Wraz ze zbliżającą się premierą zegarka Apple Watch, pojawiają się kolejne doniesienia dotyczącego jego specyfikacji technicznej. Poniedziałkowa prezentacja w San Francisco i pierwsze testy urządzenia zweryfikują informacje, które obecnie możemy kwalifikować tylko jako plotki.

Bateria

Najwięcej obaw wśród potencjalnych użytkowników Apple Watch dotyczy czasu pracy urządzenia na baterii. W przypadku ciężkiego obciążenia zegarka, powinien on pozwolić na 2,5-4 godziny pracy. Typowe użytkowanie ma zaś wiązać się z koniecznością ładowania urządzenia co 19 godzin. Warto jednak pamiętać, że wpływ na wyżej wspomniane statystyki będzie miała częstotliwość podświetlania ekranu oraz przede wszystkim ilość przyjmowanych powiadomień. W wydłużeniu czasu pracy na baterii może pomóc specjalny tryb, który ograniczy funkcje urządzenia tylko do pokazywania bieżącego czasu i pozwoli na zaledwie dwu-sekundowe podświetlenie ekranu. Całkowite naładowanie zegarka ma trwać cztery godziny.

alt text

Byłaś serca biciem

Zegarek Apple Watch będzie posiadał funkcję przekazywania rytmu serca innym użytkownikom tego sprzętu. Opcja ta wykorzysta monitor pulsu, który znajdziemy na spodniej stronie zegarka. Dzięki ciągłemu podświetleniu nadgarstka, urządzenie będzie stale analizować uderzenia naszego najważniejszego mięśnia, a tym samym pozwoli na natychmiastowe udostępnienie jego rytmu. Pulsometr nie znajdzie jednak zastosowania tylko w przypadku wyżej opisanej funkcji. Pozwoli on również na doprecyzowanie danych związanych z aktywnością fizyczną.

alt text

Powiadomienia i aplikacje

Interfejs systemu zegarka Apple Watch będzie zmodyfikowaną wersją znanego z iOS springboardu. Zamiast standardowych aplikacji znajdziemy jednak Odbicia programów z iPhone’a, których ikony będziemy mogli skalować oraz przesuwać bez ograniczenia wirtualnymi krawędziami. Wśród zainstalowanych wraz z systemem Odbić znajdziemy Pulsometr, Wskaźnik baterii, Statystyki sportowe, Ekran aktywności, Pogodę, Muzykę, Kalendarz, Ustawienia, Mapy i oczywiście Zegar. Przeciągając palcem po ekranie od jego górnej krawędzi, użytkownik włączy widok Centrum Powiadomień, na wzór tego z systemu iOS. To od dewelopera będzie jednak zależeć, czy zaimplementuje on w swoim programie notyfikacje dla Apple Watch. Warto dodać, że pojawią się one na ekranie urządzenia tylko wtedy, gdy będzie ono założone na nadgarstku użytkownika. W czasie ładowania zegarka złączem MagSafe lub jego swobodnego spoczywania nie będzie ono posiadało tej funkcjonalności.

alt text

Muzyka i pamięć

Zegarek Apple Watch będzie mógł pełnić funkcję iPoda ograniczonego do 8-gigabajtowej pojemności urządzenia. Zarządzanie muzyką będzie jednak odbywać się nie za pomocą iTunes, a dedykowanej aplikacji, które pojawi się wraz z premierą iOS 8.2. Dzięki połączeniu zegarka z urządzeniami peryferyjnymi, możliwe będzie streamowanie muzyki bezpośrednio z Apple Watch.

alt text

Aplikacja Companion

Do zarządzania zegarkiem konieczne będzie wykorzystanie programu noszącego nazwę Companion. Poza widokiem ustawień, użytkownik znajdzie w nim kopię ekranu Apple Watch, którą będzie mógł wykorzystać do personalizacji interfejsu urządzenia. Aplikacje współpracujące z zegarkiem będą automatycznie instalowane w jego pamięci, a Companion umożliwi ich usunięcie.

alt text

Force Touch, koronka, sterowanie głosowe

Ekran dotykowy zegarka Apple Watch będzie posiadał inne właściwości względem tego, który znamy z pozostałych urządzeń mobilnych firmy z Cupertino. Poza standardowymi operacjami, jak przesuwanie palcem i punktowe dotknięcie, możliwe będzie wykorzystanie opcji Force Touch. Poprzez naciśnięcie ekranu, da ona użytkownikowi możliwość przywołania dodatkowych funkcji.

