Druga generacja tabletu Apple ma wbudowany zupełnie nowy procesor A5, czyli następcę A4. Serwis Chipworks na podstawie jego zdjęć rentgenowskich stwierdził, że wytwórcą jest Samsung.

Wniosek taki wysunięto po porównaniu kształtu bramek tranzystorów oraz warstw dielektrycznych obu wspomnianych układów. Ponadto stwierdzono, że CPU A5 jest wyraźnie większy niż poprzednik (wymiary A5: 10,1 x 12,1 mm; wymiary A4: 7,3 x 7,3 mm). Zdaniem specjalistów z Chipworks taka zmiana gabarytów była łatwa do przewidzenia biorą pod uwagę to, że nowy układ jest dwurdzeniowy i jego możliwości graficzne zostały znacznie zwiększone. Poza tym, najprawdopodobniej świadczy to o tym, że wciąż wykorzystywana jest technologia 45 nm. Oba rdzenie układu posiadają około 4,5 MB własnej pamięci cache. W A5 znajduje się także 512 MB pamięci DDR SDRAM.

Informacja o tym, że Samsung jest wytwórcą procesora iPada 2 jest trochę zaskakująca, zważywszy na domniemaną umowę między gigantem z Cupertino a innym producentem układów - Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. Apple przypuszczalnie chce zrezygnować z usług koreańskiego koncernu w przypadku takich układów, gdyż obie firmy mają w swojej ofercie produkty (m.in. tablety), które bezpośrednio ze sobą konkurują o zainteresowanie klientów.

Nie można jednak zapomnieć, że współpraca Apple i Samsunga jest bardzo szeroka. Co więcej, z informacji podanej miesiąc temu przez The Korea Economic Daily wynika, że firma z logiem nadgryzionego jabłka będzie największym klientem Samsunga w roku 2011, zakupując komponenty warte łącznie 7,8 miliarda USD.

Źródło: Chipworks, AppleInsider