Począwszy od premiery pierwszego modelu iPhone'a przez iPoda Touch do iPada, wszystkie iUrządzenia działające pod kontrolą systemu iOS posiadają fizyczny przycisk Home. Jego poprawne działanie determinuje ich funkcjonowanie, a liczba zadań, jakie zostały mu przypisane sprawia, że firma Apple nadal nie decyduje się na zastąpienie go innym rozwiązaniem. Przyznaję, iż pomimo wieloletniego i intensywnego korzystania z wymienionych urządzeń, przycisku Home nigdy nie udało mi się zepsuć. Jednak nie wszyscy mają tyle szczęścia. Co zrobić w przypadku, kiedy kalibracja nie przyniosła poprawy, sami nie podejmujemy się jego naprawy, a do punktu serwisowego chwilowo nam nie po drodze? Możemy wyświetlić wirtualny przycisk Home na ekranie.

Aby skorzystać z takiej opcji na naszym urządzeniu, należy włączyć jedną z funkcji dostępności wbudowanych w system iOS. Nosi ona nazwę AssistiveTouch. Dokonamy tego przechodząc do: Ustawienia>Ogólne>Dostępność>AssistiveTouch. Po włączeniu tej funkcji w rogu ekranu bez względu na to, z jakiej aplikacji będziemy korzystać w danym momencie, pojawi się przeźroczysty przycisk. Jeżeli jego położenie nam nie odpowiada lub przesłania inny znajdujący się pod nim element, możemy przeciągnąć go do dowolnej krawędzi ekranu. Naciśnięcie przycisku wywołuje jego menu, gdzie znajdziemy wirtualny przycisk Home.

alt text

Tapnięcie na nim zadziała jak jednokrotne wciśnięcie tego fizycznego, przenosząc nas do ekranu początkowego. To podstawowa funkcja przycisku Home, jednak tak, jak i on, tak i AssistiveTouch spełnia więcej zadań. Po wyświetleniu menu tej funkcji dostępności pokażą się dodatkowe przyciski: ”Siri", który wywołuje tego wirtualnego asystenta, ”Centrum powiadomień" i ”Centrum sterowania", zastępujące gesty przeciągnięcia palcem od góry/dołu ekranu oraz ”Ulubione", gdzie możemy zdefiniować własne gesty. Tapnięcie w ”Urządzenia", daje dostęp do kolejnych opcji: zablokowania lub obrócenia ekranu, przy czym dłuższe przytrzymanie palca na ”Zablokuj ekran" zadziała tak, jak i przytrzymanie fizycznego przycisku Power, wywołując opcję wyłączania urządzenia, dostosowania głośności oraz wyciszania.

alt text

Przechodząc dalej odnajdziemy dwie z podstawowych funkcji poprawnie działającego fizycznego Home tj. ”Przełączanie programów" i ”Zrzut ekranu".

alt text

Celem wprowadzenia funkcji AssistiveTouch było ułatwienie korzystania z iPhone'a, iPada, i iPoda Touch osobom mającym trudności z dotykaniem ekranu lub naciskaniem fizycznych przycisków. Dlatego część dostępnych funkcji z menu pozwala na ich zastąpienie lub na wprowadzenie własnych. Nawet w urządzeniach firmy Apple zdarza się, iż coś przestaje działać poprawnie, często dotyczy to właśnie przycisków fizycznych. Dzięki funkcji AssistiveTouch możemy częściowo rozwiązać ten problem i to nie tylko w przypadku Home.