Rok 2009, firma Apple prezentuje następcę iPhone'a 3G, model iPhone 3G S. Po raz pierwszy w nazwie pojawia się litera ”S". Nowy smartfon posiadał procesor Samsung ARM Cortex-A8 600 MHz, szybszy od zastosowanego w poprzedniku procesora Samsung'a ARM 1176 412 MHz. Dodatkowo podwojono w nim ilość pamięci operacyjnej z 128 MB do 256 MB. Poprawiona specyfikacja sprawiała, iż smartfon działał dwukrotnie szybciej. Dodanie litery ”S" odczytywanej jako skrót od angielskiego słowa ”speed" (szybkość) do oznaczenia tego modelu miało symbolizować ten fakt. Od tego momentu smartfony firmy oznaczane kolejnymi cyframi, w roku następnym otrzymywały ”S" w nazwie. Oczywiście były szybsze od swych wcześniejszych wersji i tłumaczenie ”S" jako ”speed" także w tym przypadku byłoby adekwatne, jednak nie tylko to słowo zaczyna się na tą literę.

Wraz z premierą iPhone'a 4G S firma z Cupertino zaprezentowała nową funkcję, w jaką ten smartfon został wyposażony. Wprowadzenie inteligentnego asystenta głosowego pod nazwą ”Siri" do tego urządzenia spowodowało, iż "S" w nazwie modelu zaczęto odczytywać w ten sposób. Przyznał to sam Tim Cook zastępujący już Steve'a Jobsa na stanowisku dyrektora generalnego Apple. Z nazwą modelu iPhone'a 4 S wiąże się też inna historia. Smartfon został zaprezentowany w dniu 4 października 2011, dzień później zmarł założyciel firmy Steve Jobs. Fani jego osoby zaczęli nazywać swój nowy model oznaczony symbolem 4 S jako ” for Steve".

IPhone 5 S wprowadził w 2013 roku do świata urządzeń Apple czytnik linii papilarnych wbudowany w przycisk Home. Dzięki takiemu rozwiązaniu wzrósł poziom bezpieczeństwa danych przechowywanych na urządzeniu. Ten zapewniający ograniczenie dostępu do iPhone'a 5 dla niezdefiniowanych użytkowników i umożliwiający autoryzację zakupów w iTunes Store, App Store, iBooks Store oraz w usłudze Apple Pay czujnik nazwano Touch ID. Co prawda jego nazwa nie rozpoczyna się od ”S", słowo ”security" (bezpieczeństwo) już tak, taka jest etymologia litery ”S" w tym przypadku.

Aktualnym modelem, a nawet modelami są wprowadzone 9 września 2014 roku iPhone 6 i iPhone 6 Plus. Znajdujemy się w momencie pośrednim pomiędzy modelami z ”S" w nazwie. Teoretycznie, bo jak będzie z następcami iPhone'ów 6 przekonamy się za kilka miesięcy. Jest jednak coś, co sprawia, że litera ”S" może się tym razem nie pojawić.

Na odbywających się targach MWC 2015 w Barcelonie Samsung zaprezentował swojego nowego flagowca smartfon Galaxy S 6. W cyfrach dogonili już swojego głównego konkurenta na rynku inteligentnych telefonów. Jeżeli Apple zachowa swoją dotychczasową praktykę oznaczania smartfonów, to po ich premierze część roku upłynie pod znakiem S 6 vs. 6 S. Nic się nikomu z tego powodu nie stanie, jednak dwaj aktualnie najwięksi gracze w tej branży powinni zadbać o bardziej rozróżniające ich produkty nazewnictwo. To odpowiedni czas na zmianę, gdyż nie wyobrażam sobie, że taki system oznaczania kolejnych modeli może trwać w nieskończoność lub skończoność smartfonów. Wyobrażacie sobie iPhone'a kilkanaście? A za rok kilkanaście S? Ja nie, ale jeżeli Apple i Samsung tak, to w przyszłym roku będzie starcie S 7/7, a w 2019 roku Samsung przegoni w numeracji firmę z Cupertino z modelem 8 S, oferując model S 10. Dzięki temu w oczach osób niezainteresowanych technologią będzie mogła uchodzić za producenta, którego smartfony są dłużej na rynku, a przecież pierwszy Galaxy S pojawił się, gdy istniał już iPhone 4.

Apple w podobny sposób oznaczał kolejne modele swoich iPad'ów. Nie było wśród nich oznaczonych literą ”S", jednak po modelach iPad, iPad 2, iPad 3 i iPad 4 w 2013 roku pokazano model oznaczony jako iPad Air, a w ubiegłym jego następcę iPad'a Air 2. Nazwy można zmieniać, czasem powoduje to pewien bałagan, jednak pozwala na jeszcze większą rozpoznawalność własnych produktów. Czasem słyszę, że ktoś kupił sobie smartfon, kiedy pytam jaki, pada odpowiedź ”5 S, albo nie, S 5" i gdy myślałem już, że ”rodzina" trafiam na ”przeciwnika".

Jeżeli w nowych iPhone'ach zobaczymy literę ”S", to się nie obrażę, zwłaszcza, jeżeli będzie oznaczać "sapphire glass", ekran pokryty szkłem szafirowym.