BikeSpike to nic innego jak lokalizator GPS, którego głównym celem (lecz nie tylko) jest odnalezienie skradzionego roweru. Urządzenie posiada moduł GPS i wykorzystuje technologię komórkową, dzięki której możemy śledzić w czasie rzeczywistym położenie naszego pojazdu. Dostęp do informacji o położeniu naszych "dwóch kółek" obsługiwany jest przez stronę internetową lub aplikację dla systemów iOS i Android.

Całe urządzenie jest skrzętnie ukryte w uchwycie na bidon, który mocujemy do ramy naszego roweru. W środku mamy najmniejszy na świecie chipset GPS wraz z anteną, akcelerometr i moduł do komunikacji poprzez sieć komórkową. Bateria wystarcza na 3-4 tygodnie użytkowania (w zależności od siły sygnału). Aby naładować urządzenie nie trzeba odpinać go od roweru – w zestawie jest ładowarka, którą podpinamy do gniazdka i ładujemy urządzenie kablem przez port micro USB.

alt text

Funkcje

Tak jak wspominałem BikeSpike to nie tylko lokalizator służący do namierzenia skradzionego roweru. Oprócz tej kluczowej funkcji, urządzenie posiada system wykrywania kolizji, który poinformuje naszych bliskich i wskaże miejsce wypadku. Kolejną funkcją jest ustawienie "wirtualnego ogrodzenia" czyli bezpiecznego pola po którym może poruszać się rower. Kiedy pojazd je przekroczy, system natychmiast informuje nas wysyłając powiadomienia. Dzięki tej funkcji możemy monitorować np. swoje dzieci i pilnować czy nie opuszczają bezpiecznej strefy. Mając do dyspozycji GPS i akcelerometr urządzenie prowadzi statystyki o przebytym przez nas dystansie, prędkościach i kursie - możemy się nimi dzielić ze znajomymi czy trenerem personalnym.

alt text

BikeSpike działać ma na terenie Stanów Zjednoczonych, Kanady, Australii, Japonii i Unii Europejskiej, a jego cena w USA to 129 dolarów (za dodatkowe 40 dolarów możemy mieć wersję wykonaną z karbonu).

alt text

W związku z tym, że urządzenie używa sieci komórkowej musimy płacić abonament. Do wyboru mamy dwa plany. Pierwszy, podstawowy Urban Commuter (5 dolarów na miesiąc - USA) - obejmuje tylko dostęp do monitoringu. Drugi Pro Plan (7 dolarów na miesiąc - USA) daje nam dostęp do wszystkich funkcji o których pisałem wyżej. Na chwile obecną nie znamy cen w innych krajach.

Na stronie producenta bikespike.com jest już przedsprzedaż. Projekt ma ruszyć na wiosnę tego roku.

alt text