Jest taki świat w którym magia wypełnia każdy zakątek lądu i morza. Świat, gdzie ludzie, elfy i czarnoksiężnicy rywalizują ze sobą aby dominować nad innymi rasami. I chociaż mówi się na niego Small World - Mały Świat, gdy tylko weźmiesz iPad’a do ręki sam się przekonasz jak nieroztropne jest lekceważenie tego miejsca. Jeśli chcesz tu przetrwać będziesz musiał wytężyć wszystkie swoje najgłębiej skrywane instynkty. Będziesz zmuszony wykazać się jako strateg i dowódca armii. Twoim zadaniem będzie wykorzystywanie ukształtowania terenu, a także umiejętne używanie zdolności twojego ludu. Bycie władcą nawet tak małego świata nie jest prostym zadaniem. Możesz być jednak pewien, że to wyzwanie przyniesie Ci ogrom radości.

Gramy

Jeśli choć trochę interesujesz się grami planszowymi to tytuł Small World jest Ci na pewno znany. To w końcu jedna z najlepiej sprzedających się gier wielokrotnie wyróżniana nagrodami. Gdybyś jednak z jakiejś przyczyny nie miał okazji rozgrywki w ten tytuł to dziś możesz nadrobić to niedopatrzenie.

alt text

W Small World kierujesz działaniami rasy którą wybierasz sobie z przetasowanych kart. Każda z nich posiada obok swojej wrodzonej umiejętności dodatkowy dar. Umiejętnie rozstawiając na planszy swój klan zdobywasz pieniądze. Jak zapewne się domyślasz wygrywa ta osoba, która ma najwięcej monet. Sztuka ta nie jest łatwa. Twój przeciwnik może zbijać twoje postacie eliminując je z planszy. Musisz doskonale zbadać umiejętności swoich ludzi, czy przypadkiem w terenie górskim nie mogą zdobywać większej ilości dukatów niż jak to domyślnie jest - 1 pole to 1 pieniążek. Do zwycięstwa prowadzi odpowiednie dobranie rasy pod kątem możliwości finansowych ale także dodatkowych zdolności i ukształtowania terenu. Umiejętne wykorzystanie tych czynników będzie wymagać od Ciebie dużego skupienia i przemyślanych decyzji. Wszystkie one będziesz wykonywał w określonej ilości tur.

alt text

Granie nie posiada polskiego tłumaczenia jednak możesz pobrać polską wersję instrukcji do gry ze strony firmy Rebel.pl - klik

Bogactwo rozgrywki

alt text

Gra jest niepowtarzalna i to właśnie sprawia, że można w nią grać wiele razy bez najmniejszego znudzenia. Mamy aż 28 rasy Możemy wcielić się w różnych bohaterów opowieści fantasy. Jako Czarnoksiężnik zdobędziesz dodatkową monetę po zajęciu magicznego obszaru. Orkowie otrzymają dodatkowe pieniądze za podbór obszaru wcześniej zajętego przez przeciwnika. Trolle natomiast zbudują legowisko, które będzie ich schronieniem wymuszającym na wrogu dodatkowe punkty podczas ataku. Obok tych umiejętności każda z ras losowo otrzymuje dodatkowe zdolności. Klan który otrzyma odznakę Walecznych może zdobywać regiony z mniejszą ilością wymaganych monet. Możesz także stać się Niezłomnym, Leśnym, Bohaterskim czy Dyplomatą, który na koniec swojej tury zmusza jednego gracza aby nie mógł go atakować. Tutaj otrzymujemy aż 35 urozmaiconych cech do wyboru. Możliwości jest wiele, a kombinacja ras i umiejętności potrafi całkowicie zmienić strategię rozgrywki.

alt text

Zmianie ulegają też plansze na których zmagamy się z przeciwnikami. A to na jakim terenie prowadzimy nasze działania wojenne ma niesamowite konsekwencje. Ilość i rozmieszczenie łąk, lasów czy gór musimy brać pod uwagę podczas wyboru rasy jaką prowadzimy rozgrywkę. Wszystko ma tu znaczenie, a wspomniana już losowość zapewnia nam, że każda gra będzie inna, niepowtarzalna.