Koronka urządzenia pozwoli na skalowanie interfejsu, a także nawigację wzdłuż dwóch osi - poziomej i pionowej. Ponadto będzie ona pełnić rolę dodatkowego przycisku, tak jak ma to miejsce w zegarkach z systemem Android Wear.

Z poziomu Apple Watch użytkownik będzie miał możliwość wywołania asystenta głosowego. Niestety nie pozwoli on na odpowiadanie głosowe na maile, jednak możemy oczekiwać, że kolejne aktualizacje oprogramowania Watch OS oraz iOS przyniosą tę funkcję.

alt text

Prędkość działania i Apple Pay

Według ostatnich plotek, które rzekomo pochodzą od osób mających możliwość testowania zegarka, jest on bardzo szybki. Dopiero przy zainstalowaniu dwustu Odbić jego responsywność może ulec niekorzystnej zmianie. Taka ilość aplikacji nie wydaje się być jednak typowa dla większości użytkowników. Dodatkowo, podobnie jak iPhone, Apple Watch zostanie wyposażony w moduł NFC, który pozwoli na korzystanie z platformy Apple Pay. Każdorazową będziemy ją jednak musieli odbezpieczyć, gdyż będzie aktywna tylko w przypadku kontaktu zegarka ze skórą użytkownika.

alt text

Grawer

Według francuskiego serwisu iPhonenote.com, kupujący zegarek Apple Watch będą mogli opatrzyć go grawerem. Doniesienia wydają się prawdopodobne. Podobna usługa jest oferowana w przypadku iPodów i iPadów. Na ten moment nie wiadomo jednak, gdzie grawer miałby się pojawić. Można jednak zakładać, że od wewnętrznej strony urządzenia.

alt text

Przyszłość

Zegarek Apple Watch będzie prawdopodobnie szybko rozwijany zarówno pod względem oprogramowania jak i akcesoriów. Firma z Cupertino poprosiła deweloperów aby wstrzymali się z publikacją szczegółów dotyczących ich aplikacji i Odbić aż do momentu premiery. Być może w przyszłości wykorzystane zostanie również złącze zegarka, które znajduje się przy zwieńczeniu bransolety i dekielu urządzenia. Może ono służyć do połączenia Apple Watcha z opaskami biometrycznymi lub innymi dodatkami. Wracając do rozwoju software’owego, kilka dni temu Tim Cook nawiązał do tej tematyki, przywołując jednocześnie opis możliwości otwierania samochodu za pomocą najnowszego produktu jego firmy.

alt text

Ceny

Rozpiętość cenowa zegarka Apple Watch będzie prawdopodobnie bardzo duża. Wynika to nie tylko z różnicy między dwoma rozmiarami urządzenia, ale przede wszystkim wyboru materiału frontu zegarka, koperty i paska lub bransolety. Urządzenie w najtańszej wersji będzie prawdopodobnie dostępne w cenie 349 dolarów, a najdrożej 19999 dolarów. Szczegóły znajdziecie w naszym artykule poświęconemu temu zagadnieniu.

alt text

Premiera

Ciągle trwają spekulacje, które dotyczą nie tylko miejsca sprzedaży zegarka, ale także terminu jego wejścia do sprzedaży. Najbardziej prawdopodobny wydaje się być pierwszy tydzień kwietnia. Apple może próbować konkurować z Samsungiem, którego najnowsze flagowce - modele S6 i S6 Edge - trafią na sklepowe półki 10 kwietnia. Debiutancka linia produktów Apple trafi początkowo prawdopodobnie tylko do salonów firmowych, choć priorytetem może okazać się tylko rodzimy rynek firmy. Pojawiły się również plotki, że Apple Watch nie będzie dostępy w sprzedaży wysyłkowej. Poniedziałkowa prezentacja w Yerba Buena Center pokaże, czy wyżej opisane doniesienia będą miały odbicie w rzeczywistości.

alt text

Źródło: 9TO5MAC, TechCrunch, 9TO5MAC, AppAdvice