Synchronizacja map linii papilarnych z Touch ID przez iCloud
W ostatniej puli patentów przyznanych Apple przez Biuro Patentów i Znaków Towarowych USA znalazło się kilka bardo interesujących pozycji. Po przycisku Home z funkcją joysticka czy specjalnej sportowej kamerze, która miałaby być konkurencją dla GoPro przyszedł czas na kolejny, opisujący synchronizację za pośrednictwem iCloud pomiędzy urządzeniami map linii papilarnych zapisywanych przez Touch ID.
Dzięki temu rozwiązaniu zapisana na jednym urządzeniu użytkownika zaszyfrowana mapa linii papilarnych byłaby przesyłana do iCloud, a następnie na drugie, po wcześniejszej jego weryfikacji za pośrednictwem Apple ID.
Weryfikacja samych linii papilarnych zebranych przez Touch ID na drugim urządzeniu może odbywać się bezpośrednio na nim, a także w chmurze lub na urządzeniu, na którym mapa linii papilarnych została zapisana pierwotnie. W tym ostatnim przypadku oba urządzenia mogą połączyć się przez Bluetooth, za pomocą sieci ad-hoc lub NFC
To ostatnie rozwiązanie mogłoby być wykorzystane w przypadku specjalnych terminali płatniczych Apple Pay wyposażonych w czytnik linii papilarnych. W tym wypadku mapa linii papilarnych zeskanowana na terminalu mogłaby być przesłana przez NFC do iPhone'a klienta i porównania z przechowywanym na nim oryginałem.
Rozwiązanie choć ciekawe raczej nie znajdzie szybko zastosowania. Przede wszystkim dlatego, że nie ma potrzeby synchronizacji linii papilarnych pomiędzy urządzeniami jednego użytkownika - w każdej chwili może on zeskanować swój palec na wybranym urządzeniu (palec ma zawsze przy sobie, nie musi trzymać jego "odcisku" w chmurze). Po drugie przesyłanie przez sieci komputerowe danych biometrycznych może być w różnych krajach zabronione. Wreszcie trzymanie takich danych w iCloud nie wydaje się bezpieczne, zwłaszcza po ostatnich włamaniach do tej chmury. Apple inaczej też rozwiązało sam system płatności zbliżeniowych za pośrednictwem Apple Pay. Skanowanie i weryfikacji linii papilarnych odbywa się bezpośrednio na iPhonie 6 lub 6 Plus. Wniosek patentowy zawierający przedstawioną dokumentację został złożony w lipcu 2013 roku, a więc na ponad rok przed wprowadzeniem tej platformy płatności mobilnych.
Źródło: AppleInsider za Biuro Patentów i Znaków Towarowych USA