Pewnie jestem gościem starej daty ale dla mnie najlepszym narzędziem do porządkowania informacji - jednego z podstawowych zadań komputera - jest baza danych. Jeśli ktoś spróbował sił w sztuce obsługi takiej aplikacji zapewne nie wróci już do dziesiątków innych programów, które powielają to co daje prawdziwa baza danych. Stworzenie odpowiedniego środowiska (katalog książek, lista rzeczy w magazynie) nie należy do prostych wyzwań. Trzeba przewidzieć sporo czynników aby podczas pracy nic nas nie zaskoczyło (często zmiana jednego parametru w bazie pociąga za sobą szereg innych konsekwencji). A jeśli uda nam się znaleźć narzędzie miłe w obsłudze i proste w projektowaniu formularzy?

Records to baza danych jednak tak zbudowana, by nie wywoływała gęsiej skóry na sama myśl o jej uruchomieniu. Głównym celem Andrea Gelati, autora tego programu było oddanie zwykłemu użytkownikom narzędzia, które będzie spełniać funkcje aplikacji bazo-danowej i będzie proste w obsłudze. Udaje się to osiągnąć, jednak kosztem możliwości jakie posiadają „pełnowartościowe bazy danych”.

Do czego to służy

alt text

Gdybym miał odpowiedzieć w jednym zdaniu do czego służy Records to powiem - do utrzymania porządku w gromadzonych informacjach. Sami tworzymy z przycisków, formularzy i pól tekstowych bazę która ma spełnić nasze oczekiwania odnośnie przechowywanych danych. Chcemy stworzyć swoją bibliotekę książek? Nie ma najmniejszego problemu. Przeciągamy do obszaru formularza gotowe elementy: tekst - nazwa i opis książki (Text Field). Do tego dodajmy widok obrazka (Image View) na podgląd okładki, a w polu waluty (Currency) umieszczamy cenę jaką zapłaciliśmy za periodyk. Jeśli przyjdzie nam jeszcze coś do głowy… wystarczy przeciągnąć z menu po prawej stronie interesujące nas elementy bazy danych. Warto tu wspomnieć o menu rozwijanym (Pop Up Button) z przedefiniowanymi wartościami (List Editor). Sam mogę zbudować listę, na przykład z kategoriami książek (horror, sensacja, kryminał), aby przyspieszyć wprowadzanie nowych rekordów do bazy.

alt text

Proste budowanie bazy danych

alt text

I tyle wystarczy by zaprojektować bazę danych. Wybieram, przeciągam i układam odpowiednio na karcie formularza. Dowolnie, tak jak mi odpowiada, nie zaś tak, jak chce tego autor jednego z setek aplikacji. To ja mam nad tym pełną kontrolę i sam dostosowuję menu do swoich preferencji. To jest wielka zaleta tej aplikacji.

alt text

Każdy z umieszczonych elementów posiada swoje preferencje. Ustalimy rozmieszczenie ich względem innych elementów, wybierzemy wartości początkowe dla wartości bazy lub wyrównamy napisy do środka. Wszystko w przejrzystym i miłym dla oka interfejsie.

Jako użytkownik baz danych dostrzegam jednak w Records wiele braków w odniesieniu do „prawdziwych”, czytaj drogich aplikacji. Najbardziej mi doskwiera brak filtrowania treści i wyszukiwania z operatorami typu „LUB”, „I".

alt text

Nie możemy też tworzyć relacji między bazami danych. Nasuwa mi się jednak pytanie, z jakich funkcji będzie korzystał świeżo-wypieczonego użytkownik? Records jest świetnym narzędziem do rozpoczęcia przygody z bazami. Katalogowanie wszelkich danych czy informacji staje się prostą i przyjemną czynnością. Do tego możliwość wyeksportowania danych jest gwarantem bezpieczeństwa pieczołowicie dodawanych rekordów. A ja mam nadzieję, że Records będzie się rozwijał. Drzemie w tej aplikacji potencjał, który warto zagospodarować.

Witryna programu - http://pushpopcorn.com/

Cena aplikacji - 49,99 dolarów

Program wymaga systemu OS X 10.10 Yosemite.

Konkurs

Napisz w komentarzu do jakich zadań będziesz chciał użyć aplikację Records. Z listy osób komentujących wylosuję pięciu laureatów, którzy otrzymają licencje na program. Konkurs trwa do 22.02.2015


Dla czytelników MyApple.pl nasz sklep przygotował promocję na wszystkie akcesoria do najnowszych telefonów iPhone. Przy składaniu zamówienia wystarczy wpisać kod: iPhone11 w polu Posiadam kupon rabatowy znajdujący się w koszyku. 

Produkty objęte promocją:

10% kupon ważny jest do 15.11.2019