Jednym z bohaterów drugiego planu poniedziałkowej konferencji były technologie stojące za nowymi produktami - MacBookiem i zegarkiem Apple Watch. Jedną z nich jest Force Touch, technologia rozpoznawania siły nacisku palca na powierzchnię dotykową.

Apple zaimplementowało ją w ekranie zegarka Apple Watch oraz w gładziku jaki znalazł się w nowym MacBooku oraz zaktualizowanym MacBooku Pro z 13-calowym wyświetlaczem Retina. Jeśli wierzyć ostatnim plotkom, Apple na tym nie poprzestanie. Ekran z tą technologią ma podobno znaleźć się w kolejnych modelach iPhone'ów (6s ?).

Wspomniany gładzik wyposażony został w cztery czujniki rozpoznające siłę nacisku i w przeciwieństwie do obecnych gładzików montowanych np. w starszej linii MacBooków Pro czy MacBookach Air można wykonać kliknięcie w każdym jego miejscu (w starszych modelach gładzik przymocowany jest na stałe górną krawędzią - kliknięcie można wykonać naciskając na jego środkową lub dolną część). Gładzik z technologią Force Touch nie wykona mechanicznego kliknięcia - tak, jak ten stary - czujniki wykryją jedynie większą siłę nacisku. Oczywiście Force Touch nie ograniczy się do tego jednego kliknięcia. Apple stworzyło zestaw nowych gestów dla tego gładzika.

alt text

Interesująco wyglądać może zastosowanie tej technologii w ekranach iPhone'ów. Zwiększy to możliwości interakcji, m.in. w grach, ale także w aplikacjach użytkowych oraz w samym systemie iOS.

O tym wszystkim rozmawiamy w tym odcinku MyApple Daily.

MyApple Daily w iTunes Store