Doskonały multiplayer

alt text

Rozrywkę możemy prowadzić z komputerem. Nie powiem, jest przyjemna. Mimo to, najciekawiej gra się z innymi ludźmi. Days of Wonder stanął na wysokości zadania. Mamy tu praktycznie wszystko co jest nam potrzebne do prowadzenia rozgrywki w sieci. Możemy tworzyć listy ulubionych graczy. Zakładać „pokoje” gdzie zapraszamy ludzi do gry. Możemy także prowadzić rozmowy miedzy uczestnikami rozgrywki. Tworząc grę nie ma problemu aby zabezpieczyć ją hasłem jeśli chcemy, żeby tylko wybrani przez nas gracze mogli do niej dołączyć. Ustalimy także czas jaki dajemy oponentom na wykonanie ruchu aby jedna tura nie ciągnęła się w nieskończoność. Na jednej planszy możemy zmierzyć się z maksymalnie pięcioma graczami.

alt text

Ciekawie przygotowano również tryby rozgrywki dla dwóch graczy korzystających z jednego iPad’a. Rozgrywka Face to Face skłania nas to położenia tabletu na przeciw siebie, a po wykonaniu ruchu obraz gry przekręca się tak, aby osoba z przeciwka widziała wszystko prawidłowo, co dzieje się na planszy (obraz nie jest do góry nogami). Możemy także przekazywać sobie zwyczajnie tablet z rąk do rąk w rozgrywce Pass’n Play. A jeśli zapraszamy gości ze swoimi urządzeniami to w obszarze domowego Wi-Fi można też przygotować rozgrywkę dla kilku osób.

Tryb Wielu-Graczy jest dopracowany w każdym szczególe. Na deser pozostaje jedynie sprawdzić jakie postępy w globalnym rankingu graczy poczyniliśmy przez ostatnie tygodnie. Wszystkie te dane są synchronizowane z serwerami Days of Wonder

Bądź strategiem

Wcale mnie nie dziwi, że Small World to jedna z najpopularniejszych gier planszowych na świecie. Ma w sobie wszystkie te elementy, które gracze cenią wysoko podczas rozgrywki - nieszablonowość, mała losowość rozgrywki, strategia i piękne wykonanie gry. W doskonały sposób ta pozycja została przeniesiona do świata cyfrowego i posiadacze iPadów mogą z równie ogromnymi emocjami zasiąść do próby podboju świata. Obiecuję Wam, że każda gra będzie nową łamigłówką, przed którą będzie musieli stanąć podczas podejmowania decyzji o wyborze rasy, każdym zajętym polu planszy i odpowiednim zarządzaniu posiadanymi monetami. Piękna oprawa graficzna i świetnie opracowane zarządzanie rozgrywką w interfejsie dotykowym nie ujmują nic z przyjemności rozgrywki na tablecie. Small World 2 to prawdziwa perełka wśród gier przeniesionych z analogowego świata do cyfrowej zabawy. Jeśli lubisz strategie to ta gra jest dla Ciebie obowiązkową pozycją jaka musi zagościć w Twoim koszyku. Pozdrawiam znad planszy… ja nie mogę się ostatnimi czasy oderwać od tego tytułu.

alt text

Konkurs

Mam przyjemność razem z firmą Rebel.pl zaprosić Was do konkursu w którym możecie wygrać planszową wersję gry Small World. Rebel to największy w Polsce sklep z grami planszowymi i jednocześnie wydawca tego tytułu w naszym kraju. Osobiście polecam Wam miesięcznik Rebel Times wydawany przez tą firmę. Jeśli lubicie gry planszowe to ta darmowa publikacja przypadnie Wam do gustu.

alt text

Zadanie

Mam do rozdania gry ufundowane przez sklep Rebel.pl . Pierwsza to wersja planszowa Small World.

  • Wśród osób, które w komentarzu pozostawią odpowiedź na pytanie:

Najlepsza gra planszowa to… wybierzemy jednego zwycięzcę.

  • Dodatkowo osoba, która w mediach społecznościowych umieszczę odnośnik do naszej zabawy (i podadzą go w komentarzu) mogą zdobyć cyfrową wersję Small World 2 na iPada. Wystarczy na Twitterze lub Facebooku napisać:

Biorę udział w konkursie, gdzie do zdobycia jest gra Small World - http://marczynski.myapple.pl/posts/7996-small-world-2-podbij-swiat-magii-konkurs

Rozwiązanie konkursu

Zbieranie Waszych komentarzy zakończę 15.02.2015r. Z opublikowanych komentarzy wybiorę dwa najciekawsze. Nagrody - 1 wersja pudełkowa gry Small World oraz 1 gra Small World 2 na iOS.

Powodzenia ;-)


Witryna gryhttp://www.daysofwonder.com/online/en/smallworld/

Cena - 6,99 Euro

Gra w iTuneshttps://itunes.apple.com/pl/app/small-world-2/id364165557?l=pl&mt=8


autora znajdziesz na #twitter: pemmax #facebook: marczynski #profil MyApple