, aby móc przedstawić je swojemu lekarzowi podczas wizyty kontrolnej. Teraz pomiary zapiszą się automatycznie w pamięci naszego iPhone'a, a później wszystko możemy pokazać lub przesłać drogą elektroniczną naszemu lekarzowi. Pozostałe czynności związane z przeprowadzeniem badania są już standardowe, do urządzenia wsuwamy jednorazowy pasek, na który nakładamy minimalną 0,7µL ilość krwi z nakłutego opuszka palca, a 5 sekund później z ekranu iPhone'a, bądź iPada odczytujemy wynik w zakresie 20 mg/dL - 600 mg/dL (1.1mmol/L - 33.3mmol/L). IHealth Wireless Smart Glucko-Monitoring System nie jest drogim urządzeniem, jego koszt to jedynie 30$.

Jeżeli chcemy zaoszczędzić trochę dolarów oraz miejsca w kieszeni, to za kwotę 16,95$ możemy nabyć drugi z modeli, iHealth Align. Jak zapewnia jego producent, najmniejszy z dostępnych glukometrów. Jego wymiary to: 5,1cm x 2,9cm x 0,93cm.

alt text

Prócz ceny i wymiarów różnica pomiędzy tymi modelami polega na sposobie komunikacji z urządzeniem mobilnym. W pierwszym przypadku następowało to za pośrednictwem technologii Bluetooth, natomiast iHealth Align podłączymy do naszego iPhone'a i iPada za pomocą wejścia słuchawkowego. Tak samo, jak poprzednik, tak i ten glukometr do działania wykorzystuje aplikację iHealth Gluco Smart oraz ten sam rodzaj dokupowanych osobno pasków testowych. Ich cena to 12,50$ za 50 sztuk, przy czym kupując 5 opakowań w ciągu miesiąca np. na Amazonie oszczędzimy 15% ceny. To ważna informacja dla iDiabetyków w Polsce, bo nie są refundowane. W końcu w Polsce problem cukrzycy dotyczy ”tylko" 3 milionów osób…

Źródło: ihealthlabs