Pewnie jestem gościem starej daty ale dla mnie najlepszym narzędziem do porządkowania informacji - jednego z podstawowych zadań komputera - jest baza danych. Jeśli ktoś spróbował sił w sztuce obsługi takiej aplikacji zapewne nie wróci już do dziesiątków innych programów, które powielają to co daje prawdziwa baza danych. Stworzenie odpowiedniego środowiska (katalog książek, lista rzeczy w magazynie) nie należy do prostych wyzwań. Trzeba przewidzieć sporo czynników aby podczas pracy nic nas nie zaskoczyło (często zmiana jednego parametru w bazie pociąga za sobą szereg innych konsekwencji). A jeśli uda nam się znaleźć narzędzie miłe w obsłudze i proste w projektowaniu formularzy?

Records to baza danych jednak tak zbudowana, by nie wywoływała gęsiej skóry na sama myśl o jej uruchomieniu. Głównym celem Andrea Gelati, autora tego programu było oddanie zwykłemu użytkownikom narzędzia, które będzie spełniać funkcje aplikacji bazo-danowej i będzie proste w obsłudze. Udaje się to osiągnąć, jednak kosztem możliwości jakie posiadają „pełnowartościowe bazy danych”.

Do czego to służy

alt text

Gdybym miał odpowiedzieć w jednym zdaniu do czego służy Records to powiem - do utrzymania porządku w gromadzonych informacjach. Sami tworzymy z przycisków, formularzy i pól tekstowych bazę która ma spełnić nasze oczekiwania odnośnie przechowywanych danych. Chcemy stworzyć swoją bibliotekę książek? Nie ma najmniejszego problemu. Przeciągamy do obszaru formularza gotowe elementy: tekst - nazwa i opis książki (Text Field). Do tego dodajmy widok obrazka (Image View) na podgląd okładki, a w polu waluty (Currency) umieszczamy cenę jaką zapłaciliśmy za periodyk. Jeśli przyjdzie nam jeszcze coś do głowy… wystarczy przeciągnąć z menu po prawej stronie interesujące nas elementy bazy danych. Warto tu wspomnieć o menu rozwijanym (Pop Up Button) z przedefiniowanymi wartościami (List Editor). Sam mogę zbudować listę, na przykład z kategoriami książek (horror, sensacja, kryminał), aby przyspieszyć wprowadzanie nowych rekordów do bazy.

alt text

Proste budowanie bazy danych

alt text

I tyle wystarczy by zaprojektować bazę danych. Wybieram, przeciągam i układam odpowiednio na karcie formularza. Dowolnie, tak jak mi odpowiada, nie zaś tak, jak chce tego autor jednego z setek aplikacji. To ja mam nad tym pełną kontrolę i sam dostosowuję menu do swoich preferencji. To jest wielka zaleta tej aplikacji.

alt text

Każdy z umieszczonych elementów posiada swoje preferencje. Ustalimy rozmieszczenie ich względem innych elementów, wybierzemy wartości początkowe dla wartości bazy lub wyrównamy napisy do środka. Wszystko w przejrzystym i miłym dla oka interfejsie.

Jako użytkownik baz danych dostrzegam jednak w Records wiele braków w odniesieniu do „prawdziwych”, czytaj drogich aplikacji. Najbardziej mi doskwiera brak filtrowania treści i wyszukiwania z operatorami typu „LUB”, „I".

alt text

Nie możemy też tworzyć relacji między bazami danych. Nasuwa mi się jednak pytanie, z jakich funkcji będzie korzystał świeżo-wypieczonego użytkownik? Records jest świetnym narzędziem do rozpoczęcia przygody z bazami. Katalogowanie wszelkich danych czy informacji staje się prostą i przyjemną czynnością. Do tego możliwość wyeksportowania danych jest gwarantem bezpieczeństwa pieczołowicie dodawanych rekordów. A ja mam nadzieję, że Records będzie się rozwijał. Drzemie w tej aplikacji potencjał, który warto zagospodarować.

Witryna programu - http://pushpopcorn.com/

Cena aplikacji - 49,99 dolarów

Program wymaga systemu OS X 10.10 Yosemite.

Konkurs

Napisz w komentarzu do jakich zadań będziesz chciał użyć aplikację Records. Z listy osób komentujących wylosuję pięciu laureatów, którzy otrzymają licencje na program. Konkurs trwa do 22.02.2015