Kilka dni temu na Twitterze pojawiła się informacja o tym, że Apple opatentowało specjalny 18-karatowy stop złota, w którym znajdzie się mniej tego kruszcu niż zwykle ma to miejsce w przypadku stopu używanego przez jubilerów. Wywołało to niemałe poruszenie, a sprawę postanowił wyjaśnić bloger ukrywający się pod nickiem Dr. Drang.

Zwykle złoto celem utwardzenia zawiera różnego rodzaju domieszki z innych metali, np. srebra lub miedzi (dobór domieszki ma znaczenie np. wtedy kiedy chce się uzyskać konkretny odcień złota). Czystość stopu złota określa się na postawie procentowego udziału tych domieszek w wadze. Służy do tego jednostka zwana karatem. Czyste złoto ma 24 karaty. Jak łatwo obliczyć w przypadku stopu złota 18-karatowego, na 100 gramów stopu złoto stanowi 75 gramów (stąd też wykorzystywane w jubilerstwie złoto 18 karatowe ma próbę 750). Pozostałe 25 gramów to wspomniane już domieszki.

Koperty luksusowych wersji zegarka Apple Watch z serii Edition mają być wykonane z 18-karatowego złota. Czy zatem Apple do produkcji każdej z nich wykorzysta tyle złota, ile jubiler? Zdaniem użytkownika Twittera ukrywającego się pod nickiem Sumocat i wspomnianego już Dr. Dranga, niekoniecznie.

Apple opatentowało specjalny kompozytowy stop złota, w którym wspomniane domieszki z innych metali (miedzi lub srebra) zastąpiono cząsteczkami ceramicznymi węglika boru, węglika krzemu lub innych substancji o zdecydowanie mniejszej gęstości i wadze. W ten sposób złoto wykorzystane przez Apple do produkcji kopert zegarków będzie nadal mieścić się w skali oceny czystości stopu na poziomie 18 karatów - nadal złoto stanowić będzie 75% wagi, a domieszka 25%. W przypadku opatentowanego przez Apple stopu kompozytowego będą to jednak zupełnie inne proporcje ilościowe.

alt text

Dr. Drang w swoim wpisie na blogu dokonuje odpowiednich obliczeń porównując ilość złota w jednym centymetrze sześciennym 18-karatowego stopu złota jubilerskiego i tego, które wykorzystywać będzie Apple.

I tak w 1 cm3 standardowego 18 karatowego stopu jubilerskiego znajdzie się 11,7 gramów złota, podczas gdy w 1 cm3 18-karatowego stopu wykorzystywanego przez Apple złota będzie jedynie 5,43 gramów (dalej 75% wagi, ale jedynie 28% materiału w stopie).

Nie ma oczywiście pewności, że Apple faktycznie wykorzysta opatentowany przez siebie kompozytowy stop złota. Jeśli tak będzie, to jednak - choć firma będzie się mogła chwalić zegarkami z kopertami wykonanymi z 18-karatowego złota - dla wielu może być to mocno naciągane. Mniejsza ilość kruszcu i lżejsza domieszka (której musi być ilościowo więcej, by zgadzały się proporcje wagowe) oznaczać może nie tylko lżejszą kopertę, ale także niższą cenę wersji Edition.

Z drugiej strony węglik boru, który zastąpić ma miedź lub srebro, jest niezwykle wytrzymałym materiałem, stosowanym np. w szlifiernictwie, zastępując diament. Z tlenem reaguje dopiero w temperaturze powyżej 1000 stopni C. W dokumentacji wspomnianego patentu Apple wspomina, że nowy stop jest twardszy i bardziej odporny na zarysowania. Intencją firmy nie jest więc tylko oszczędzanie kruszcu, ale także zabezpieczenie produktu (a dokładnie koperty luksusowego zegarka) przed uszkodzeniami, np. zarysowaniami.

Źródła: Dr. Drang, Biuro Patentów i Znaków Towarowych USA