W ostatnich tygodniach wiele mówiło się o możliwym przesunięciu na później premiery aplikacji Zdjęcia dla Mac, która zastąpić ma zarówno iPhoto, jak i bardziej rozbudowany Aperture. Wątpliwości co do premiery tego programu rozwieje z pewnością udostępniona dzisiaj deweloperom beta aktualizacji OS X Yosemite do wersji 10.10.3 przynosząca m.in. wspomniany program.

alt text

Aplikacja Zdjęcia umożliwia użytkownikom nie tylko organizowanie, ale także edycję zdjęć za pomocą zestawu prostych w użyciu narzędzi i przechowywanie ich w chmurze iCloud w dostępnej na obecną chwilę tylko w wersji beta Bibliotece Zdjęć iCloud (iCloud Photo Library). Dodatkowo program pozwala tworzenie albumów fotograficznych i zamawianie ich wydruków.

alt text

Finalna wersja aplikacji Zdjęcia ma być wydana wiosną tego roku. Wszystko wskazuje na to, że wraz ze wspominaną aktualizacją 10.10.3.

Aplikacja Zdjęcia wraz z Biblioteką Zdjęć iCloud zostały pierwszy raz pokazane podczas ubiegłorocznej konferencji WWDC. Dzięki tej usłudze użytkownicy urządzeń Apple będą mogli korzystać z jednej, synchronizowanej za pośrednictwem iCloud biblioteki zdjęć. Synchronizowane mają być zarówno same fotografie, jak i albumy, w których się znajdują, a także wszelkie dodane do nich filtry, efekty i inne zmiany (np. kadrowanie).