Ming-Chi Kuo odgrzewa stary temat komputerów Mac z procesorami ARM
Apple od lat projektuje procesory z serii A dla swoich urządzeń mobilnych, których produkcję jedynie zleca Samsungowi, TSMC czy innym podwykonawcom. Od dawna też mówi się o tym, że na podobny krok może zdecydować się w przypadku procesorów dla komputerów Mac i że będą to także układy serii A. Ming-Chi Kuo, analityk z firmy KGI Securities w swoim najnowszym raporcie twierdzi, że tak właśnie już się dzieje. Jego zdaniem Apple ma właśnie projektować tego typu układy, które już w 2016 roku trafią do przynajmniej jednego modelu Macintosha.

KGI twierdzi, że procesory A10X, produkowane w technologii 10 nanometrów, będą na tyle wydajne, by znaleźć się w najtańszych komputerach Mac, np. nowym 12-calowym MacBooku Air. Z pewnością przejście na własne procesory serii A w przypadku komputerów Macintosh umożliwi Apple przynajmniej częściowe uniezależnienie cyklu ich wprowadzania na rynek od Intela. Częściowe, gdyż w najbliższych latach procesory te nie będą w stanie konkurować pod względem wydajności z układami Intela. Jeśli przewidywania Ming-Chi Kuo okażą się trafne, Apple oferować będzie mocniejsze komputery z procesorami Intela w architekturze x86 oraz tańsze, lekkie konstrukcje oparte na układach A10X własnego projektu.
Ming-Chi Kuo znany jest co prawda ze stosunkowo najtrafniejszych analiz dotyczących przyszłych produktów Apple w porównaniu z innymi analitykami, to jednak myli się niemal równie często. Pamiętać też trzeba, że prognozy dotyczące porzucenia przez Apple układów x86 Intela na rzecz własnych układów ARM pojawiają się niemal co roku. Dużo mówiło się o tym zwłaszcza przy okazji premiery iPhone'a 5s wyposażonego w procesor A7, nawet przez Apple określanego mianem "Dekstop class", a więc układu porównywalnego z tymi znajdującymi się w komputerach stacjonarnych. Spekulacje te rozbudziły także ubiegłoroczne doniesienia Forbesa o tym, że Intel ogłosił rozpoczęcie produkcji swoich własnych 64-bitowych układów ARM. Latem ubiegłego roku o procesorach A10, jakie znaleźć się miały w komputerach Mac wspominał Jean-Louis Gassée (jeden z byłych dyrektorów Apple). Jak dotąd jednak ani te projektowane przez Apple, ani produkowane przez Intela nie okazały się na tyle wydajne by znaleźć się w komputerach Macintosh. Intel także nie zasypia gruszek w popiele i rozwija swoje własne układy w architekturze x86.
Przejście na układy ARM nie jest oczywiście wykluczone, wydaje mi się jednak mało prawdopodobne by nastąpiło to w najbliższych dwóch latach.
Źródło: MacRumors